Početak je bio grozan. Noćna mora. Argentina je izgubila od Saudijske Arabije (1:2), senzacija je mnogima spustila roletnu na oči u zemlji Gaučosa. San im je izmicao iz ruku, a tek je odigrano prvo kolo Svjetskog prvenstva u Kataru.
Koliko su u južnoameričkoj državi ludi za nogometom, najbolje opisuje izjava Luce Vildoze, košarkaša Crvene zvezde. Nakon pobjede u dramatičnom derbiju protiv gradskog rivala Partizana, Argentinac je ustvrdio kako “dan baš i nije bio najbolji”. Zašto? Pa nogometaši su izgubili od Saudijske Arabije!
No, ispostavilo se da je kiks protiv Sinova pustinje zapravo bio bokal hladne vode koji je probudio izabranike najmlađeg selektora na Mundijalu, Lionela Scalonija. Uslijedila je pobjednička serija, Argentina je redom rušila Meksiko, Poljsku, Australiju, Nizozemsku, Hrvatsku… I izgledali su Gaučosi sve bolje. Rasli.
Lionel Messi se nije “šlepao”, naprotiv. Mada je tako obično s igračima koji imaju 35 i više godina. Ali ne u njegovom slučaju. On je bio taj koji je vukao svoju reprezentaciju. Postao prvi igrač koji je na pet svjetskih prvenstava upisao barem po jednu asistenciju, do finala i pet puta tresao protivničke mreže.
Lani je konačno osvojio Copa Americu. Svoju prvu. Njegov bivši saigrač i cimer Sergio Kun Aguero kaže da je tako konačno eliminisao određeni pritisak, jer Messi je istinski patio. To je bila jedna od onih tema u kojima je često osporavan. Argentina, takva veleseila, a ne može u Messijevoj eri osvojiti barem kontinentalnu titulu. I to je onda konačno prekrižio na vlastitoj “to do” listi.
Koliko je skidanje tog kamena s vrata zaista pomoglo Messiju na upravo završenom Svjetskom prvenstvu, teško je reći, ali je neosporna činjenica da je katarski Mundijal bio najbolji za njega. Prosto je blistao u većini utakmica. Kao nikad u dresu reprezentacije, u takvom kontinuitetu.
Jedno vrijeme su mnogi bili skloni konstataciji da Leo može biti najbolji na svijetu i osvajati Zlatne lopte (sedam ukupno, apsolutni rekorder) samo dok igra u Barceloninom sistemu, u kojem je praktično odgojen.
“Volio bih ga vidjeti u nekoj drugoj ekipi”, kazao je Vladimir Petković tokom jednog druženja sa sarajevskim novinarima, na pitanje šta misli o Messiju.
I nije bivši selektor Švicarske jedini imao tu dvojbu. S odlaskom u PSG, kao da je Argentinac donekle produbio sumnju. Njegova prva sezona u francuskoj prijestolnici nije baš bila impresivna, što je podiglo nove upitnike. Nije se tolerisala ni činjenica da je sada već u ozbiljnijim godinama. No country for old man.
Nešto bolji je ipak u aktuelnoj pariškoj sezoni, nije bilo ni pristojno očekivati da briljira odmah nakon bolnog rastanka s voljenom Blaugranom. Ali i dalje je nedostajao grandiozni trofej. Pele i Maradona ga imaju, ima ga i Zidane. A oni su najveći.
Džaba fenomenalna statistika, više od 790 golova, četiri Lige prvaka i čak 11 domaćih prvenstava. Fali Svjetsko prvenstvo.
Na koncu se sve svodilo na večerašnje finale u Dohi. Sve se slijevalo u tu jednu tačku, večer na stadionu Lusail. I ne može bez drame. Ali ne može i bez Angela Di Marije. Anđela čuvara Lionela Messija.
Di Maria je bio strijelac olimpijskog finala (1:0) protiv Nigerije, kada je Messi osvojio zlato sa tadašnjom U-23 selekcijom Argentine. Di Maria je bio strijelac i u finalu pomenute Copa Americe, protiv Brazila (1:0).
Ukazao se Angel i u finalu SP u Kataru protiv Francuske. Nemalo je bilo onih koji ga čak nisu očekivali u početnoj postavi, a Di Maria je prvo izborio penal, koji je Messi pretvorio u gol, a zatim je fudbaler Juventusa udvostručio prednost Gaučosa.
Bajka se ipak zamalo pretvorila u košmar, meč je otišao u produžetke, a zatim je prvak planete odlučen pucanjem penala, nakon nevjerovatnih 3:3. Pobijedila je Argentina. Konačno. Messi je sebe ugradio u tu titulu. Dva gola u finalu. Filmski.
Lionel Messi je sada najbolji svih vremena? Vjerovatno. Skinuo je s trona Pelea i Maradonu, brojevi su na njegovoj strani. Nogometna evolucija također, jer je danas ipak teže biti vrhunski, biti konstantan, nego u vrijeme fudbalske romantike.
No, ostaje pitanje koliko dugo ćemo Messija maziti ovim epitetom. Jer upravo tokom posljednjeg argentinskog tanga u Dohi bljesnula je nova zvijezda, s druge strane travnjaka Lusaila.
Sljedeći lovac na status besmrtnika, najmlađi igrač koji je postigao 10 golova na svjetskim prvenstvima. Budućnost u galopu. Kylian Mbappe.