Britanska atletičarka Amy Hunt našalila se kako joj je životni prioritet sažet u rečenici: „Medalje prije muškaraca“. Ova 23-godišnjakinja prošlog je mjeseca na Svjetskom prvenstvu u Tokiju zapanjujućim finišom u finalu trke na 200 metara osvojila drugo mjesto, dosprintavši do srebra iza Amerikanke Melisse Jefferson-Wooden, piše Daily Mail.
Svojim uspjehom privukla je pažnju nacije, dodaje se u tekstu o munjevito brzoj i književnošću opsjednutoj diplomantici s Cambridgea. Noć nakon osvajanja briljantne srebrne medalje, proslava je prošla uz karaoke, a ona je izabrala pjesmu „Maneater“ Nelly Furtado.
„Medalje prije muškaraca“ – njen životni moto
Odgovara li dakle pjesma „Maneater“ njenom ljubavnom životu izvan staze? U intervjuu za The Times rekla je: „Očito, kao sportistkinja, morate planirati i kada mislite da je majčinstvo izvediva stvar za vas. Ali svijet mi je vrlo otvoren i shvatit ću šta želim učiniti kada dođe pravi trenutak. Zapravo se uvijek šalim sa svojim trenerom — ‘medalje prije muškaraca’ (smijeh), to je citat dana!“
Časopis Vogue proglasio je Hunt jednom od „lica koja će obilježiti desetljeće“ nakon što je 2019. srušila svjetski rekord za mlađe od 18 godina. Međutim, poteškoće u usklađivanju studija i treninga, u kombinaciji s teškim povredama, dovele su do izazovnog perioda i pada u formi.
Godine 2022. doživjela je rupturu kvadricepsa. Odjednom, od nove velike nade postala je gotovo zaboravljena. Vrijeme od 22.42 sekunde, koje je istrčala kao 17-godišnjakinja prije pandemije, bilo je daleka uspomena. Prošlo je šest godina prije nego što je ponovo postavila lični rekord.
Povratak na stazu i novi mentalitet pobjednice
Sada je Hunt ponovo u centru pažnje i mogla bi postati sljedeća britanska olimpijska superzvijezda. Priznala je da joj je poruka s eksplicitnim sadržajem pomogla da se pripremi za „agresivnu“ trku do srebra u Tokiju.
„Tokom 50 minuta puštam pjesme u glavi, a ona koju sam stvarno slušala bila je ‘Alter Ego’ od JT-a i Doechii“, rekla je Hunt. „Do trenutka kada smo na stazi, samo razmišljam o planu i pokušavam ući u najagresivniji način razmišljanja. Puno psovki mi se vrti po glavi, govorim ih naglas. Budući da u tom trenutku nisam bila jedna od favoritkinja za medalju, kamere zapravo nisu bile na meni. Samo sam stajala tamo i mrmljala ‘idi i j****o ih ubij’, kao sebi, cijelo vrijeme.“
„Mislim, hvala Bogu da kamere nisu bile na meni. Znala sam da neće biti pa je bilo u redu, ali sam mislila da izgledam kao luda djevojka“, zaključila je.
Hunt je bila jedna od pet britanskih osvajačica medalja na Svjetskom prvenstvu, uz Georgiju Hunter Bell i Keely Hodgkinson koje su osvojile srebro i bronzu u ženskoj trci na 800 metara.