Tarik Trbić, generalni direktor FK Sarajevo, dao je intervju za Federalnu TV u kojem je govorio o aktuelnom stanju u bordo klubu, problemima u Fudbalskom savezu Kantona Sarajevo te o drugim relevantnim temama.
U prvom dijelu svog intervjua Trbić je rekao: “Organizacija kluba je dosta dobra. Ima, naravno, prostora za napredak. Radimo danonoćno. Sportski dio je izuzetan u poređenju sa prethodnim godinama. Stručni štab i igrači igraju jako dobru polusezonu, nadamo se da će tako i ostati. Pored toga, Akademija daje svoje rezultate”.
Nedavna sjednica Izvršnog odbora Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine donijela je zaključke u kojima se ističe da je “vanredna sjednica Skupštine FSKS nelegalno sazvana”, stajući tako kontra volje sarajevskih klubova. Također, naloženo je formiranje radne grupe koja će pratiti aktivnosti vezane za izbornu Skupštinu FSKS.
“Dalo bi se diskutovati da li postoje nadležnosti da državni savez donese takvu odluku. Da ne trošimo vrijeme na to, odazvat ćemo se sutrašnjoj vanrednoj Skupštini. Pozivamo sve ostale klubove da se odazovu i da pošaljemo snažnu poruku i da nastavimo dalje sa procesom ozdravljenja sarajevskog fudbala. Želimo promijeniti rukovodstvo Skupštine. Čak i rukovodioci Skupštine imaju pravo glasa, što nije tako česta praksa u Udruženjima. Za nas je to jako važno, da u tom procesu imamo podršku javnosti, da ona razumije da ovo nije borba za funkcije, već za bolje sutra sarajevskog fudbala, pa da na kraju imamo adekvatne predstavnike na federalnom i državnom nivou. U prethodne četiri godine, brojne odluke su donesene na štetu naših najvećih klubova”, istakao Trbić za FTV.
U međuvremenu, unutar Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo vodi se borba koja bi, uz podršku klubova, trebala rezultirati poboljšanom pozicijom sarajevskih ekipa unutar federalnog i državnog saveza.
Tim povodom Trbić je rekao: “Mi smo jedan od klubova učesnika koji će, nadamo se, rezultirati promjenama u kantonalnom savezu. Ne možemo biti zadovoljni onim što je u četiri godine savez servisirao klubovima. Mi nemamo nikakvu protekciju, a ona treba biti javna. Znali smo biti suspendovani, oštećeni, oduzeti bodovi, zatvaranje tribine, a kantonalni savez se oglušio na to. Čak su predstavnici kantonalnog saveza direktno učestvovali u donošenju takvih odluka. To je naša strana priče. Klubovi koji se takmiče u federalnom i kantonalnom rangu također imaju svoje nezadovoljstvo. Stav većine klubova jeste da je vrijeme zrelo za promjene. Želimo da se sarajevski fudbal vrati sarajevskim klubovima. Na tom putu, zajednički stav bio je da se određeni kriteriji promjene, u tome smo uspjeli. Neki drugi zahtjev je da fantomska udruženja, koja ne postoje i nemaju programske aktivnosti, ne budu u istoj ravni kao klubovi. Poprilično je jednostavno doći do saznanja da li klubovi sprovode aktivnosti, od Vratnika, Radnika i drugih – mi nastupamo. Borba je prilično zahtjevna. Mi kao veliki klub uspjevamo izdržati sve pritiske. Međutim, jako je teško za manje klubove, to su dnevni pritisci na njih, da posustanu i ne dadnu podršku procesu ozdravljenja. Tu nastojimo pomoći. Želim vjerovati da ćemo do kraja mjeseca decembra imati širi konsenzus gdje ćemo se svi složiti i reći da želimo promjene i da sarajevski fudbal izgleda bolje nego prethodne četiri godine”.
Sarajevski klubovi, s posebnim naglaskom na bordo tim, suočavaju se s različitim oblicima oštećenja posljednjih godina, što dodatno ističe potrebu za promjenom i unapređenjem sistema kako bi se osigurala fer i transparentna konkurencija u nogometu.
“Kalendar takmičenja, TV prava, termini odigravanja utakmica, disciplinske kazne. Bezbroj je tu situacija za koje možemo reći da je moralo i moglo drugačije. Ili ako već nije, predstavnik iz Kantona Sarajevo je morao dići ruku i reći da to tako ne može. Toga nije bilo. Vrijeme je da dođe do određenih promjena”, izjavio je direktor tima sa Koševa.
Na kraju razgovora Trbić je komentarisao stanje u FSKS, rekavši: “Postoji Skupština sačinjena od klubova i Udruženja. Među tim Udruženjima postoje udruženja koja nešto realizuju, poput Udruženja sudija i instruktora. Problem nastaje u tome što su pojedina udruženja povlaštena, npr. Udruženje sportskih radnika KS, koje ima tri glasa u Skupštini. Od ukupnog broja članova IO FSKS, pripada po jedan iz reda premijerligaša, a njima pripadaju tri. Klubovi nemaju jednaka prava, niti prava glasa niti odlučivanja. Postavlja se pitanje: Zbog čega nam treba kantonalni savez?”, zapitao se Trbić, pa nastavio: “Smatram da smo postigli širi dogovor, da svi klubovi trebaju biti ravnopravno zastupljeni u organima saveza i da kao takvi preuzmu kontrolu nad kantonalnim savezom. Želimo imati što više omladinskih utakmica, seniorskog ranga i kantonalnog takmičenja. Potencijal je ogroman i KS treba biti primjer svima u državi. Trenutno to nije tako. Spremni smo kao klub da sva naša znanja staviti na raspolaganje u tom procesu, da fudbal u KS u naredne četiri godine bude najbolji mogući. Odluka državnog Saveza, ko je ispravno tumači, interesantna je u onim dijelu u kojem su sadašnje rukovodstvo kantonalnog saveza razvlastili mogućnosti da sprovedu izborni proces, što je za nas vid pobjede. Očekujemo da će Ministarstvo kulture i sporta, koje je sada član radne grupe, uraditi sve potrebno da bi institucionalno osigurali demokratski proces koji nas čeka u decembru”, prenosi Sport1.
U konačnici se prisjetio i humanih poduhvata tima sa Koševa i njegovih navijača nakon poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu.
“Moramo biti ponosni na navijače. U stotinama ih je otišlo u Jablanicu da pomognu ljudima. I klub je bio angažiran u tom periodu. Klub je odlučio finansijski podržati klubove sa ugroženih područja”, zaključio je Trbić.
Cijeli intervju generalnog direktora FK Sarajevo za FTV možete pogledati u videoprilogu.