Predsjednik Palestinskog fudbalskog saveza Jibril Rajoub pozvao je UEFA-u i FIFA-u da izbace Izrael iz međunarodnih takmičenja, upozorivši da je izraelska vojska u posljednje dvije godine ubila 416 fudbalera i sportskih radnika, među kojima je i četvrtina djece.
„Nogomet ne može ostati neutralan na genocid, etničko čišćenje, diskriminaciju i kontinuiranu okupaciju“, navedeno je u pismima koja su poslana europskoj i svjetskoj nogometnoj federaciji. Prema izvještaju španske agencije EFE, kopije pisama poslane su i svim članicama UEFA-e.
Rajoub je poručio da „šutnja ili odgađanje više nisu prihvatljivi“. Mediji pišu da će se iduće sedmice sastati Izvršni odbor UEFA-e kako bi razmotrio eventualno izbacivanje Izraela i njegovih klubova iz europskih takmičenja, nakon što su Ujedinjeni narodi objavili izvještaj u kojem se navodi da Izrael provodi genocid nad Palestincima.
U međuvremenu, vodeća ekipa hrvatskog prvenstva Dinamo u četvrtak igra utakmicu Evropske lige protiv Maccabija iz Tel Aviva. Duel će biti odigran u Bačkoj Topoli, gdje je izraelski klub prijavio domaćinstvo.
Glasnogovornik Izraelskog nogometnog saveza izjavio je za Reuters da „nema nikakvih naznaka da se suočavaju s UEFA-inom suspenzijom“ te dodao da se izraelska reprezentacija normalno priprema za nadolazeće utakmice protiv Norveške i Italije u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Izraelska vlada negira da provodi genocid.
Palestinski savez zatražio je od UEFA-e i FIFA-e i nezavisnu istragu o ponašanju izraelskih zvaničnika, igrača i navijača zbog, kako navode, „podrške vojnim akcijama, rasizmu, diskriminaciji i uništavanju nogometne infrastrukture u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali“.
„Ako ne budete djelovali sada, historija će vas oštro osuditi, a buduće generacije će se pitati zašto su nogometna tijela šutjela i ignorisala jasne dokaze“, poručio je Rajoub.
Za izbacivanje Izraela iz UEFA-inih takmičenja potrebna je većina – 11 od 20 glasova članova Izvršnog odbora.
Dodatni pritisak na UEFA-u stigao je i od grupe od 48 sportista koji su potpisali pismo u kojem traže „hitnu suspenziju“ Izraela. Među potpisnicima se nalazi i Paul Pogba, bivši fudbaler Manchester Uniteda i Juventusa, koji je s Francuskom 2018. godine osvojio Svjetsko prvenstvo.
UEFA i FIFA se do sada nisu javno oglašavale.