Nakon što su propalestinski demonstranti u utorak prisilili na prerano okončanje još jedne etape Vuelte, direktor čuvene biciklističke utrke Javier Guillen rekao je da je namjera završiti Vueltu u Madridu u nedjelju kako je planirano i nazvao je prekide ilegalnima.
Etapa 16 završila je osam kilometara prije cilja nakon što je veliki protest blokirao cestu tri km od predviđenog kraja etape, slično kao i u etapi 11 kada su vozači morali završiti tri km od cilja zbog demonstrantata koji su uzrokovali gužvu na cilju u Bilbau.
Direktor ne odustaje
„Ovdje sam pred vama jer s La Vuelte želimo jasno izraziti naše najsnažnije odbacivanje onoga što smo doživjeli.
Srećom, etapa je završena u smislu vremena i pobjednika etape, ali, očito, etapa nije završila tamo gdje smo planirali.
Glavna poruka koju želim podijeliti s vama je da ćemo nastaviti s La Vueltom, a sutra ćemo započeti sljedeću etapu“, rekao je jučer Guillen novinarima, prenosi Reuters.
Fokus demonstracija bio je na učešću tima Israel-Premier Tech na Vuelti.
Prvi prekid dogodio se tokom ekipnog hronometra pete etape kada su demonstranti, koji su nosili palestinske zastave, zaustavili izraelski tim na cesti.
Uklonili naziv s dresa
I, iako je Israel-Premier Tech u subotu uklonio svoje ime s dresova vozača, događaji u utorak pokazuju da to nije imalo utjecaja na demonstrante.
„Ne možete skratiti etape, ne možete blokirati put biciklistima.
To je ilegalno jer je tako definirano i u krivičnom zakonu i u zakonu o sportu. Mi smo sport, a sport je namijenjen ujedinjavanju, sve što ne služi toj svrsi nije povezano sa sportom.
Želimo braniti naš sport“, rekao je Guillen.
Bilo je poziva za suspenziju tima Izrael-Premier Tech s utrke, ali Guillen je ponovio stav Vuelte da je to odluka koja je izvan dometa organizatora.
“Jučer je bila utakmica između Italije i Izraela. Odigrana je nogometna utakmica i održan je Evropski kup u kojem je nastupao Izrael.
Učešće ovih timova nije zabranjeno jer to nijedna međunarodna federacija nije učinila, nijedna”, dodaje on.
Guillen je rekao da Vuelta koristi sve moguće resurse kada je u pitanju sigurnost, ali je nemoguće pokriti svako područje.
Direktora su pitali je li na snazi Plan B za nedjeljnu posljednju etapu.
„Nema Plana B za dolazak do Madrida, nema zamjene madridske etape, apsolutno ne“, odgovorio je Guillen.