Samira Hurem, šef stručnog štaba SFK 2000 Sarajevo i svojevrsni sinonim za ženski fudbal u Bosni i Hercegovini, odlučila se napustiti rad Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo.
Već mjesecima traju previranja unutar Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo. Mnogi se žale na rad rukovodeće garniture predvođene Fuadom Čolpom, predsjednikom Saveza i članom Izvršnog odbora Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine. Čolpu mnogi vide kao glavnog krivca za sve lošije stanje u fudbalu u Sarajevu, te su se upustili u borbu za smjenu njega i njegovih saradnika.
Nakon što su se u tu borbu uključili fudbalski klubovi iz Sarajeva, Udruženje sudija, te Minisitarstvo za kulturu i sport Kantona Sarajevo na čelu s Kenanom Magodom, sada se oglasila i Samira Hurem.
Ona je kao predstavnik najvećeg ženskog fudbalskog kluba u državi bila članica Izvršnog odbora FS KS, ali se odlučila napustiti tu funkciju. Njenu objavu za javnost prenosimo u cijelosti.
“Poštovani,
Iz razloga koje ću u obrazloženju moje konačne odluke navesti, a iz kojih nisam ni dolazila na posljednje sjednice IO FSKS, želim da vas obavjestim da podnosim ostavku na poziciju člana Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo i ne želim učestvovati u daljem radu.
Ostavku podnosim iz ličnih, moralnih i sportskih razloga. Prvenstveno zbog toga što je obesmislen rad svih nas koji smo kao predstavnici klubova izabrani u IO FS KS. Svih nas koji smo sa čisto sportskim motivima došli u IO, jer u ovom savezu klubovi nemaju skoro nikakav uticaj. Uvidom u sastav IO i Skupštine uočljivo je da FS KS vode predstavnici nekoliko udruženja za koje mi članovi Izvršnog odbora nikada nismo dobili zvanične dokumente i nismo znali ko ih predstavlja sve do momenta kada je Ministarstvo Kulture i sporta KS u sve klubove dostavilo dokumentaciju.
Ja sam puno uložila u fudbal, svoje zdravlje sam ugradila u Savez i reprezentaciju, praktično i cijeli svoj život. Zbog toga ne želim dozvoliti da se neko ko rukovodi sa FS KS igra sa mojim imenom ali i imenima naših najvećih klubova kao što su FK Sarajevo, FK Željezničar, Famos, Unis, Radnik … i naravno SFK 2000 koji je naš najveći ženski klub i ne samo to, nego klub sa najviše titula u BiH.
Besmisleno je dolaziti na sjednice i učestvovati u radu a da ja i većina ostalih članova Izvršnog odbora uopće nemamo uvid u rad FSKS ni u dokumente. Većina toga se obično nametne na licu mjesta, a moje lično dostojanstvo i dugodišnja sportska karijera na kojoj nema ni jedne mrlje, ne dozvoljavaju mi da budem nijemi posmatrač, da pristajem na servirano i u konačnici ne želim da budem egzekutor nečijih zamisli.
Željela sam dati doprinos fudbalu, posebno doprinos ženskom fudbalu ali nisam uspjela i iz Izvršnog odbora FSKS odlazim kao ponosna sportistkinja koja fudbal diše punim plućima, ali i potpuno razočarana stanjem jer od nepravde nisam uspjelazašiti ni samu sebe pa tako nisam mogla ni druge. Konačno sam shvatila da je to nemoguće u okruženju ovog saveza gdje su klubovi potpuno bespomoćni a trebalo bi da budu odlučujući faktor.
Na kraju želim istaknuti kako nisam željela nikoga lično povrijediti iako sam ovaj tekst napisala pod emocijama protkanim mislima o mojih gotovo 50 godina u fudbalu i sportu. Isto tako sam svjesna činjenice da ovako više ne ide u glavnom gradu naše države i Kantonu Sarajevo koji trebaju biti perjanica svih pozitivnih elemanata u našem fudbalu, a sa trenutnim stanjem je sve osim toga.
Svim kolegama želim dobro zdravlje i svaku sreću, a fudbalu u Fudbalskom savezu Kantona Sarajevo neku novu energiju, čestit rad u potpunosti zasnovan na propisima, veću snagu i značaj klubova, iskrene i nekompromitirane sportiste na pravim mjestima”, stoji u objavi Samire Hurem.
Kakav će epilog imati gore pomenuta borba ostaje nam da vidimo, ali je činjenica da je stanje u Fudbalskom savezu Kantona Sarajevo na granici katastrofalnog, a za kraj godine su predviđeni i “fudbalski izbori” u cijeloj zemlji, pa je pred nama vrlo zanimljivih nekoliko mjeseci.