Sarajevski gradski rivali s dosta ambicija ušli su u prvenstvenu trku u sezoni 1968-69, prvu u kojoj će i Sarajevo i Željezničar biti domaćini na Stadionu Koševo. Domaći šampionat startovao je dva mjeseca nakon finalnog turnira Evropskog prvenstva u Italiji, na kojem su Plavi nesretno ostali bez titule, a Mirsad Fazlagić i Ivica Osim izabrani u idealni tim “Eura 1968”.
Predvođeni Fazlagićem i Osimom, Sarajevo i Željezničar odlično su otvorili novi šampionat i nakon 5. kola zauzimali prve dvije pozicije na tabeli! Potom je Željo malo popustio, u 6. poražen na Koševu od Zagreba (1:2), dok je Sarajevo, s novim trenerom Munibom Saračevićem, nastavilo s odličnim igrama i na Marakani srušilo šampiona Crvenu Zvezdu (2:1).
Sedmo kolo bilo je kobno za oba sarajevska kluba. Sarajevo na Koševu gubi od Vojvodine (2:3), nakon vodstva 2:0, uz dva primljena gola u posljednjih 10 minuta, da bi nakon susreta kapiten Mirsad Fazlagić otišao na odsluženje vojnog roka. Ni komšije nisu bile uspješnije: Željo je poražen u Beogradu od Partizana (1:2). Poput Bordo tima, ubrzo će i Plavi ostati bez junaka Evropskog prvenstva jer je Ivica Osim prešao u nizozemskih FC Zwolle. Klub s Koševa je bolje gurao bez prve zvijezde, pa se 17. novembra 1968. godine, nakon pobjede nad Zagrebom (4:0), Sarajevo probilo na drugo mjesto, dok su komšije bile na 11. poziciji.
Samo tri dana kasnije uslijedio je obračun gradskih rivala u Kupu Maršala Tita, uvodnoj fazi takmičenja koja je igrana za područje SRBiH. Potpuno neočekivano, Željo je slavio 3:1 golovima Avdije Derakovića (50), Josipa Bukala (82) i Fikreta Mujkića (83), dok je Anđelko Tešan (70) postigao jedini pogodak za Sarajevo. Poraz u kupu nije utjecao na pulene Muniba Saračevića, koji su u 15. kolu Prvenstva osvojili bod na Stadionu JNA protiv Partizana (1:1), dok je Željo remizirao sa Zvezdom na Koševu (2:2) u drugom sarajevsko-beogradskom okršaju 24. novembra 1968.
Na redu je drugi gradski derbi u svega 10-ak dana, ovaj put prvenstveni duel u 16. kolu – 1. decembra 1968. Ponovo je Sarajevo bilo formalni domaćin, ponovo je Bordo tim bio favorit, na što je ukazivalo drugo mjesto na tabeli, dok su komšije bile osam stepenica niže. Međutim, da forma i plasman na tabeli ne igraju ulogu u sarajevskom gradskom derbiju pokazalo se na današnji dan prije 53 godine. Te hladne decembarske nedjelje magla se nadvila na koševskim stadionom pa su neplanirano ranije upaljeni reflektori.
U želji da se revanširaju gradskom rivalu za poraz u kupu, fudbaleri Sarajeva su preuzeli incijativu od prvog zvižduka sudije Čajića iz Beograda. Pred golom Željezničara redale su se šanse Vahidina Musemića, Boška Antića, Murata Šarana, ali je ispred napadača Sarajeva stajala nepremostiva prepreka. Bio je to Vasilije Radović, 30-godišnji golman Željezničara. Popularni “Čiko” je zaustavio sve napade Sarajeva i bio najbolji igrač utakmice.
Na odmor se otišlo s rezultatom 0:0, da bi u 54. minuti fudbalere Sarajeva stigla kazna za promašaje. Fikret Mujkić je izveo korner za Željezničar, a Duško Bajić iskoristio slabu intervenciju golmana Sarajeva Refika Muftića i doveo “goste” u vodstvo 0:1. Do kraja utakmice nastavljeni su napadi Sarajeva, ali je sjajni Radović sačuvao mrežu i donio Željezničaru drugu pobjedu u gradskom derbiju na Koševu u svega 10 dana!
Nakon poraza u gradskom derbiju Sarajevo se do proljeća držalo u vrhu tabele, sve do aprila 1969. godine, kada je Bordo tim pretrpio tri uzastopna poraza (Dinamo, Crvena Zvezda, Vojvodina), uz čak 15 primljenih golova. U tom periodu je Željezničar preskočio komšije, u 33. kolu zabilježio i treći trijumf u sezoni nad Sarajevom (2:0), šampionat završio za petom mjestu, što je bio nagovještaj budućih velikih uspjeha čete Milana Ribara. S druge strane, 11. mjesto Sarajeva bio je signal da blijedi sjaj šampionske generacije kluba s Koševa, te da slijedi neminovna i bolna smjena generacija.
Sarajevo – Željezničar 0:1 (0:0)
Sarajevo, 1. decembar 1968. Stadion Koševo. Gledalaca 15.000. Vrijeme hladno i maglovito. Teren nepovoljan za igru. Sudija: Čajić (Beograd) Strijelac: 0:1 D. Bajić (54).
SARAJEVO: Muftić, Tešan, Muzurović, M. Bajić, Vujović, Prljača, Delalić (Prodanović), Šiljkut, V. Musemić, Šaran, Antić. Trener: Munib Saračević.
ŽELJEZNIČAR: Radović, Štaka, Bećirspahić, Bratić, Hadžiabdić, Hrvat, Jelušić, D. Bajić, Bukal, F. Mujkić, Deraković. Trener: Milan Ribar.