Nakon što je sinoć 153. sarajevskim derbijem okončano osmo kolo WWIN lige Bosne i Hercegovine, već za vikend su na rasporedu utakmice devetog kola.
Iako ono tek treba da se odigra, vlasnik prava na TV prijenos utakmica, odnosno Arena Sport TV, već je odredio i plan za deseto kolo, koje će ujedno biti i posljednje prije reprezentativne pauze.
S obzirom da su u nedjelju, 6. oktobra, lokalni izbori u našoj državi, sasvim je razumljivo zbog čega se neće utakmice igrati tog dana. Umjesto toga, utakmice će se igrati u petak, subotu i ponedjeljak.
U petak, 4. oktobra, od 18:00 igraju Posušje i Široki Brijeg. Dan kasnije, odnosno u subotu. 5. oktobra, na programu su dueli GOŠK-a i Slobode u 13:30, Radnika i Sloge Meridian od 16:00, te Zrinjskog i Igmana od 20:45.
Ono što je, najblaže rečeno, neshvatljivo jeste da su dva derbija desetog kola planirana da se igraju radnim danom, odnosno u ponedjeljak.
Naime, prema rasporedu Arena Sport TV, susreti između Borca i Željezničara (18:00), te Sarajeva i Veleža (21:00), igrat će se u ponedjeljak, 7. oktobra.
Opravdano se postavlja pitanje: kome je u interesu da se utakmice koje bi trebale privući mnogo publike na stadion, i to ne samo domaće već i gostujuće, igraju radnim danima kada je nominalno teže isplanirati odlazak na utakmicu svakom od ionako malobrojnih ljubitelja bosanskohercegovačkog fudbala?
Može se raspravljati i o tome kako je bosanskohercegovački fudbal došao u poziciju da se za termine utakmice skoro u potpunosti pita jedna strana, odnosno jedna TV kuća, koja uz to ima “poseban tretman” prema ostalima koji su zainteresovani da rade na promociji i poboljšanju domaćeg fudbala. I kako je moguće da je iz takvih odluka skoro u potpunosti izbačena i krovna kuća bosanskohercegovačkog fudbala, odnosno Nogometni/Fudbalski savez Bosne i Hercegovine? O uticaju klubova je suvišno, pa čak i komično, pričati.
Jasno je da se tu već ulazi “dublje” u problematiku, odnosno da je riječ o većim stvarima od fudbala, a to su novac, utjecaj i politika, ali javnost, a posebno navijači najgledanijih klubova, ne mogu da se ne otmu utisku da je riječ o direktnom udaru na ionako malobrojne ljubitelje bosanskohercegovačkog fudbala i njegovom ciljanom srozavanju.
Za nadati se da će oni koji donose odluke preispitati ovu, jer nikome nije u interesu, a promjene koje će značiti veću uključenost N/FS BiH, klubova, i posebno navijača zbog kojih se fudbal i igra, morat će postati neminovnost ukoliko se ne želi da se domaći fudbal dodatno približi svome dnu.