Korištenjem ove stranice prihvaćate Pravila o privatnosti i Uvjete korištenja.
Prihvati
SPORT CENTARSPORT CENTAR
  • Fudbal
    • Reprezentacija
    • Premijer liga BiH
    • Kup BiH
    • Ino fudbal
    • Ostale bh. lige
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Košarka
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • ABA liga
    • Euroliga
    • NBA
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Rukomet
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • Kup BiH
    • Ino rukomet
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Ostali sportovi
    • Tenis
    • Odbojka
    • Borilački sportovi
    • Atletika
    • Zimski sportovi
    • Vodeni sportovi
    • Auto-moto
    • Ostalo
  • SC Specijal
    • SC Kolumne
    • SC Komentar
    • SC Intervju
  • Ad imageAd image
    Ad imageAd image
Čitanje: Omanović: Procjena je da za rekonstrukciju bob-staze na Trebeviću treba 25 miliona KM
Podijeli
Aa
SPORT CENTARSPORT CENTAR
Aa
Traži
  • Fudbal
    • Reprezentacija
    • Premijer liga BiH
    • Kup BiH
    • Ino fudbal
    • Ostale bh. lige
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Košarka
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • ABA liga
    • Euroliga
    • NBA
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Rukomet
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • Kup BiH
    • Ino rukomet
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Ostali sportovi
    • Tenis
    • Odbojka
    • Borilački sportovi
    • Atletika
    • Zimski sportovi
    • Vodeni sportovi
    • Auto-moto
    • Ostalo
  • SC Specijal
    • SC Kolumne
    • SC Komentar
    • SC Intervju
  • Ad imageAd image
    Ad imageAd image
Imate postojeći račun? Prijavi se
Zaprati nas
  • Impressum
  • Marketing
  • O nama
© 2023 SC SPORT. Sva prava pridržana.
SPORT CENTAR > Ostali sportovi > Zimski sportovi > Omanović: Procjena je da za rekonstrukciju bob-staze na Trebeviću treba 25 miliona KM
Ostali sportoviZimski sportovi

Omanović: Procjena je da za rekonstrukciju bob-staze na Trebeviću treba 25 miliona KM

Zadnje ažuriranje: 05/03/2022 u 10:30
Objavio Sport Centar Dodaj komentar
Podijeli
5 min čitanja
Podijeli

Jedna od najatraktivnijih na svijetu, olimpijska bob-staza na Trebeviću, uskoro bi prema najavi selektora i predsjednika Sankaškog saveza Bosne i Hercegovine Senada Omanovića, mogla dobiti novo zdanje.

Konačna rekonstrukcija staze, tvrdi Omanović, značila bi mnogo, ne samo za sport i sankanje, već i turizam.

“Na pripreme moramo ići van BiH i plaćamo visoku cijenu treninga, jer jedna vožnja iznosi 30 eura, za bob 50 eura, a četverosjed 80 eura. Pored toga, staza bi se mogla koristiti i u turističke svrhe, jer smo imali legendarnog “Vučka” koji je naš projekt. Ako šest osoba sjedne u Vučka, ako je cijena za jednu osobu 5 KM i ako imate 400 vožnji u jednom danu, to bi Sarajevu donosilo mnogo novca”, pojasnio je.

Priča o obnovi bob staze započela je još davne 2007. godine, posjetom predsjednika Svjetske sankaške federacije Josefa Fendta. Kulminaciju je doživjela nakon potencijalne kandidature za Zimske olimpijske igre u Sarajevu i Barseloni 2030. Prema planu, u Barseloni će biti dvoranski sportovi, u Sarajevu ski-skokovi, sankanje i skeleton, dok bi se alpske discipline održavale u Andori.

Do sada je, dodao je Omanović, prikupljena projektna dokumentacija od firme Daily iz Štutgarta koja je i radila projekt staze, kao i od izvođača radova te je predata Zavod u za planiranje Grada Sarajeva.

Omanović je naglasio da su 2014. godine obnovili jedan dio staze kako bi u ljetnom periodu mogli trenirati na sankama na točkovima.

Govoreći o iznosu koji je potreban za cjelokupnu rekonstrukciju staze, kazao je da postoji gruba procjena inspektora za kandidaturu za Zimske olimpijske igre 2010. godine, koji je pregledao stazu, dao svoje mišljenje, ali i divljenje.

“Rekao je da staza apsolutno odgovara svim najmodernijim stazama na svijetu, da su profili izvrsni, s tim da je naglasio šta je sve potrebno uraditi da bi se staza dovela u funkciju. Njegova procjena je bila oko 25 miliona KM”, kazao je Omanović.

Iako nije mogao precizirati kada bi bob staza mogla biti obnovljena, Omanović je kazao da su i Vlada Kantona Sarajevo i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić pokazali veliki interes za realizaciju tog projekta.

“Prvo što treba uraditi je upisati stazu u grunt da se zna čije je, kako bi vlasnik moga tražiti kredit ili investitora i kako bi se započelo s izradom projekta konačne obnove staze”, istakao je.

I bez kompletne bob staze, Omanović kaže da ima dosta interesanata za taj sport, mnogo djece, ali roditelja malo manje.

“Momci od 14 godina me mnogo kontaktiraju, pitaju me da li ih mogu trenirati, ali roditelji su ti koji se boje zbog postizanja velikih brzina. Međutim, objasnim im da to ide polako, dok se dijete ne navikne i onda se penjemo metar po metar”, pojasnio je.

