Povodom obilježavanja 41. godišnjice od 14. Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, Olimpijski muzej će u subotu, 8. februara otvoriti vrata za sve građane i građanke, ali i turiste, koji mogu besplatno da uđu i vide sve ono što Muzej nudi.
Više o svemu tome za portal Radiosarajevo.ba govorila je Senka Ibrišimbegović, direktorica Olimpijskog muzeja.
“Mi smo ovom prilikom imali već nekoliko panel diskusija, promociju knjige koju je organizirao Olimpijski komitet BiH, a naravno i u predstojećim danima nas očekuju neke razne aktivnosti. Dolaze škole, vrtići, muzeji su puni djece, tako da je vrlo veselo”, rekla je Ibrišimbegović za portal Radiosarajevo.ba i nastavila:
“U subotu (11 sati) ćemo upriličili jednu zanimljivu izložbu naše sugrađanke Senke Lihić (Paleta radosti) koja je zapravo strastvena umjentnica i pravi svoje umjetničke slike. Mi smo joj omogućili da izlaže u Olimpijskom muzeju kako bi podstakli tu ideju Olimpijskog muzeja koji je jedinstven svom izlaganju sporta i umjetnosti, po uzoru na onaj izvorni muzej u Laussanei.”
“U Muzeju se pored artefakata sportskih dešavanja tokom Olimpijade, nekih rekvizita koji su poklonili sportisti koji su učestvovali na sarajevskoj Olimpijadi, mogu vidjeti i neke umjetničke grafike, slike i instalacije, odnosno prostorne skulpture koje su radili umjetnici upravo za ovaj Olimpijski muzej u Sarajevu.
Posebnost je zapravo ta što je Sarajevo tada bilo jako progresivno u svom planiranju tog događaja jer je već dobijanjem Olimpijade unaprijed planirano da se odmah oformi Olimpijski muzej, tako da su mogli da pozivaju i umjetnike da daju svoj doprinos. Na taj način zapravo podržavamo umjetnike koji možda nemaju priliku da izlažu često i pokažu svoja djela. Mi smo im otvorili taj prostor.”
Olimpijski muzej uz Olimpijski komitet BiH tako nastavlja čuvati uspomenu na Olimpijadu i prenositi njen sportski duh na mlađe generacije. Ujedno i promovisati grad Sarajevo.
“Nama je to jako važno i važno nam je da se prenosi taj duh sarajevske Olimpijade, da to mladi ljudi usvajaju i uče zapravo o tom događaju. Bitno nam je da dolaze škole, vrtići, djeca, da se kroz neki sistem školovanja i obrazovanja redovno educiraju o tome šta je za Sarajevo značila jedna takva manifestacija koja je do tada bila najbolje organizirana Olimpijada. Također, da svi oni koji se sjećaju Olimpijade na neki način taj duh ožive. Drago nam je da se to reflektira na sve grane kao što su neki mali trgovci, kreativci, umjetnici, koji kroz svoje kreativno izražavanje dalje manifestiraju gradu Sarajevu.”
Ibrišimbegović se nada kako će u budućnosti ta priča biti još veća.
“Ono što je najvažnije da se taj sportski duh Olimpijade i dalje prenosi na mladu generaciju, odnosno sportiste, da se djeca bave sportom. Vidjeli smo, recimo, da je hokej u Sarajevu oživio i živi nekim punim plućima zahvaljujući nekim pojedincima i entuzijastima koji su omogućili da se taj sport razvija. Skijanje i dalje funkcioniše i nadamo se da će se možda, ako bude studija izvodljivosti pokazala, rekonstruisati skakaonica.
Ono što je možda realnije da se rekonstruiše staza za biatlon, nordijsko skijanje i trčanje. Za bob stazu također imaju neke ideje i priče. Baš se prije dvije večeri u Olimpijskom muzeju vodilo nekoliko panel diskusija na tu temu – da li bi se mogla obnoviti bob staza za eventualne ponovne kandidature Sarajeva za ovakve velike događaje i šta bi to značilo.”
Najavila je i naredne korake, odnosno planove.
“Olimpijski komitet BiH u planu ima 2032. godinu, što je zapravo Olimpijski festival za mlade, ono što je bio EYOF 2019. u Sarajevu. Nije nemoguće da se to desi. Zapravo, već se radi na tim nekim projektima, planovima, lobiranjima. Nadamo se da će sada naši olimpijci imati priliku da se okušaju i pokažu da su zapravo vrijedni sportisti koje mi možemo da pošaljemo u svijet.
Imali smo prošle godine na Ljetnim olimpijskim igrama u Parizu sjajne predstavnike, kao i olimpijce s medaljom u paraolimpijskim disciplinama. Sljedeće godine u Milanu ćemo također imati svoje predstavnike. Taj duh živi, pogotovo što se mladi sportisti motivaraju da ponovo žele da osjete taj olimpijski duh. Nama je bitno da kroz muzej generišemo taj plamen i da na neki način iskru tog plamena što dalje širimo po cijeloj BiH”, dodala je Ibrišimbegović za Radiosarajevo.ba.