Posljednji članak na LTT Sports u fokusu ima fudbalske derbije širom svijeta.
Moć rivaliteta u fudbalu
Kako dani postaju duži, sunce svijetli jače, a satovi pomjeraju naprijed, jedno je sigurno – fudbalska sezona ulazi u svoju odlučujuću fazu! Domaća i međunarodna takmičenja ispunjena su susretima visokih uloga koji mogu definisati godinu tima.
Ključna pobjeda je još slađa kada dođe u duelu protiv najvećeg rivala.
Nedavno su članovi LTT Sports tima imali privilegiju svjedočiti jednom od najintenzivnijih rivaliteta u fudbalu, Old Firm derbiju između Celtica i Rangersa u Glasgowu. Kao i uvijek, razgovor je prešao na značaj ovih historijskih susreta, ne samo u oblikovanju prošlosti, već i u definisanju budućnosti igre.
Tokom posljednjih 150 godina, fudbal je stvorio veliko bogatstvo rivaliteta, od kojih su neki duboko ukorijenjeni u lokalnim zajednicama, dok su drugi prešli kontinente i postali globalni spektakli. Okršaji poput derbija u Buenos Airesu između Boca Juniorsa i River Platea ili El Clásica između FC Barcelone i Real Madrida su prešli granice sporta, oblikujući identitete klubova širom svijeta.
Dakle, u sedmici koja vodi prema još jednom lokalnom derbiju sa međunarodnim uticajem, ovaj put onom iz Manchestera, pridružite nam se u istraživanju orijekla, historije i trajnog uticaja najvećih fudbalskih derbija.
Derby day memories ⏮️#MUFC pic.twitter.com/yVcY1PrPiV
— Manchester United (@ManUtd) April 4, 2025
Zašto “Derbi”?
Širom svijeta, a i na mnogim jezicima, utakmica između susjednih timova ili dugogodišnjih rivala često se naziva “derbi”. Ali, odakle potiče ovaj termin?
Kao i kod mnogih fudbalskih tradicija, odgovor moramo potražiti u Engleskoj. Na prvi pogled, naziv se čini povezanim s gradom Derby, pa je logična pretpostavka da termin potiče odatle. Jedna teorija zaista prati njegove korijene do historijske utakmice u fudbalu koja se igrala tokom Shrovetide festivala u gradu Ashbourne, u Derbyshireu. Ovaj godišnji događaj uključuje dva dijela grada u haotičnom, bezobzirnom takmičenju gdje je jedno od rijetkih strogih pravila da je ubistvo zabranjeno. Međutim, slične narodne nogometne igre igrane su širom Engleske već stoljećima, što čini ovo objašnjenje nesigurnim.
Druga mogućnost povezuje termin s konjičkim trkama, konkretno s Epsom Derbyjem, koji je osnovao grof od Derbyja krajem 18. vijeka i koji se još uvijek održava svake godine.
Treća, više anegdotska teorija, također uključuje porodicu Derby. Prema 19. grofu od Derbyja, imanje njegove porodice u Knowsleyu, na sjeverozapadu Engleske, smješteno je između dva grada, Wigana i St Helensa. Jedno uskrsno prvenstvo u ragbiju između ta dva grada bilo je organizovano i postalo poznato kao “lokalni derbi” u čast vlasniku imanja.
Iako tačno porijeklo ostaje predmet rasprave, termin “derbi” postao je univerzalni način da se opišu najžešći rivaliteti u sportu, gdje se spajaju historija, geografija i strast.
Šta je derbi?
Kao izuzetno konkurentan timski sport, fudbal prirodno stvara rivalitete, neki kratkotrajni unutar pojedinačnih utakmica, dok drugi traju godinama između igrača, trenera, timova, pa čak i navijačkih grupa. Ali iznad svih rivaliteta u fudbalu, lokalni derbiji se izdvajaju. Ova takmičenja prelaze trenutne uloge kupa ili ligaške konkurencije, razvijajući se u sukobe koji traju decenijama, a ponekad i vijekovima, podstaknuti historijom, geografijom i identitetom.
