Kako je bh. fudbaler “Kaiseru” ukrao titulu u Bundesligi, zašto Beckenbauer nije istrčao protiv Sarajeva na Koševu prije 44 godine, koji bh. igrači su postizali golove u duelima s najslavnijim njemačkim fudbalerom…
Piše: J. MRŽLJAK
U nedjelju 7. januara preminuo je Franz Beckenbauer, jedan od najboljih igrača u historiji fudbala. Legendarni “Kaiser” je osvojio sve što se moglo osvojiti, bio je svjetski i evropski prvak s reprezentacijom SR Njemačke, u dresu Bayerna svjetski i trostruki evropski prvak, pobjednik Kupa pobjednika kupova, višestruki prvak SR Njemačke, s Cosmosom američki prvak… Nakon što je okončao kopačke o klin, otisnuo se u trenerske vode i predvodeći reprezentaciju SR Njemačke postao jedan od trojice velikana (zajedno s Brazilcem Marijom Zagallom i Francuzom Didierom Deschampsom), koji su osvojili Svjetsko prvenstvo u ulozi igrača i selektora.
U pokušaju da pronađemo veze legendarnog “Kaisera” s bh. fudbalom, prvo se jave sjećanja na čuvene reprezentativne duele Jugoslavije i SR Njemačke tokom ’60-ih i ’70-ih godina prošlog stoljeća. U periodu od 1966. do 1976. godine je Beckenbauer predvodio “Panzere” u sedam utakmica protiv Jugoslavije, u kojima je Nijemci upisali četiri pobjede, dok su Plavi bili bolji tri puta. Nedavno smo se prisjetili prijateljske utakmice odigrane 9. maja 1973. na Olimpijskom stadionu u Münchenu, koju je s bijele tačke riješio Duško Bajević, a Enver Marić potom odbranio penal Gerdu Mülleru za pobjedu Jugoslavije (1:0).
Istim rezultatom (1:0) je okončan i važni meč u kvalifikacima za Evropsko prvenstvo u Italiji: susret na beogradskoj Marakani, 3. maja 1967. godine, riješio je Josip Skoblar, od bh. fudbalera nastupio Mirsad Fazlagić. Vrlo zanimljiv bio je prijateljski susret na Maksimiru, 18. novembra 1970. Plavi su pobijedili 2:0, pri čemu je prvi gol postigao Josip Bukal, a na terenu su protiv Beckenbauera bili i Fahrija Dautbegović, Denijal Pirić i Duško Bajević.
Pomalo paradoksalan je podatak da u bogatoj igračkoj karijeri Franz Beckenbauer u zvaničnoj utakmici nikad nije nastupio protiv nekog kluba s prostora bivše Jugoslavije. Zanimljivo da je najbliži nastupu bio protiv Sarajeva i samo su ga okolnosti spriječile da zaigra na Koševu 1. oktobra 1980. godine u epskoj utakmici s HSV-om (3:3) u Kupu UEFA. Četiri mjeseci ranije, 23. maja 1980. godine, “Kaiser” je potpisao ugovor s HSV-om, ali je prvo morao do kraja odraditi ugovor s Cosmosom. Tim iz New Yorka je 21. septembra 1980. osvojio Soccer Bowl, titulu sjevernoameričkog prvaka, no Beckenbauer se tek 31. oktobra mogao priključiti novom klubu u Hamburgu.
Za razliku posljednje dvije decenije, kada je Bundesliga postala “obećanom zemljom” za bh. fudbalere, tokom ’70-ih godina, dok je Beckenbauer nosio dres Bayerna, naši igrači mogli su se prebrojati na prste jedne ruke. Među probranim imenima treba izdvojiti Aleksandra Ristića, koji je u ljeto 1974. godine iz Veleža prešao u redove Eintrachta iz Braunschweiga. Ristić je propustio uvodne tri utakmice, da bi potom postao nezamjenjivim članom prve postave. Prvi gol postigao je u četvrtom nastupu, u susretu protiv Bayerna, zvaničnog njemačkog i evropskog prvaka, kojeg je predvodio Franz Beckenbauer. Ristić je doveo Eintracht u vodstvo u 7. minutu i bio najzaslužniji za pobjedu (3:1).
