Zagrebački Dinamo je u 1. kolu novog formata Lige prvaka poražen od Bayerna u Minhenu rezultatom 9:2. Ovo je ujedno i najveći poraz jednog kluba u historiji u elitnom klupskom evropskom takmičenju. No, treba biti realan i reći da jeste poraz sramotan, ali da je Dinamo najuspješniji klub sa prostora bivše Jugoslavije kada su u pitanju utakmice u posljednjih 30 godina u Evropi. Također, kroz historiju je vidljivo kako su igrači iz naše zemlje sa dosta uspjeha nosili dres ”Modrih”. I aktuelni trener Serjeg Jakirović je rođen u Bosni i Hercegovini (možda bude smijenjen tokom dana).
Bilo je velikih i nezaboravnih majstora i prolaznika koji nisu ni zaslužili modru majicu
Iako je poraz visok, veliki uspjeh je i sam plasman u Ligu prvaka. Stoga je prilika da se prisjetimo nekih igrača koji su u posljednja tri desetljeća nosili dres Dinama, a dolaze iz BiH. Neki su došli direktno kao pojačanje, dok su se pojedini prvo dokazivali u dugim klubovima. Većina njih stekla je i hrvatsko državljanstvo.
Bosna i Hercegovina je puna fudbalskih talenata, pa ne treba da čudi što ih je puno završilo na najbližem Zapadu. Dakako, da je bilo svega i svačega; velikih i nezaboravnih majstora i prolaznika koji nisu ni zaslužili modru majicu. Neki nikada nisu ni upisali zvanični nastup.
U posljednjih trideset godina od bh. igrača modri dres su nosili ili nose: Bartolović, Bazina, Bekić, Ćorluka, S. Bošnjak, Golubica, Gvozden, Halilović, Dujmović, Ibrahimović, Jurčić, G. Jurić, M. Jurić, Karić, Madunović, Mešanović, Mujčin, Pavlović, Pandža, Peko, Pelak, V. Petrović, Prskalo, Stanić, Sivonjić, Z.Slišković, Šabić, Šašivarević, Tokić, Tomas, Vasilj,Vidačak, Gojak, Husejinović, Menalo, Krstanović, Hajrović… neka ne zamjere ono koje smo možda zaboravili.
Ko je bio uspješan prije ’90-tih?
Nabrojanima treba dodati i nogometaše koji su prije ’90-tih sa dosta uspjeha igrali za Zagrepčane poput Harisa Škore, Radmila Mihajlovića, Denijala Pirića, Džemala Mustedanagića…
No, ako bi morali napraviti listu od top-pet igrača iz naše zemlje koji su ostavili najdublji trag i pokazali autoritet na Maksimiru onda bi izdvojili Marija Stanića, Vedrana Ćorluku, Edina Mujčina, Miralema Ibrahimovića i Harisa Škoru.
Kako je Tempo pisao o Dinamo 70-tih godina
Ipak, kada se zaviri u arhivu, jasno je da je tim iz Zagreba uvijek imao u svojim redovima igrače iz Bosne i Hercegovine. Tako je poznati časopis Tempo 1972. godine napisao jedan članak pod nazivom: ”Zvezda bez Beograđana, Dinamo klub Bosanaca”. Tada je ders Dinama nosio Dautbegović iz Donjeg Vakufa, Pirić (Živinice), Renić (Duvno tada – sada Tomislavgrad), Lalić (Zenica). Tim sa Maksimira se pokazao kao zahvalan kupac. Ne treba da čude neke naredne bh. akvizicije u ovom klubu.