Mnogi od nas su u posljednjih nekoliko godina čuli i čitali o malom gradiću koji se nalazi u Sarajevsko-zeničkoj kotlini, sada je ta priča o gradiću imena Vareš dobila još veći značaj i mnogo češće je predmet medijske pažnje.
Pažnju na sebe Vareš nije skrenuo svojevoljno, glavni krivac za to je Adriatic Metals koji je višemilionskim ulaganjima ovaj gradić doveo na naslovnice medija u Bosni i Hercegovini. No, mi nećemo govoriti o privredi i projektu navedene kompanije nego o onome što često nazivaju – najvažnijom sporednom stvari na svijetu, a to je naravno fudbal.
Piše: Nail Hercegovac
Od NK „Perun“ do NK „Vareš“
Fudbalska lopta se prvi put u Varešu po mnogim izvorima zakotrljala davne 1927. godine, kada se u Varešu i zvanično počelo sa igranjem fudbala. Godina 1927. je jako bitna u historiji vareškog fudbala jer je te godine osnovan i prvi fudbalski klub pod nazivom NK“Perun“. Članovi ovog, davno osnovanog kluba su 1928. godine uključeni u radničko, kulturno umjetničko društvo koje je nosilo simboličan naziv „Jedinstvo“.
Na početku smo spomenuli privredni projekat zahvaljujući kojem je Vareš ponovo oživio i spomenuli smo da nećemo pisati o privredi, ali nekako je nemoguće zanemariti privredu posebno metalsku industriju jer su svi članovi NK „Perun“ u isto vrijeme bili i napredni metalci pa je iz toga proizašla ideja o preimenovanju kluba nakon samo godinu dana postojanja NK „Perun“. NK „Metalac“ je bilo novo ime vareškog kluba i najbolji je pokazatelj onoga što je bilo glavni izvor prihoda ovog područja. U periodu od osnivanja kluba do kraja Drugog svjetskog rata osnovan je još jedan klub koji registrovan pod imenom NK „Mladi radnik“. Poslijeratni period je vrijeme nastanka NK „Vareša“ ovakvim kakvim ga danas poznajemo jer je ujedinjenjem klubova NK „Metalac“ i NK „Mladi radnik“ nastao NK „Vareš“ koji datira i danas.
Prve utakmice u naselju Šijakovo
Svakom fudbalskom kolektivu je najbitnije gdje će igrati svoje utakmice, a NK „Vareš“ je svoje prve takmičarske utakmice igrao na igralištu koje nije imalo travnatu podlogu nego je bilo prekriveno šljakom i nalazilo se na prostoru naselja Šijakovo. Vareški fudbaleri su bez obzira na činjenicu da igraju na šljaci itekako plijenili pažnju mnogih fudbalski razvijenijih kolektiva, a priliku da zaigraju na travi i pravom fudbalskom terenu dobili su 1953. godine kada su završeni radovi na Gradskom stadionu u Vareš Majdanu.
Od tog momenta do danas NK „Vareš“ domaće utakmice igra na istom terenu, a upravo je taj teren razlog zbog kojeg ćemo se malo vratiti u sadašnjost jer ne možemo, a da ne spomenemo akciju kluba pod nazivom „Jedan navijač, jedna stolica za NK Vareš“. Cilj akcije je bio uređenje tribine odnosno prikupljanje sredstava za kupovinu i postavljanje stolica na tribini. Akcija je bila izuzetno uspješna i sada ovaj stadion ima uređenu tribinu sa koje se svakog vikenda posmatraju nastupi vareških fudbalera.
NK „Vareš“ u svojoj bogatoj historiji se takmičio u raznim zonskim i republičkim takmičenjima, a u najboljim danima bio je na pragu ulaska u Drugu ligu bivše Jugoslavije, a osim postignutih rezultata kolektiv NK „Vareša“ je bio mjesto gdje su se rađali i prve fudbalske korake napravili mnogi uspješni fudbaleri, ali i treneri. Završetkom posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini, NK „Vareš“ je krenuo sa ponovnom organizacijom i takmičenjem u Kantonalnoj ligi ZDK, gdje je 2011. godine bio nadomak ulaska u viši rang.
