Ako se mogao očekivati nastavak tradicije, ipak se niko nije nadao da će Bordo tim doživjeti takav debakl, koji je nagoviješten s dva primljena gola u prvih sedam minuta.
Piše: J. Mržljak
Tokom ’70-ih godina prošlog stoljeća za fudbalere Sarajeva su pravu noćnu moru predstavljala gostovanja u Tuzli. Zapravo je crna serija Bordo tima na Tušnju počela još ranije, u dvije kratke epizode Slobode u najvišem rangu, u sezonama 1958-59 i 1962-63, kada su Crveno-crni nadigrali Sarajevo i ispali iz lige. Povratkom Tuzlaka u Prvu ligu, u sezoni 1969-70, prvi međusobni susret dva tima na Tušnju je okončan remijem (1:1), nakon čega je počela crna serija kluba s Koševa: narednih osam utakmica Slobode i Sarajeva u gradu soli donijelo je osam pobjeda domaćina.
Tako je uoči utakmice u 11. kolu Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1978-79, bilans utakmica Slobode i Sarajeva u Tuzli bio porazan za goste – 11 utakmica, 10 pobjeda Crveno-crnih i jedan remi. Dotadašnji tok šampionata nije otkrivao da će doći do prekida tradicije. Sloboda je uglavnom pobjeđivala na Tušnju, Sarajevo gubilo u gostima, pa su oba tima imala po 12 bodova i nakon 10. kola se nalazili na diobi 4-8. mjesta, zajedno s ekipama Crvene Zvezde, Veleža i Partizana. Solidan rezultat za Sarajevo obzirom da je u ljetnoj pauzi trener Fuad Muzurović ostao bez “poslovođe” Edhema Šljive, koji je otišao u inostranstvo, u belgijski Liege.
Visok plasman bio je veći uspjeh za Tuzlake, koji su u šampionat ušli desetkovani, bez pola članova najslavnije generacije, asova kakvi su Fuad Mulahasanović (otišao u JNA), Mustafa Hukić (Osijek), Cvijetin Blagojević (Crvena Zvezda), Aleksandar Miličić i Rade Jovičić (kraj karijere), da bi nakon 4. kola i reprezentativac Ešef Jašarević napustio Tušanj i obukao dres Galatasaraya. Uz to, Đorđe Gerum, najuspješniji trener u historiji Slobode, odlučio je uzeti odmor i mjesto na klupi prepustiti Branimiru Bevandi. Najveće pojačanje bio je Goran Miljanović, stigao iz drugoligaša Jedinstva iz Brčkog, fudbaler koji će postati nezamjenjivi prvotimac i reprezentativac.
Ako se mogao očekivati nastavak tradicije, ipak se niko nije nadao da će na današnji dan prije prije 46 godina Bordo tim doživjeti takav debakl. Samo što se krenulo s centra, prvi napad Slobode je završen kornerom. Udarac s ugla je izveo Dževad Šećerbegović, a najviši u skoku bio Nedžad Verlašević i glavom savladao Irfana Handžića (1:0). Još se fudbaleri Sarajeva nisu oporavili od šoka, a ponovo je Šećerbegović bio u glavnoj ulozi u 7. minuti. Ovaj put je “Šećer” asistirao za Gordana Džafića i mreža gostiju se drugi put zatresla (2:0).
U nastavku su puleni Fuada Muzurovića zaigrali ofanzivnije, početkom drugog poluvremena je Sead Hodžić s pet metara šutirao preko gola, da bi nekoliko minuta kasnije Jasmin Divanefendić bravurozno odbranio udarac Safeta Sušića. Treba napomenuti da je Divanefendić te sezone dobio trofej beogradskog sportskog lista Tempo za najboljeg golmana šampionata – u 27 utakmica primio je samo 14 golova.
Umjesto da se Sarajlije vrate u meč, Tuzlaci su povećali prednost. Sjajnu akciju Crveno-crnih je efektnim pogotkom zaključio Sead Sarajlić i tako riješio sve dileme oko pobjednika (3:0). U finišu su havariju Sarajeva zaključili Mersed Kovačević (4:0), potom i rezervista Haris Huseljić svojim jedinim prvoligaškim pogotkom za konačan rezultat (5:0). Bila je to najubjedljivija pobjeda Slobode nad Sarajevom, a poraz za porazom i agonija Bordo tima na Tušnju trajala je još četiri godine. Crna serija prekinuta je u proljeće 1982. godine, kada je u 15. nastupu u Tuzli upisana prva pobjeda golom Bobana Božovića (0:1).
Sloboda – Sarajevo 5:0 (2:0)
Tuzla, 29. oktobar 1978. Stadion Tušanj. Gledalaca 6.000. Vrijeme hladno i oblačno, teren pogodan za igru. Sudija: Vinder (Zagreb). Žuti karton: Sarajlić (Sloboda).
Strijelci: 1:0 Verlašević (1), 2:0 Džafić (7), 3:0 Sarajlić (59), 4:0 Kovačević (78), 5:0 Huseljić (89).
SLOBODA: Divanefendić, I. Hadžić, Mališević, Mujezinović, Verlašević, Alibegović, Sarajlić, Ibrić (Memišević), M. Kovačević, Džafić (Huseljić), Šećerbegović. Trener: Branimir Bevanda.
SARAJEVO: Handžić, Z. Lukić, A. Nikolić, Janjoš (B. Bošnjak), A. Rajković, Milak, Sa. Sušić, R. Savić, S. Hodžić (Bešović), Pašić, Repčić. Trener: Fuad Muzurović.