Nakon što su, 43 godine poslije prvog dvomeča, Plavi drugi put igrali protiv Ferencvaroša, danas će klub s Grbavice “reprizirati” još jedan evropski duel iz vremena Jugoslavije.
Piše: J. MRŽLJAK
Željezničar je jedini bh. klub koji se može pohvaliti podatkom da je u evropskim kupovima imao iste protivnike i kao predstavnik Jugoslavije i kao predstavnik BiH. Nakon što su Plavi prije osam godina (2015) drugi put igrali protiv Ferencvaroša, 43 godine poslije prvog dvomeča s mađarskim velikanom, danas će klub s Grbavice “reprizirati” još jedan evropski duel. U 1. kolu Konferencijske lige, na Grbavicu stiže Dinamo iz Minska, nešto više od 38 godina nakon što je bjeloruski klub gostovao u Sarajevu, u četvrtfinalu Kupa UEFA – 6. marta 1985.
Epski evropski pohod Željezničara u sezoni 1984-85 počeo je protiv bugarskog Slivena (5:1, 0:1), nastavio se protiv švicarskog Siona (2:1, 1:1), da bi trijumf protiv rumunske Universitatee (4:0, 0:2) pulenima Ivice Osima osigurao evropsko proljeće. Plavi su se našli u društvu evropskih velikana (Real Madrid, Manchester United, Inter, Tottenham, Köln) i činilo se da su dobro prošli u žrijebu, kada su ih kuglice spojile s Dinamom iz Minska. No, Ivica Osim nije bio zadovoljan jer je znao koliko su neugodni timovi iz SSSR-a.
Zaista, sovjetski klubovi su bili prava noćna mora za jugoslovenske timove. Dovoljno je spomenuti da je do tog trenutka samo jedan jugoslovenski klub u Evropi nadmašio Sovjete – Velež u 1. kolu Kupa UEFA u jesen 1974. godine protiv Spartaka iz Moskve (2:0, 1:3). Kompleks naših klubova pokazuje podatak da je te sezone (1984-85), splitski Hajduk, vicešampion Jugoslavije, u Kupu pobjednika kupova deklasiran od moskovskog Dinama (2:5, 0:1), koji se jedva spasio ispadanja iz elitnog ranga sovjetskog fudbala.
Za razliku od moskovskog imenjaka, Dinamo iz Minska je sredinom 80-ih bio jedan od najboljih sovjetskih klubova, šampion države (1982), četvrtfinalista Kupa šampiona (1983-84). Valja podsjetiti da se tada sezona sovjetske lige igrala u punoj kalendarskoj godini, pa je treće mjesto u domaćem prvenstvu 1983. godine, Bjelorusima osiguralo plasman u Kup UEFA u sezoni 1984-85. U 1. kolu je klub iz Minska lako prošao finski HJK Helsinski (4:0, 6:0), potom su boljim izvođenjem penala eliminisali renomiranog Sportinga iz Lisabona (2:0, 0:2), da bi u osmini finala nadmašili poljskog Widzewa (0:1, 2:0).
Na snagu Dinama iz Minska ukazivao je i veliki broj sovjetskih reprezentativaca. Mjesec dana prije utakmice na Grbavici, u indijskom Cochinu je odigrano finale Nehru Gold Cupa u kojem je SSSR pobijedio Jugoslaviju 2:1. U pobjedničkom timu bila su čak četvorica igrača Dinama – Sergej Borovski, Sergej Alejnikov, Georgij Kondratjev i Andrej Žigmantovič. Oni su se na Grbavici ponovo susreli s Mehmedom Baždarevićem i Mirsadom Baljićem, koji su u finalu u Indiji igrali za reprezentaciju Jugoslavije.
Dva tima su imala različiti uvod u prvi meč četvrtfinala Kupa UEFA. Željo je u 20. kolu Prvenstva Jugoslavije igrao samo 1:1 s Osijekom na Grbavici i tako propustio šansu da uhvati priključak s gradskim rivalom Sarajevom na čelu tabele. Dinamo iz Minska je na startu nove sezone Prvenstva SSSR-a gostovao u 2.800 kilometara udaljenom glavnom azerbejdžanskom gradu Bakuu i slavio 1:0 golom Viktora Sokola.
Fudbalere Željezničara i Dinama dočekala je prepuna Grbavica na +14 stepeni Celzijusa, a UEFA je dijeljenje pravde povjerila Švicarcu Andréu Daini, koji će nekoliko mjeseci kasnije suditi zloglasno finale Kupa šampiona Juventus – Liverpool na Heyselu.
