Bosna i Hercegovina oduvijek je bila rasadnik sportskih talenata. Međutim, neki od njih ne mogu dokazati svoj kvalitet van granica naše zemlje, prije svega zbog nedostatka finansijskih sredstava.
Jedna od takvih je i Lamija Zimonjić. Nosilac je crnog pojasa 2. dan u taekwondou i prvakinja Balkana u kik boksu, a za tri dana, kao član reprezentacije naše zemlje, trebala je krenuti u Budimpeštu kako bi predstavljala Bosnu i Hercegovinu na Svjetskom kik boks prvenstvu.
Međutim, njen odlazak je upitan jer još nisu osigurana sredstva za nastup na ovom takmičenju.
Cijeli ljetni raspust se posvetila intenzivnim pripremama, svaki dan trenirala je po dva puta, a na pripremama reprezentacije u Bihaću trenirala je i tri puta dnevno.
“Nisam imala ni dana odmora, uvečer slomljena i smorena, a ujutro opet puna snage, elana i iščekivanja, nogu punih krvavih žuljeva, ali sretna, presretna, svim srcem sam se radovala što ću predstavljati našu državu na Svjetskom prvenstvu. Ponosna, do posljednjeg dana sam se nadala da će se kao i za ostale takmičare i za mene naći finansijska sredstva, ni u jednom momentu nisam pomislila da će moj odlazak na kraju biti upitan”, kaže Lamija.
Iz njenog tima ističu kako ni više od dva mjeseca nakon što je postala prvakinja Balkana i time osigurala nastup na Svjetskom prvenstvu, finansijska sredstva nisu osigurana s obzirom na to da reprezentacija nije u mogućnosti platiti taj iznos. Naglašavaju kako su slali dopise i molbe za finansijsku pomoć nadležnim institucijama, ali osim kluba, koji je osigurao 800 KM, našu reprezentativku apsolutno niko nije finansijski podržao. Troškovi za nastup na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti su oko 2.000KM. Za nadležne sitnica, za klub i takmičarku velika svota…
“Nije dobila ni nagradu za osvojeno prvo mjesto na Balkanskom prvenstvu uz obrazloženje da je budžet ograničen i da nemaju za sve takmičare. Po kojem se to kriteriju odlučuje o raspodjeli sredstava za takmičare ako ispunjavaju iste uvjete?! Lamija je odlična učenica i perspektivna sportistkinja koja trenira dva sporta u isto vrijeme. Svi pričaju o tome kako mlade nade i talente treba zadržati u BiH, a niko na vlasti to u ova dva mjeseca nije dokazao. Svi kojima su se obraćali uradili su upravo suprotno, pokazali koliko su im uspješni mladi talenti nebitni”, poručuju iz njenog tima.
Razočarana je i uspješna sportistkinja.
“Šta ja kao perspetivna sportistkinja imam od toga što sam se svega odrekla kako bih se maksimalno spremila da u najboljem svjetlu predstavljam svoju državu na Svjetskom prvenstvu, a onda ne mogu otići? Za šta smo svoje vrijeme i trud dali moji treneri, ja i svi oni koji su učestvovali u mojim pripremama? Kakva poruka se šalje mladima”, pita se Lamija.
Iz njenog tima poručuju kako je u drugim državama situacija drugačija.
“U drugim državama plaćaju i nagrađuju svoje perspektivne sportiste, a u našoj tri dana pred polazak na Svjetsko prvenstvo odlazak naše predstavnice i dalje je upitan. Da li smo toliko dotakli dno da se prilika da predstavimo državu na tako važnom događaju kao što je Svjetsko prvenstvo izjednačava sa nulom? Da li je to prava slika naše države? Ovaj problem široko oslikava nebrigu nadležnih prema mladim perspektivnim sportistima, uprkos njihovim stalnim obećanjima o podršci.
U trenutku kada bi uspješni mladi talenti trebali imati maksimalnu podršku, suočavamo se sa bolnom realnošću. Mjeseci odricanja, znoj, trud i rad, ne samo naše reprezentativke već svih onih koji su radili na pripremama, sve je dovedeno u pitanje. Da li je to stvarnost u kojoj mladi umjesto da budu podržani i nagrađeni moraju da se bore, mole, ponižavaju? Da tri dana pred Svjetsko prvenstvo zbog neizvjesnog odlaska budu pod stresom i užasnim pritiskom umjesto da se skoncetrišu na posljednje psihofizičke pripreme za najbolji mogući nastup. Da li zaista želimo ovakav odnos prema sportistima koji s ponosom nose ime naše države?” pitaju se iz time ove mlade i uspješne sportistkinje.