Nažalost, ubrzo nakon tog neuspjeha došla je 2013. godina koje se nerado sjećaju svi vareški fudbalski fanatici. Razlog za to je vrlo jednostavan, te godine je klub prestao sa radom odnosno od te godine klub nije imao takmičarske kategorije i nastavljen je rad samo sa minimalnim kapacitetima – rad sa omladinskim kategorijama. Takvo stanje je trajalo pune četiri godine odnosno četiri takmičarske sezone je NK „Vareš“ odsustvovao iz takmičenja, a najvećim krivcem u navedenom periodu se smatra tadašnja općinska vlast.
Gostovao splitski Hajduk
Ipak, ‘svjetlo na kraju tunela’ za vareški fudbal stiglo je 2017. godine kada je zahvaljujući novom načelniku klub ponovo aktiviran te je izabran novi Upravni odbor i sve ostale strukture neophodne za normalno funkcionisanje kluba. Upravo je 2017. godine vareški klub obilježio 90 godina postojanja, a tim povodom Vareš je 5. augusta bio domaćin drugoj ekipi splitskog Hajduka koja je u Varešu boravila nekoliko dana te odigrala i prijateljsku utakmicu sa domaćom ekipom. Prijateljska utakmica je privukla mnogobrojne navijače koji su se zaželjeli fudbala i najavila je bolje dane za vareški fudbal. Pobjeda je pripala gostima, ali to svakako nije bilo u prvom planu. Od tada do danas NK „Vareš“ bilježi respektabilne rezultate u Kantonalnoj ligi ZDK, fudbaleri NK „Vareša“ bili su viceprvaci u sezonama 2019/20, 2021/22, a osim toga imali su uspjeh u Kupu ZDK kada su u sezoni 2021./22. stigli do polufinala gdje ih je dočekao posrnuli velikan bosanskohercegovačkog fudbala NK „Čelik“ koji je na kraju bio i osvajač Kupa.
Danas je NK „Vareš“ pozitivna priča
Danas, NK „Vareš“ važi za jednu od pozitivnijih priča u ovom gradiću, odnosno NK „Vareš“ je jedini organizovani sportski kolektiv koji ima takmičarske ekipe. U N/FSBiH NK „Vareš“ ima 155 prijavljenih igrača u svim selekcija, a takmiči se sa tri selekcije koje nastupaju u sklopu kantonalnih takmičenja. Krenut ćemo sa najstarijom, selekcijom seniora koja jesenji dio sezone nije briljilara iako je prvenstvo otvorila sa dvije pobjede na domaćem terenu, ali nakon toga je uslijedilo nekoliko povreda koje su ionako deficitaran kadar dodatno oslabile i ekipa je pretrpjela nekoliko poraza u nizu i prvi dio sezone okončala u donjem dijelu table Kantonalne lige ZDK. Osim seniora NK „Vareš“ ima još dvije takmičarske selekcije, a to su omladinske selekcije pjetlića i predpionira koje se takmiče u kvalitetnoj kantonalnoj ligi ZDK i definitivno su jedna od najpozitivnijih priča ovog grada. Mlade fudbalske nade svojim nastupima privlače mnogobrojnu publiku pa bi im na posjećenosti mogle pozavidjeti i mnoge veće ekipe iz seniorskog ranga. Iako debitanti, zahvaljujući predanom radu trenera i njih samih uspjeli su već sada da se nametnu i pokažu da će u narednom periodu biti ozbiljni konkurenti, posebno se to odnosi na selekciju pjetlića koja je debitantsku sezonu završila kao petoplasirana ekipa lige i iza sebe između ostalih ostavila vršanjake NK „Stupčanice“, FK „Rudara“ iz Kaknja.
U predstojećem periodu omladinski pogon NK „Vareša“, koji trenutno broji više od 50 članova i članica, da dobro ste pročitali, u ovom omladinskom pogonu dobrodošle su i djevojčice kojih ima već desetak, neće imati puno vremena za odmor jer im slijede nastupi na turnirima širom Bosne i Hercegovine gdje im želimo mnogo uspjeha baš kao i ostalim selekcijama. U Varešu svi definitivno žive fudbal i nadaju se da će nastaviti uzlaznom putanjom te da će možda u nekom narednom periodu na megdan u Vareš dolaziti velikani bosanskohercegovačkog fudbala ili da će makar neko od članova omladinskih pogona napraviti iskorak i napraviti fudbalsku karijeru o kojoj mnogi sanjaju.