Zanimljivo je da neki od najžešćih derbija uključuju timove koji se rijetko susreću, pri čemu vrijeme između njihovih susreta samo pojačava mržnju. S druge strane, neki rivaliteti su odigrani više od 400 puta.
Međutim, nisu svi dugotraji rivaliteti kvalifikovani kao derbiji. Pa šta čini pravi derbi? Nekoliko ključnih faktora dolazi u obzir:
Geografska blizina – Najosnovniji kriterij je da timovi potiču iz istog grada, naselja ili regije, stvarajući prirodnu teritorijalnu podjelu.
Kompetitivna blizina – Rivaliteti trebaju stalnu konkurenciju da bi napredovali. Ako su dva tima razdvojena nekoliko divizija, derbi narativ teško može da se razvije. Da bi pravi derbi nastao, timovi moraju biti jednaki, ili barem gotovo jednaki.
Socijalne i kulturne podjele – Osim geografske blizine i konkurencije, mnogi derbiji su podstaknuti duboko ukorijenjenim socijalnim, političkim ili klasnim razlikama, pojačavajući osjećaj “mi protiv njih.”
Distinkcija ‘Clásico’ – Kada dva tima nemaju geografsku blizinu, ali se upuštaju u dugotrajan, visok nivo rivaliteta boreći se za glavne domaće titule i pravo na hvalisanje, njihov susret može biti nazvan Clásico. Ovaj termin, koji potiče od španskog clásico, prvobitno je označavao derbi, ali je evoluirao, naročito u kontekstu engleskog govornog područja, da opisuje prestižne rivalitete koji nisu zasnovani na geografiji, kao što je slučaj u Španiji, Njemačkoj, Holandiji i velikom dijelu Južne Amerike.
Bilo da se temelje na lokaciji, konkurenciji ili kulturnim podjelama, derbiji ostaju krvotok fudbala, oblikujući najstrastvenije susrete i definišući identitete klubova kroz generacije.
Omiljeni fudbalski derbiji i Clásici
Iako ovaj popis nije rangiran, on odražava procjenu veličine svakog rivaliteta i želju da doživimo ove utakmice kao fanovi fudbalske kulture i historije.
Hallam vs Sheffield FC – Najstariji fudbalski derbi u historiji, iako danas rijetka prilika. Ova dva kluba su se sastala nešto više od 100 puta u svojoj 165 dugoj historiji, a posljednji susret u januaru završio je pobjedom Hallama rezultatom 2-1 pred rasprodanim stadionom sa 1.496 gledalaca.
Heart of Midlothian FC vs Hibernian Football Club – Suprotno uvriježenom mišljenju, ovo je najstariji derbi Škotske, koji datira iz 1870-ih godina kada su oba kluba osnovana. Ovaj derbi je stvorio nezaboravne trenutke, uključujući poznatu pobjedu Heartsa 5-1 u finalu Škotskog kupa 2012. godine.
Celtic vs Rangers – Možda najpoznatiji škotski derbi na međunarodnom nivou, poznat po svojoj strasti i kontroverzama. Intenzitet škotskog fudbalskog kalendara osigurava da je ovo jedan od najčešće igranih derbija na svijetu, sa redovnim ligaškim susretima i utakmicama visokog uloga u finalima kupova koji dodatno pojačavaju rivalitet.
One of the most electrifying ⚡️ atmospheres in world ⚽️! The passion, the energy, the sheer intensity of a #Celtic vs #Rangers 🏴 showdown nothing comes close! Huge thanks to the board for the special invite. An experience in itself. #Derby #StPatrick 🇮🇪 #UnmatchedAtmosphere pic.twitter.com/XRiprvRsMb
— Olivier Jarosz (@JaroszOlivier) March 16, 2025
Liverpool vs Everton – Najdugovječniji derbi u engleskoj Premier ligi, prvi put odigran 1894. godine. Za razliku od mnogih drugih rivaliteta, ovaj je tradicionalno poznat kao “prijateljski derbi”, iako ostaje takmičarskog karaktera. Njegova podjela na crvenu i plavu postala je jedan od najikoničnijih rivaliteta boja u fudbalu.
