Drama na Maksimiru: Dinamo je u posljednjih 10-ak minuta ušao s dva gola prednosti i igračem više, ali je Safet Sušić vratio Sarajevo u meč i sebi donio titulu najboljeg strijelca prvenstva.
Piše: J. Mržljak
Nakon pobjede nad Hajdukom (4:2) u “majstorici” za plasman u Kup UEFA, u 33. kolu Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1979-80, igrači i navijači Sarajeva su odahnuli. Burna sezona u koju je Bordo tim ušao desetkovan – oslabljen za standardne prvotimce Srebrenka Repčića, Dragana Simića, Branka Bošnjaka, Radomira Savića, Miloša Đurkovića, potom i Antu Rajkovića – donijela je brojne uspone i padove, ali je kolo prije kraja osiguran prvi plasman na evropsku scenu nakon punih 13 godina.
Ostala je još utakmica posljednjeg 34. kola protiv Dinama u Zagrebu, koja je na prvi pogled bila samo formalnost, ali ipak s određenim rezultatskim značajem. Sarajevo je imalo priliku da drugi put u klupskoj historiji osvoji vicešampionsku titulu, 15 godina nakon što je na istom mjestu, u posljednjem kolu prvenstva u sezoni 1964-65, Džemaludin Mušović s dva gola srušio Modre (2:1) i donio Sarajevu drugo mjesto, dotad najveći uspjeh nekog bh. kluba.
Susret na Maksimiru bio je važan i zbog borbe za najboljeg strijelca Prve lige. Uoči posljednjeg kola, na listi golgetera vodio je Dragoljub Kostić, napadač kruševačkog Napretka, sa 16 pogodaka, dok je na drugom mjestu bio Safet Sušić, kapiten i najbolji igrač Sarajeva, koji je 15 puta tresao protivničke mreže. Ne samo da su Kostić i Sušić vodili trku za najboljeg strijelca, nego su i njihovi klubovi – Napredak i Sarajevo – bili u borbi za vicešampionsku titulu. Bordo tim je imao 40 bodova, bod više od Kruševljana, koji su imali bolju gol-razliku i u posljednjem kolu gostovali Vardaru.
Utakmica između Dinama i Sarajeva odigrana je 28. juna 1980. godine, dan uoči ostalih susreta posljednjeg kola, u subotnjem terminu rezervisanom za TV prenos. Poput Sarajeva, tako je Dinamo osigurao izlazak na evropsku scenu zahvaljujući trijumfu u Kupu maršala Tita. Uoči utakmice odigrane na današnji dan prije 44 godine, Mladen Ivanišević, urednik Sportskih novosti, uručio je Safetu Sušiću trofej za najboljeg fudbalera Jugoslavije u 1979. godini. Bila je to godina u kojoj je “Pape” postigao dva nezaboravna hat-tricka u dresu reprezentacije, protiv Italije i Argentine, a onda Sarajevo vodio do senzacionalne titule jesenjeg prvaka.
Utakmica Dinama i Sarajeva počela je u 17 sati, po velikoj ljetnoj sparini, pa ne čudi da je prvo poluvrijeme proteklo u nezanimljivoj igri. Ipak, bilo je šansi, najprije za Sušića, potom na suprotnoj strani za Marka Mlinarića i Stjepana Deverića, ali je na semaforu ostalo 0:0. U drugom poluvremenu je temperatura malo opala, pa je i igra živnula. Igrao se 53. minut, kada je Deverić ubacio loptu u prazan prostor za Srećka Bogdana, a libero Modrih je savladao Slobodana Janjuša (1:0).
Deset minuta kasnije je Džemal Mustedanagić pobjegao po krilu, ubacio na 11 metara, gdje je bio Zlatko Kranjčar, koji je prebacio istrčalog Janjuša i povećao prednost domaćina (2:0). Kada je u 75. minuti Mirza Kapetanović udario Petra Bručića i zaradio isključenje, činilo se da je nestala i posljednja nada pulena Fuada Muzurovića da mogu izbjeći poraz na kraju prvenstva.
No, tada je na scenu stupio Safet Sušić. Najprije je 10 minuta prije kraja “Pape” iskoristio grešku Mustedanagića i matirao Tomislava Ivkovića (2:1). Bio je to 16. gol velemajstora s Koševa u sezoni, pogodak kojim se na vrhu liste strijelaca izjednačio s Dragoljubom Kostićem. U posljednjim trenucima je Bogdan srušio Sušića u šesnaestercu Dinama, a sudija Pavićević je pokazao na bijelu tačku.
Staro fudbalsko pravilo kaže da igrač na kojem napravljen penal, ne izvodi kazneni udarac, čemu treba dodati činjenicu da Sušić u prvom dijelu prvenstva nije iskoristio jedanaesterac protiv Dinama (golman Željko Stinčić mu je odbranio udarac). Međutim, nije bio trenutak za testiranje sujevjerja: Ivković je pogodio stranu, ali je Sušićev udarac u gornji lijevi ugao bio precizan za konačan rezultat (2:2).
Sarajevo je tako otišlo na +2 u odnosu na Napredak, a Safet Sušić preuzeo vodstvo na listi strijelaca. Kruševljani su narednog dana bili gospodari svoje sudbine: pobjedom u Skoplju bi zbog bolje gol-razlike preskočili Bordo tim na tabeli, baš kao što je Dragoljub Kostić imao 90 minuta da dostigne i prestigne Safeta Sušića na tabeli liste strijelaca.
Novinski izvještači s utakmice Vardar – Napredak svjedočili su kako su gostujući fudbaleri u nekoliko gol-šansi, umjesto udarca po golu, asistirali Kostiću. Na kraju je Kostić postigao jedini gol u porazu Napretka (1:2), kojim se izjednačio sa Sušićem, dok je njegov klub pao na četvrto mjesto. Tako je Safet Sušić sjajnu sezonu zaključio podjelom titule najboljeg strijelca, kao treći “Capocannoniere” u historiji kluba s Koševa – nakon Asima Ferhatovića (1963-64) i Radomira Savića (1979-80).
Dinamo – Sarajevo 2:2 (0:0)
Zagreb, 28. juni 1980. Stadion na Maksimiru. Gledalaca 3.000. Vrijeme oblačno i sparno, teren pogodan za igru. Sudija: Pavićević (Kragujevac). Žuti kartoni: Tucak (Dinamo), Janjuš i Milak (Sarajevo). Crveni karton: Kapetanović (Sarajevo).
Strijelci: 1:0 Bogdan (53), 2:0 Kranjčar (63), 2:1 Sušić (80), 2:2 Sušić (89).
DINAMO: Ivković, I. Hadžić, Tucak, Mustedanagić, Kurtela, Bogdan, Kranjčar, Bručić, Deverić (Bonić), R. Janjanin, Mlinarić (Dumbović). Trener: Vlatko Marković.
SARAJEVO: Janjuš, Ž. Vidović, Z. Lukić, Milak, N. Ferhatović (A. Nikolić), Hadžibegić, Sušić, N. Vidaković, Jozić (S. Merdanović), Kapetanović, N. Merdanović. Trener: Fuad Muzurović.