Kako su Željezničar, Borac i Krivaja upisali važne pobjede: Tri bh. kluba u “top-5” jugoslovenskog rukometa nakon 18. kola, ali i na kraju šampionata.
Piše: J. MRŽLJAK
Nakon neuspjeha rukometne reprezentacije Jugoslavije, osvajanja tek petog mjesta na Svjetskom prvenstvu u Danskoj, u februaru 1978. je nastavljeno domaće prvenstvo, u kojem su zapaženu ulogu imala tri bh. kluba. U trenutku prekida je sarajevski Željezničar bio na trećem mjestu, banjalučki Borac na šestoj, a Krivaja iz Zavidovića na devetom mjestu. Međutim, bodovna razlika nije bila velika, što je pokazao nastavak šampiona.
Na današnji dan prije 47 godina odigrane su utakmice 18. kola u kojima su sva tri bh. prvoligaša upisala pobjede i zabilježila skok na tabeli – Željezničar na diobu prvog, Borac na treće, Krivaja na peto mjesto. Tri bh. tima u “top-5” će biti i na kraju šampionata: Željo je osvojio titulu, Krivaja zauzela treću, Borac petu poziciju. Šta se dešavalo u 18. kolu prvenstva Jugoslavije u rukometu, odigranom 1. i 2. aprila 1978. godine?
Kolinska Slovan – Željezničar 27:28 (13:12)
Ljubljana, 1. april 1978. Dvorana Kodeljevo. Gledalaca 1.000. Sudije: Vojvodić i Banjeglav (Beograd).
KOLINSKA SLOVAN: Brglez, Bolha (1), Mahne (3), Čeak, Tominec (7), Loncović, Bačić, Gorišek (11), Ivačič (3), Doblekar (2), Rebernik. Trener Anton Bašić.
ŽELJEZNIČAR: Dizdar, Perišić (5), Delahmetović (3), Halilović (1), Radmilović, Festić (4), Rudić (1), Mil. Mijatović (11), Demirović (3), Božinović, Žigić, Jovanović. Trener: Sead Hasanefendić.
Prvo ime susreta u ljubljanskoj dvorani Kodeljevo bio je Marjan Gorišek, 23-godišnji pivot Slovana. Potpuno je dobio duel s Željinim reprezentativcem Rusmirom Delahmetovićem, po mnogima bio najbolji igrač utakmice, ali je Anton Bašić, trener domaćina, proglasio Gorišeka glavnim krivcem za poraz svog tima zbog slabe odbrane na Milomiru Mijatoviću. Slovan je vodio tokom cijelog prvog poluvremena, u 15. minuti imao najveću prednost (8:5), a na odmor otišao s minimalnih 13:12. Početkom nastavka, golovima nezaustavljivog “Mucija” Mijatović, Plavi prvi dut dolaze u vodstvo (13:14), da bi u 41. minutu puleni Seada Hasanefendića stigli do najveće prednosti (16:19).
Ljubljančani se ne predaju i u 46. minutu rezultat je izjednačen (20:20). U dramatičnoj završnici, Sarajlije koriste isključenje Gorišeka i opet odlaze na +2 (24:26). U posljednjem minutu Željo ima minimalnu prednost (27:28), a devet sekundi prije kraja sudije Vojvodić i Banjeglav, koji su imali prilično neujednačen kriterij (dosudili devet sedmeraca za Slovan, samo tri za Plave), Plavima oduzimaju loptu zbog neaktivnog napada. Pobjedu Željezničara spasio je golman Adnan Dizdar, koji je u posljednjoj sekundi odbranio udarac Petera Mahnea.
Krivaja – Crvena Zvezda 27:21 (15:12)
Zavidovići, 1. april 1978. Dvorana Sutjeska. Gledalaca 1.200. Sudije: Zubanović (Zagreb) i Mijakić (Bjelovar).
KRIVAJA: Meter, Z. Bartolović (10), Mrkonja, Šegrt, Antović (2), Batinović (9), Praljar (3), T. Bartolović, Berbić (3), Z. Mijatović, Savčić, Stare. Trener: Ivica Dragičević.
CRVENA ZVEZDA: Milatović, Mihajlović (8), Dokić (1), Nenadić (1), Mladenović, Marković (1), Makarić, Todorović (1), Cvetković (4), Laković (4), Mićović (1), Rac. Trener: Mihajlo Obradović.
Rukometaši Krivaje opravdali su ulogu favorita u susretu s davljenikom iz Beograda. Crveno-bijeli su se držali do 20. minuta, kada je rezultat posljednji put izjednačen (9:9), da bi do odmora Slobodan Batinović odveo Zavidovićane do tri gola prednosti (15:12). Početkom nastavka prednost Krivaje narasla je na šest golova (19:13), nakon čega su se rukometaši Zvezde još jednom približili. Međutim, u finišu je Zvonko Bartolović bio siguran iz igre i linije sedam metara, pa je Krivaja nastavila uspješnu seriju. Kuriozitet: Igrači Krivaje i Zvezde su sigurno realizirali svih 16 dosuđenih sedmeraca, po osam za svaki tim.

Borac – Aero Celje 34:30 (15:15)
Banja Luka, 2. april 1978. Dvorana Borik. Gledalaca 1.000. Sudije: Banjanin (Beograd) i Đurić (Novi Sad).
BORAC: Arnautović, Koso (10), Rađenović (5), Karalić (1), Unčanin (2), Elezović, Petković (1), Štrbac (3), Helić, Popović (9), Čečavac, M. Golić (3), Ravlić. Trener: Abas Arslanagić.
AERO CELJE: Tomić, Mrovlje (2), Razgor, Toplak (1), Kleč, Vukoje (12), Guček, V. Bojovič (6), Anderluh (7), Ivezič (2), Zupanc. Trener: Slobodan Mišković.

Mlada ekipa Aero Celja skupo je prodala kožu na gostovanju u Boriku. Banjalučani se nisu uspijevali odvojiti u prvom poluvremenu tokom kojeg su Vlado Vukoje, Stanko Anderluh i Vlado Bojovič rešetali mrežu Zlatana Arnautovića. U drugom poluvremenu između stativa je stao Zoran Ravlić, zlatna Borčeva rezerva, čije su sjajne odbrane omogućile bivšem evropskom prvaku da u 43. minuti ode na +6 (24:18). Utakmica je tada bila riješena, jer su na suprotnoj strani neumoljivi bili Enver Koso i Nebojša Popović.