One of the most electrifying ⚡️ atmospheres in world ⚽️! The passion, the energy, the sheer intensity of a #Celtic vs #Rangers 🏴 showdown nothing comes close! Huge thanks to the board for the special invite. An experience in itself. #Derby #StPatrick 🇮🇪 #UnmatchedAtmosphere pic.twitter.com/XRiprvRsMb
— Olivier Jarosz (@JaroszOlivier) March 16, 2025
AC Milan vs Inter – Jedinstven susret među velikim derbijima, jer oba kluba dijele San Siro od 1947. godine. Ovaj aranžman je bio toliko uspješan da sada oba kluba sarađuju na izgradnji novog stadiona koji će zamijeniti njihov historijski dom.
Inter have TEN more wins than Milan in the history of Derby della Madonnina 🔵🔴 pic.twitter.com/K9Y3cvaixs
— OneFootball (@OneFootball) April 2, 2025
Newcastle United vs Sunderland AFC – Rivalitet ukorijenjen u predfudbalskoj historiji i jedan od najžešćih ranih fudbalskih okršaja u Engleskoj. Iako manje učestao u posljednjim godinama zbog toga što su klubovi igrali u različitim divizijama, i dalje ostaje jedan od najintenzivnijih derbija u engleskom fudbalu.
Dinamo Zagreb vs Hajduk Split – U mnogim zemljama, ovo bi se smatralo Clásicom, ali duboko ukorijenjeni rivalitet između unutrašnjeg glavnog grada Hrvatske i obalne fudbalske tvrđave stekao je naziv “Vječni derbi”.
Dinamo Zagreb – Hajduk Split : parcage #TorcidaSplit depuis la Tribune Nord #hajduksplit #ultras #Hajduk #Split #DinamoHajduk Vječni derbi (02.03.25) pic.twitter.com/OvUb7GtZJr
— 1899 Mode Ultrà (@ultras1899_) March 7, 2025
Club Atlético Boca Juniors vs Club Atlético River Plate – Rivalitet koji uzima evropski derbi koncept i podiže ga na izvanredan nivo. Superclásico ima jednu od najnapetijih atmosfera u svjetskom fudbalu i predstavlja posebno iskustvo za svakog fudbalskog fana.
Raja Casablanca vs Wydad Casablanca – Maroko je fudbalska “vruća tačka” u Sjevernoj Africi, a Casablanca je u njegovom srcu. Malo rivaliteta dijeli jedinstvenu historijsku povezanost kao ovaj, s obzirom da oba kluba duguju svoje porijeklo istoj uticajnoj ličnosti, Père Jégou, koji je odigrao ključnu ulogu u oblikovanju dva marokanska fudbalska giganta.
Al-Ittihad Club Company vs Al-Ahli Club Company – Najdugovječniji derbi u Saudijskoj Arabiji, sa rivalitetom koji datira gotovo vijek unazad. Nastao iz podjele u svlačionici Al-Ittihada koja je dovela do formiranja Al-Ahlija, ovaj susret nosi duboko socijalno i konkurentsko značenje. Al-Ittihad, historijski viđen kao “tim naroda”, i Al-Ahli, povezan s elitom, bore se kroz generacije, a njihov najžešći period bio je 1990-ih i 2000. godina, kada su se sastali u osam domaćih finala, Al-Ittihad je pobijedio pet puta, a Al-Ahli tri puta.
Spektakularni Clásici u svjetskom fudbalu
Za razliku od tradicionalnih derbija, Clásicosi nisu nužno definirani geografskom blizinom, već dugotrajnim visokim rivalitetom, historijskim značajem i konkurentskom intenzitetom. Ove utakmice spadaju među najviše iščekivane susrete u svjetskom fudbalu:
FC Barcelona vs Real Madrid C.F. – Clásico koje je dalo ime svim ostalim, ovaj historijski rivalitet prelazi granice sporta, oblikovan regionalnim identitetom, politikom i decenijama fudbalske izvrsnosti.
EL CLÁSICO COPA DEL REY FINAL
Real Madrid and Barcelona will face off in their second final of the year ⚔️ pic.twitter.com/KKy6BwZObk
— B/R Football (@brfootball) April 2, 2025
Olympique de Marseille vs Paris Saint-Germain – Poznat kao Le Classique, ovo je najintenzivniji fudbalski rivalitet u Francuskoj, koji suprotstavlja fudbalsku silu glavnog grada ponosu juga.