Ako treba tražiti bh. fudbalera koji je zadao najviše problema “Kaiser Franzu”, onda je to Idriz Hošić. Prošlog ljeta smo opisali karijeru rođenog Prijedorčanina, koji je nastupajući za Kaiserslautern u prvoj polovini ’70-ih bio jedan od najboljih stranaca Bundeslige. Jednu od najboljih partija odigrao je protiv Bayerna, 18. novembra 1972. godine, kada je pred 60.000 gledalaca na Südweststadionu u Ludwigshafenu postigao dva gola “Kaiserovom” Bayernu za pobjedu Kaiserslauterna (3:1).
U svojoj prvoj sezoni u Kaiserlsauternu (1970-71), Hošić je praktično oteo titulu Beckenbaueru i Bayernu. Bila je to sezona u kojoj su Bayern i Borussia Mönchengladbach vodili mrtvu trku za titulu. Borussia je imala bod prednosti nad Bayernom uoči 27. kola, u kojem je tim iz Mönchengladbacha dočekao Werdera, dok je “Kaiserov” Bayern gostovao kod Hošićevog Kaiserlsauterna. Ono što se dešavalo 3. oktobra 1971. upisano je u historiju Bundeslige…
U Mönchengladbachu, na legendarnom Bökelbergu, pri rezultatu 1:1, dok je trajao pritisak domaćina, tri minute prije kraja je Günter Netzer izveo slobodan udarac. Pokušao je pronaći saigrača Herberta Laumena, no sjajni golman Werdera Günter Bernard je loptu skinuo i izbio je u korner. Pritom je Laumen izgubio ravnotežu i zapetljao se u mreži što je izazvalo dotad neviđenu scenu na fudbalskim terenima. Iznenada je pukla lijeva stativa što je srušilo drveni gol! Kako nije bilo zamjenskog gola, utakmica je prekinuta iako su gostujući fudbaleri željeli nastavak u strahu da bi eventualno ponavljanje meča odgovaralo favoritu iz Mönchengladbacha.
U tom trenutku niko nije mogao očekivati da će nekoliko dana kasnije Njemački fudbalski savez utakmicu registrovati službenim rezultatom (0:2) u korist Werdera. Bilo kao bilo, Bayern je imao šansu da pobjedom protiv Kaiserslauterna preuzme lidersku poziciju na tabeli. Bavarci su bili apsolutni favoriti jer su četiri dana kasnije deklasirali “Đavole” (5:0) u ponovljenoj utakmici osmine finala Kupa Njemačke na Grünwalder Stadionu, gdje su igrali do otvaranja Olimpijskog stadiona. Uz to, Kaiserlsautern je na tabeli bio u opasnoj zoni ispadanja, zbog čega je 20-ak dana ranije došlo do promjene trenera: Slavni Mađar Gyula Lóránt je dobio otkaz, a na klupu je sjeo Dietrich Weise.
Činilo se da će Bayern preuzeti lidersku poziciju na tabeli, kada je Uli Hoeness u 66. minutu utišao prepuni Betzenberg i doveo Bayerna u vodstvo (0:1). Domaćin predvođen Idrizom Hošićem i legendarnim Ottom Rehhagelom se nije predavao i u finišu pravi epski preokret. Najprije je u 84. minuti Hošić bio spretniji od Beckenbauera i s nekoliko metara savladao Seppa Maiera (1:1). Samo što se krenulo s centra, gosti su izgubili loptu, a munjevitu kontru “Đavola” je bek Fritz Fuchs završio drugim golom za neopisivo slavlje na tribinama (2:1). Na kraju se Bayern morao zadovoljiti vicešampionskom titulom: Bavarci su bili “kratki” za dva boda, koja im je 3. aprila 1971. ukrao Idriz Hošić…
Kaiserslautern – Bayern München 2:1 (0:0)
Kaiserslautrn, 3. april 1971. Stadion Betzenberg. Gledalaca 32.000. Vrijeme oblačno, teren pogodan za igru. Sudija: Hans-Joachim Weyland (Oberhausen).
Strijelci: 0:1 Hoeness (66), 1:1 Hošić (84), 2:1 Fuchs (85).
KAISERSLAUTERN: Elting, Blusch, Fuchs, Rehhagel, Schwager, Friedrich, Hošić, Pirrung, Ackermann, Reinders, Vogt. Trener: Dietrich Weise.
BAYERN: Maier, Zobel, Koppenhöfer, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Breitner, U. Hoeness, Roth, G. Müller, Mrosko, Schneider. Trener: Udo Lattek.