Prvu šansu na utakmici imao je Edin Bahtić u 10. minutu, ali je njegov udarac s 10-ak metara sjajno odbranio Ivan Žekju. U 20. minutu je Mirsad Baljić asistirao Vladi Čapljiću, ali je Željin half za malo bio neprecizan. Najbolju priliku u prvom poluvremenu je propustio Radmilo Mihajlović: Prethodno je Haris Škoro šutirao, lopta se od Jurija Truhana odbila do Željinog centarfora, koji je s pet metara prebacio gol. Gosti iz Bjelorusije nisu se samo branili nego su Gocmanov, Kondratjev i Alejnikov nekoliko puta opasno zaprijezili Draganu Škrbi.
Ivica Osim se u 31. minutu uhvatio za glavu: Sudija Daina je Baljiću pokazao žuti karton, što je značilo će reprezentativni bek odsustvovati u revanšu u Minsku.
Početkom drugog poluvremena je “Štraus” izveo iz igre Edina Ćurića i uveo Zorana Samardžiju, što se pokazalo ključnim potezom. Igrao se 62. minut, kada je legendarni Josip Čilić krenuo na protivničku polovinu, dugom loptom je u šesnaestercu tražio Mihajlovića, pronašao Samardžiju, rezervista je loptu dočekao na grudi, a onda topovskim udarcem matirao Žekjua (1:0). Tada se i Bjelorusi otvaraju, u 75. minuti je Škrba bravurozno odbranio udarac Sergeja Alejnikova, inače najboljeg bjeloruskog igrača u 20. stoljeću i osvajača Kupa UEFA s Juventusom (1990).
Nekoliko minuta prije kraja je Mehmed Baždarević pokazao zašto je legenda Grbavice. Željin kapiten je primio loptu na 40 metara od gola, u pravom slalomu prešao sve prepreke, ušao u šesnaesterac i s 10-ak metara postigao drugi pogodak za konačan rezultat (2:0). Zanimljivo da je “Meša” uoči utakmice prognozirao pobjedu Plavih 2:0, dok je poslovično oprezni Ivica Osim očekivao rezultat 0:0. Trener Željezničara je nakon utakmice izrazio zabrinutost zbog Baljićevog drugog žutog kartona i, svjestan načina na koji je Dinamo eliminisao Sporting iz Lisabona, rekao da će njegovi puleni za revanš vježbati i izvođenje jedanaesteraca.
“U fudbalu se nikad ne zna gde ćeš dobiti, a gdje izgubiti. Sve raspoložive snage su Jugosloveni u prvom dijelu bacili u napad, nastojeći da što prije postignu gol. Iako su tada imali dosta šansi, golove su postigli tek u drugom poluvremenu, kada je Dinamo uspio usporiti tempo. Kod tima iz Minska je sve bilo obrnuto.
Kada se činilo da su otupili oštricu napada domaćina, igrači Dinama su napravili nekoliko grešaka, koje su poremetile balans utakmice”, napisao je izvještač lista “Sovjetski sport”, dok je Veniamin Arzamastsev, trener Dinama, rekao da je razlog poraza to što su njegovi puleni bili inferiorni u duelima. Dvije nedjelje kasnije u Minsku je odigran revanš koji je okončan remijem (1:1), što je Želji donijelo najveći evropski uspjeh – plasman u polufinale Kupa UEFA i čuveni dvbomeč s Videotonom.
Željezničar – Dinamo Minsk 2:0 (0:0)
Sarajevo, 6. mart 1985. Stadion Grbavica. Gledalaca 22.000. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudija: André Daina (Švicarska). Žuti kartoni: Baljić, Mihajlović (Željezničar), Šiškin, Alejnikov (Dinamo).
Strijelci: 1:0 Samardžija (62), 2:0 Baždarević (86).
ŽELJEZNIČAR: Škrba, Berjan, Baljić, Šabanadžović, Čapljić, Čilić, Bahtić, Škoro, Mihajlović, Baždarević, Ćurić (Samardžija). Trener: Ivica Osim.
DINAMO MINSK: Žekju, Borovski, Kurnenjin, Januševski (Rumbutis), Truhan, Žigmantovič, Gocmanov, Šiškin (Kisten), Alejnikov, Sokoljnikov, Kondratjev. Trener: Veniamin Arzamastsev.