FC Bayern Munich vs Borussia Dortmund – Njemački Der Klassiker, susret između najuspješnijeg kluba u zemlji i najvećeg izazivača moderne ere.
AFC Ajax vs Feyenoord Rotterdam N.V. – Holandski De Klassieker, bitka između elegancije Amsterdama i radničke čvrstine Rotterdama, bogata historijom i duboko ukorijenjenim rivalitetom.
FC Dynamo Kyiv vs FC Shakhtar Donetsk – Ukrajinski rivalitet, nekada borba između tradicionalnog giganta iz glavnog grada i rastuće sile iz Donjecka, a sada nosi još veći nacionalni značaj.
Al-Ittihad Club Company vs Al-Hilal Saudi Club – Clásico saudijskog fudbala, susret između dva najtrofejnija kluba u kraljevini, gdje Al-Hilal dominira kontinentalnim takmičenjima, dok Al-Ittihad ima žestoku domaću podršku.
FC Basel 1893 vs BSC Young Boys – Premijerni fudbalski rivalitet Švicarske, koji dosljedno oblikuje pejzaž Superlige u posljednjim decenijama.
Benfica vs FC Porto – O Clássico Portugala, gdje se dva najuspešnija kluba u zemlji bore za prevlast u rivalitetu koji se proteže daleko izvan terena.
Zašto su ovi susreti važni?
Šta čini ove utakmice legendarnim i zašto privlače toliku pažnju? Odgovor leži u njihovom duboko ukorijenjenom značaju, koji se proteže daleko izvan terena.
Svako ko je doživio derbi, bilo kao igrač, trener ili navijač, zna da ovi susreti zauzimaju jedinstveno mjesto u fudbalskom kalendaru. Bez obzira na trenutnu formu tima ili poziciju na tabeli, derbi susret se izdvaja kao emotivno nabijeni okršaj gdje su u pitanju historija, ponos i identitet.
U suštini, lokalni derbiji donose dodatnu intenzivnost jer se igraju između timova koji dijele isti grad ili region. Ova geografska blizina osigurava da suprotstavljeni navijači često dolaze u kontakt u svakodnevnom životu, na ulicama, u školama, na radnim mjestima, pa čak i unutar porodica. Rezultat jedne utakmice može pokrenuti sedmice diskusija, proslava ili patnje, čineći pobjedu još euforičnijom, a poraz još bolnijim. Niko ne želi biti na strani gubitnika kada rezultat postane trajna tačka ponosa ili šale među prijateljima i kolegama.
Osim pojedinačnih rezultata, derbiji doprinose kulturnom i historijskom identitetu kluba. Nezaboravne pobjede postaju dio folklora kluba, dok bolni porazi – iako ih oni sa pogrešne strane često zaborave – samo povećavaju iščekivanje narednog susreta.
Više od običnih fudbalskih okršaja, ove utakmice predstavljaju duboko zajedničko iskustvo. Derbi ujedinjuje i razdvaja grad u isto vrijeme, dva dijela istog fudbalskog ekosistema, oba esencijalna za njegovu živahnost. Uzbuđenje raste mnogo prije početka utakmice: nervozna i energija u sedmicama koje prethode susretu, jedinstvene rituale na dan utakmice koje prate navijači i atmosfera unutar stadiona, gdje se poznati poklici miješaju sa spontanim momentima koji oblikuju nove tradicije.
Zatim dolazi posljednji zvižduk. Neriješen rezultat donosi na obje strane osjećaj ponosa; pobjeda učvršćuje pravo na hvalisanje do sljedećeg susreta. I kao što jedan dio priče završava, tako počinje narativ za sljedeći derbi, osiguravajući da ovaj beskonačni ciklus ostane jedan od najuzbudljivijih spektakala u fudbalu.
Treba li zaštititi fudbalske derbije? Može li UNESCO priznanje ponuditi rješenje?
Kako fudbal nastavlja da se komercijalizuje i širi na globalnom nivou, je li došlo vrijeme da ozbiljno razmotrimo zaštitu kulture lokalnih derbija?
