Kako je oslabljeni Velež prije 49 godina nadmašio austrijskog velikana u drugom kolu Kupa UEFA.
Piše: J. MRŽLJAK
Večeras se u Linzu, u prvoj utakmici posljednje runde kvalifikacija za Evropsku ligu, sastaju LASK i Zrinjski. Biće to deveti međusobni susret bh. i austrijskih klubova u evropskim kupovima, odnosno peti dvomeč timova iz dvije zemlje. U dosadašnjih osam utakmica znatno više uspjeha imali su Austrijanci. Zabilježili su četiri pobjede, tri meča su završena neriješenim rezultatom, dok su bh. klubovi upisali samo jednu pobjedu.
Od kako je BiH stekla nezavisnost, sva tri dvomeča pripala su austrijskim klubovima. U Evropskoj ligi je Široki Brijeg dvije sezone uzastopno (2009-10, 2010-11) ispadao od Austrijanaca – od Sturma (1:1, 1:2) i bečke Austrije (0:1, 2:2). Crnu seriju je ovog ljeta nastavio Borac. Banjalučki klub je u oba meča poražen od Austrije iz Berča u Ligi Konferencije (0:1, 1:2). No, u ukupnom skoru rezultat je 3:1, jer i BiH ima jedan “prolazak” protiv Austrijanaca, doduše još iz vremena Jugoslavije.
Desilo se to prije 49 godina, kada su se u 2. kolu Kupa UEFA sastali Velež i Rapid. Već smo pisali o prvoj utakmici, odigranoj 23. oktobra 1974. godine na malom stadionu Pfarrwiese u Beču. Velež je poveo sredinom drugog poluvremena golom Vahida Halilhodžić, da bi u posljednjim sekundama poravnao Karl Ritter (1:1). Dvije sedmice kasnije na programu je bio revanš u Mostaru.
Sulejman Rebac, trener Rođenih, imao je dosta problema sa sastavom. Još u septembru je golman Enver Marić otišao na odsluženje vojnog roka. Nekoliko dana kasnije u prvenstvenom meču protiv Slobode je teško povrijeđen kapiten Veleža Duško Bajević. Četiri dana nakon prve utakmice u Beču, u prvenstvenom susretu na Rijeci su povrijeđena i izbačena iz stroja još dvojica prvotimaca Veleža – Marijan Kvesić i Momčilo Vukoje.
Srećom, za revanš protiv Austrijanaca bili su spremni Marko Čolić, koji je propustio prvi susret, te golman Slobodan Mrgan, povrijeđen u Beču, zbog čega ga je u finišu mijenjao Slavko Njeguš. “Sula” Rebac je izostanak Kvesića riješio prekomandom Dubravka Ledića u srednji red, dok je Vukoja zamijenio Milidrag Hodžić, koji je tog ljeta došao iz konjičkog Igmana i u augustu upisao prvoligaški debi protiv niškog Radničkog.
Kadrovski problemi su bili razlog zašto je Velež zaostao u domaćem prvenstvu, ali su Mostarci uoči okršaja s Rapidom konačno pronašli pravu formu i osvojili pet bodova u tri utakmice. Naročito impresivna je bila posljednja provjera tri dana prije susreta s Austrijancima – ubjedljiv trijumf nad te sezone odličnom Vojvodinom (3:0) golovima Vladića (2) i Ledića.
Arnošt Hložek, Slovak na klupi Rapida, za revanš u Mostaru odlučio je promijeniti golmana: Helmut Maurer, koji je branio u Beču, ustupio je mjesto iskusnom 34-godišnjem Adolfu Antrichu. Prva zvijezda tima bio je Hans Krankl, legendarni austrijski golgeter, koji je ostavio zapažen trag i u dresu Barcelone. U posljednjoj provjeri pred put u Mostar, “Rapidleri” su poraženi u gostima od šampiona VÖEST-a iz Linza (1:2).
Fudbalere Veleža i Rapid pod Bijelim Brijegom je dočekalo 10-ak hiljada navijača i milioni gledalaca pored malih ekrana. Meč je direktno prenosila Jugoslovenska Radio Televizija. Tačno u 16,30 sati, 6. novembra 1974. godine, italijanski sudija Riccardo Lattanzi je označio početak utakmice, koja je donijela tešku rovovsku bitku. Austrijanci su igrali ofanzivno, svjesni da ih, zbog pravila gola u gostima, samo postignuti pogodak vodi u narednu rundu.
Slobodan Mrgan je bio na visini zadatka, dok je na suprotnoj strani Velež stvorio nekoliko odličnih šansi. Jednu je iskoristio u posljednjim trenucima prvog poluvremena. Džemal Hadžiabdić je zaustavio napad Rapid, krenuo naprijed, pretrčao pola terena, uposlio Milidraga Hodžića, koji je šutirao, lopta je prošla ispod golmana Adolfa Antricha i završila u mreži (1:0). U nastavku su Rođeni čuvali prednost, Franjo Vladić je dva puta pogodio stativu, ali je i Hans Krankl bio stalna opasnost po gol Mrgana.
Sve dileme mogle su biti riješene u 80. minutu. U šesnaestercu Zeleno-bijelih oboren je Halilhodžić, a sudija Lattanzi je pokazao na bijelu tačku. Jedanaesterac je izveo Jadran Topić i postigao pogodak, ali je italijanski sudija zatražio da se udarac ponovi. Drugi duel pripao je golmanu Antrichu, koji je loptu odbio u korner i natjerao navijače Veleža da do samog kraja strahuju za rezultat. Ipak, Velež je sačuvao prednost, zabilježio pobjedu, izborio plasman u osminu finala Kupa UEFA, u kojem će eliminisati engleski Derby County.
Malo ko je tada mogao očekivati da će pobjeda Veleža ostati jedini trijumf nekog bh. kluba nad austrijskim u narednih pola stoljeća. Zanimljivo da će 11 godina kasnije, Rapid, ponovo predvođen Hansom Kranklom, još jednom doći u grad na Neretvi i osvojiti tradicionalni februarski “Mostarski turnir” pobjedom u finalu nad Osimovim Željezničarom boljim izvođenjem jedanaesteraca (3:2), nakon 1:1 u regularnom dijelu.
Velež – Rapid 1:0 (1:0)
Mostar, 6. novembar 1974. Stadion pod Bijelim Brijegom. Gledalaca 10.000. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudija: Riccardo Lattanzi (Italija). Žuti kartoni: Hadžiabdić (Velež), Hof i Sturmberger (Rapid). Strijelac: 1:0 Hodžić (44).
VELEŽ : Mrgan, Pecelj, Dž. Hadžiabdić, Čolić, A. Glavović, B. Primorac, Topić, Ledić, V. Halilhodžić, Vladić, M. Hodžić. Trener: Sulejman Rebac.
RAPID: Antrich, Krause, Pajenk, Hof, Schlagbauer, Sturmberger, Walzer (Scheffl), Dokupil (Wolf), Starek, Krankl, Ritter. Trener: Arnošt Hložek.