Tvrdi da ima dovoljno trenerskog kadra, ali da u tom sportu nema novca.

“Interesa ima, ali nema mogućnosti da prihvatimo sve mlade sportiste, maksimalan broj koji ove godine imamo namjeru primiti je do pet”, pojasnio je.

Ipak, Omanović naglašava da sankanje ima budućnost u BiH te je izrazio nadu da će najavljenom kandidaturom za olimpijadu, porasti interes da se obnovi bob staza.

Izgradnja sarajevske bob staze završeno je septembru 1982. godine i trajala je dvije godine. Osmanović tvrdi da je veoma atraktivna jer sportistima i trenerima omogućava dobar pregled pristupačnost stazi, zatim zbog velike brzine, ali i sigurnosti, budući da se nikad nije desila neka veća nesreća.

“Padova i lomova je bilo, jer je to sastavni dio sporta, ali nikad neka teška nesreća kao 2010. godine u Vankuveru kada je nažalost, jedan mladi sportista poginuo na treningu”, naglasio je Omanović.

Bob staza na Trebeviću je duga od 1.579 metara, a takmičarski dio je dug 1.300 metara. Ima 13 krivina, maksimalan pad od 15 posto, a minimalan jedan posto. Brzine na novim materijalima bi iznosile do 150 kilometara na sat.

Nakon Igara 1984. godine, olimpijska staza je korištena za takmičenja u okviru Svjetskog kupa, sve do početka agresije. Staza je oštećena tokom opsade Sarajeva, kada je korištena kao artiljerijski položaj za Vojsku Republike Srpske.

Možda vas zanima

Veliki revanš u Rotterdamu: Mesud Selimović spreman za novi duel sa Marokancem

Toyota predstavila GR LH2: Novi koncept trkaćeg automobila na tečni vodik s ambicijom za Le Mans 2028

Nerman Fatić u polufinalu Challengera u Perugiji: Pao i peti nositelj turnira

Ministarstvo Tuzlanskog kantona upriličilo prijem za učesnike Balkanskog prvenstva u karateu

Svečanom ceremonijom u Banjoj Luci zvanično otvorena 15. sezona Sportskih igara mladih

TAGOVI: bob staza trebevic, senad omanovic
Podijeli ovaj članak
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp Kopiraj link
Prethodni članak Francuska Liga 1 suspendovala ugovor o emitovanju u Rusiji
Sljedeći članak Dudić pred put u Banjaluku: Nećemo kukati, očekujem nadigravanje i da pobijedi fudbal
Ostavi komentar Ostavi komentar

Komentariši Poništi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *




Pratite nas

113K Pratilaca

Zaprati nas

1146 Pratilaca

Zaprati nas

5129 Pratilaca

Zaprati nas

940 Pretplatnika

Pretplatite se

830 Pratilaca

Zaprati nas

1137 Pretplatnika

Pretplatite se

Real Madrid rutinski protiv Unicaje, skroman nastup Muse i Đedovića

Prije 10 sati 2 min čitanja

Italijanski mediji slave Interov potez: Dinamo prodao igrača za budućnost

Prije 10 sati 2 min čitanja

Sarajevo ostalo bez vjernog navijača: Preminuo Smajo Smajlović

Prije 11 sati 1 min čitanja

Veliki revanš u Rotterdamu: Mesud Selimović spreman za novi duel sa Marokancem

Prije 11 sati 1 min čitanja

Sa Pecare u Pulu: Dosadašnji kapiten Širokog Brijega potpisao višegodišnji ugovor sa Istrom

Prije 11 sati 1 min čitanja

NK Čelik: Zahvaljujemo se svim navijačima na podršci tokom cijele sezone, a posebno Robijašima s juga

Prije 11 sati 2 min čitanja
3

Toyota predstavila GR LH2: Novi koncept trkaćeg automobila na tečni vodik s ambicijom za Le Mans 2028

Prije 12 sati 4 min čitanja

Humanitarni duel veterana Sarajeva i Željezničara prikupio preko 40.000 KM za liječenje sugrađana

Prije 12 sati 1 min čitanja

Slične objave

FudbalPremijer liga BiH

Odigrao više od 200 utakmica u crveno-plavom dresu: Iskusni defanzivac napustio Borac

Prije 12 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
FudbalIno fudbal

Radnički i Dudić žele napadača Crystal Palacea

Prije 13 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
EuroligaKošarka

Anadolu Efes na pragu velikog pojačanja: U Istanbul stiže najbolji defanzivac Eurolige?

Prije 13 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
FudbalIno fudbal

Novi Pazar zvanično dobio dozvolu od UEFA-e za nastup u Konferencijskoj ligi

Prije 13 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
FudbalReprezentacija

Pionirska reprezentacija BiH u finalu 13. Memorijalnog turnira „Josip Katalinski-Škija“

Prije 14 sati Dodaj komentar 2 min čitanja
FudbalPremijer liga BiH

ZVANIČNO: Kevin Viveros napustio FK Sarajevo, transfer vrijedan 1,4 miliona dolara

Prije 14 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
SPORT CENTAR

Zaprati nas:

© 2009-2025 SC SPORT. Sva prava pridržana.

  • Impressum
  • Marketing
  • O nama

Removed from reading list

Undo
Dobrodošli nazad!

Prijavite se na svoj račun

Lost your password?