Tradicije i rituali koji prate ove historijske utakmice usko se povezuju s UNESCO-ovom definicijom nematerijalne kulturne baštine, kako je opisano u Konvenciji o zaštiti nematerijalne kulturne baštine. Lokalni derbiji utjelovljuju duboko ukorijenjene tradicije zajednice, uključuju specifične društvene prakse, i prenose se kroz generacije putem usmenog pripovijedanja, zajedničkih iskustava, te, na mnoge načine, rituala jedinstvenih za svaki rivalitet.
Međutim, nekoliko faktora prijeti dugovječnosti i značaju ovih susreta. Evolucija profesionalnog fudbala, uz rastuću finansijsku disperziju između klubova, dovela je do opadanja ili čak nestanka mnogih derbija koji su nekada bili na vrhuncu. Dok su neki, poput Manchester Cityja i Manchester Uniteda ili Atletico Madrida i Real Madrida, porasli u važnosti, drugi, poput Tyne-Wear Derbija, Münchenskog Derbija, Roterdamskog Derbija izblijedjeli zbog toga što su klubovi počeli takmičiti u različitim divizijama ili su izgubili svoju historijsku ravnotežu.
Sigurnosni problemi predstavljaju još jedan značajan izazov. Posljednjih godina, Old Firm Derby između Celtica i Rangersa igrao se bez gostujućih navijača, a situacija je nedavno promijenjena u martu 2025. godine. U Egiptu, žestoki rivalitet između Al Ahlyja i Zamaleka igran je iza zatvorenih vrata više od decenije, što je značilo da je čitava generacija navijača propustila priliku da prisustvuje derbiju uživo. A 2018. godine, drugi meč finala Copa Libertadores između Boca Juniorsa i River Platea morao je biti premješten u Madrid zbog sigurnosnih problema u Buenos Airesu. Ako kulturni značaj ovih susreta nije potpuno razuman i cijenjen, šira društvena pitanja mogla bi jednog dana dovesti do toga da se oni potpuno ukinu.
Kako bi UNESCO-ovo priznanje moglo pomoći?
Ako bi lokalni derbiji bili priznati kao nematerijalna kulturna baština, mogli bi postati jedna od najglobalnijih, a istovremeno lokalno jedinstvenih kulturnih tradicija, osiguravajući njihovu zaštitu za buduće generacije. Formalno priznanje moglo bi donijeti nekoliko ključnih koristi:
- Prepoznavanje kulturne vrijednosti – Priznanje ovih derbija kao vrijedne baštine koja zaslužuje očuvanje i prenošenje na buduće generacije, umjesto da ostane samo kulturna napomena sa strane.
- Očuvanje tradicije – Nakon što se prepozna kao vrijedna, potrebno bi bilo snimiti tradiciju i identificirati mehanizme njenog prijenosa, jer se trenutno stari način prenošenja navijanja s generacije na generaciju ometa.
- Povezivanje derbija u svijetu – U regijama koje nemaju toliko razvijenu tradiciju derbija, detaljno poznavanje derbija u drugim dijelovima svijeta moglo bi pomoći ljudima da učvrste vlastite tradicije.
- Sigurnosna pitanja – U suočavanju s pitanjem da li je bolje održati ove utakmice ili ih ukinuti zbog sigurnosnih izazova, službeno priznanje kao nematerijalne kulturne baštine trebalo bi osigurati održavanje tih susreta i pružiti neophodnu legitimnost šire društvene podrške.
- Zaštita od komercijalnih interesa – Priznanje globalne nematerijalne baštine s lokalnim specifičnostima osigurava da odluke koje donose fudbalske organizacije u vezi s upravljanjem takmičenjima uzimaju u obzir kulturni značaj tih događaja, a ne samo korporativne interese i kratkoročne poslovne ciljeve.
Trenutno, ovaj ključni aspekt globalne i lokalne fudbalske kulture ostaje nedovoljno cijenjen i često uzet zdravo za gotovo. Javna priznanja kroz UNESCO mogla bi pružiti okvir za zaštitu i očuvanje ovih ikoničnih utakmica – osiguravajući da buduće generacije dožive strast, historiju i kulturni značaj koji čine najveće rivalitete u fudbalu.