Korištenjem ove stranice prihvaćate Pravila o privatnosti i Uvjete korištenja.
Prihvati
SPORT CENTARSPORT CENTAR
  • Fudbal
    • Reprezentacija
    • Premijer liga BiH
    • Kup BiH
    • Ino fudbal
    • Ostale bh. lige
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Košarka
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • ABA liga
    • Euroliga
    • NBA
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Rukomet
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • Kup BiH
    • Ino rukomet
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Ostali sportovi
    • Tenis
    • Odbojka
    • Borilački sportovi
    • Atletika
    • Zimski sportovi
    • Vodeni sportovi
    • Auto-moto
    • Ostalo
  • SC Specijal
    • SC Kolumne
    • SC Komentar
    • SC Intervju
  • Ad imageAd image
    Ad imageAd image
Čitanje: Na današnji dan prije 46 godina: Bosna dobila triler u Jazinama
Podijeli
Aa
SPORT CENTARSPORT CENTAR
Aa
Traži
  • Fudbal
    • Reprezentacija
    • Premijer liga BiH
    • Kup BiH
    • Ino fudbal
    • Ostale bh. lige
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Košarka
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • ABA liga
    • Euroliga
    • NBA
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Rukomet
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • Kup BiH
    • Ino rukomet
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Ostali sportovi
    • Tenis
    • Odbojka
    • Borilački sportovi
    • Atletika
    • Zimski sportovi
    • Vodeni sportovi
    • Auto-moto
    • Ostalo
  • SC Specijal
    • SC Kolumne
    • SC Komentar
    • SC Intervju
  • Ad imageAd image
    Ad imageAd image
Imate postojeći račun? Prijavi se
Zaprati nas
  • Impressum
  • Marketing
  • O nama
© 2023 SC SPORT. Sva prava pridržana.
SPORT CENTAR > SC Specijal > SC Kolumne > Na današnji dan prije 46 godina: Bosna dobila triler u Jazinama
SC KolumneSC Specijal

Na današnji dan prije 46 godina: Bosna dobila triler u Jazinama

Zadnje ažuriranje: 30/11/2023 u 10:26
Objavio Sport Centar
Podijeli
6 min čitanja
Ekipa Bosne u sezoni 1977-78: trener Tanjević, Varajić, Bilalović, Benaček, Radovanović, Bosiočić, Zrno, Đogić, pomoćni trener Prodanović (stoje); Hadžić Izić, Pešić, Krvavac, Delibašić, Duraković, Dervišbegović (čuče)
Podijeli

Kako su Studenti 30. novembra 1977. godine u Zadru iščupali jednu od najvažnijih pobjeda u sezoni osvajanja prve titule prvaka Jugoslavije.

Piše: J. MRŽLJAK

Tokom druge polovine 70-ih i početkom ‘80-ih godina prošlog stoljeća gostovanja košarkaša Bosne u zadarskim “Jazinama” po pravilu su donosila pravu dramu i neizvjesne utakmice. Najbolje to ilustruje podatak da su u periodu od novembra 1977. do marta 1983. godine čak četiri utakmice Zadra i Bosne riješene u produžetku, a kuriozitet je da su, uprkos vatrenoj atmosferi, u dodatnih pet minuta svi susreti pripali gostima iz Sarajeva. Prvi takav triler odigran je na današnji dan prije 46 godina, u derbiju 7. kola Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1977-78.

Desilo se to devet mjeseci nakon prethodnog gostovanja Bosne u Zadru, poraza (83:88) koji Studente koštao titule. Tada je u prepunim “Jazinama” domaćina do pobjede predvodio Krešimir Ćosić, koji je imao angažman jedinstven u historiji jugoslovenske košarke. Naime, u sezoni 1976-77 je Ćosić bio trener Olimpije, a onda istovremeno u finišu prvenstva zaigrao za Zadar, kada je njegovom matičnom klubu zaprijetilo ispadanje u niži rang.

Nakon što je spasio Zadar, Bosni oteo titulu, Ćosić je zaigrao za Olimpiju u sezoni 1977-78, kada su Studenti krenuli u novi pohod na toliko željeni naslov. U prvih šest kola su puleni Bogdana Tanjevića zabilježili pet pobjeda i jedan poraz, upravo od Ćosićeve Olimpije u Ljubljani (76:80), iako jedan od najslavnijih jugoslovenskih košarkaša nije nastupio zbog kazne zarađene na startu prvenstva u meču s Partizanom. 

Zadrani su Bosnu dočekali visoko plasirani, na diobi trećeg mjesta, s četiri pobjede i dva poraza. U redovima trofejnog jadranskog kluba zaboravili su lošu prethodnu sezonu, kada su dugo strahovali za opstanak. Između dva prvenstva je Zadar renovirao tim mladim talentima i budućim asovima kakvi su Petar Popović, Veljko Petranović i Ivica Obad, pravu afirmaciju je doživio Ante Matulović, ostali su članovi šampionske ekipe Čedomir Perinčić, Nedeljko Ostarčević i Zdravko Jerak, baš kao i lider ekipe, nenadmašni strijelac Branko Skroče.

Utakmica u punim Jazinama bila je na rasporedu u vanrednom 7. kolu, u srijedu 30. novembra 1977. Uoči susreta Bosnu je zadesio težak hendikep: Ratko Radovanović, reprezentativni centar, bio je u “zapisniku”, ali zbog povrede nije mogao nastupiti. Međutim, “Rašu” je sjajno zamijenio Boško Bosiočić, kome su pod košem pomagali Anto Đogić, Rođeni Krvavac, Predrag Benaček i Žarko Varajić: Bosna je derbi završila sa sedam skokova više od domaćina.

Od samog početka je Bosna vodila na krilima Mirze Delibašića i te večeri odličnog Đogića, dok je prvo ime domaćina bio 18-godišnji Veljko Petranović. Prvo poluvrijeme je završeno vodstvo Sarajlija s četiri poena razlike (42:46), da bi i u nastavku gosti održavali prednost, u 31. minuti otišli na +13 (61:74). Međutim, Zadar se nije predavao, razigrali su se i Perinčić i Matulović, uobičajeni poenterski doprinos dao je Skroče, prednost Bosne se polako topila…

Ipak, Studenti su držali pobjedu u svojim rukama i nepune dvije minute prije kraja imali pet poena prednosti (85:90). Tada su Zadrani zaigrali presing, zbunili pulene Bogdana Tanjevića, napravili seriju 6:0 i 50-ak sekundi prije kraja poveli (91:90). Posljednji Bosnin napad završen je prekršajem nad Žarkom Varajićem. Bosnin kapiten, koji je kroz karijeru bio poznat po čeličnim živcima u odlučujućim trenucima, pogodio je samo jedno slobodno bacanje i izjednačio rezultat (91:91). Perinčić je propustio donijeti pobjedu Zadru, nakon njegovog promašaja domaći su uhvatili loptu, ali nisu uspjeli pogoditi i utakmica je otišla u produžetak.

U dodatnih pet minuta simultanku je zaigrao Mirza Delibašić, odveo Bosnu do vrijedne pobjede (101:107) i zaslužio pljesak “Jazina”, dvorane u kojoj je stupio na veliku scenu kao najbolji igrač Evropskog prvenstva za juniore 1972. godine. Josip Đerđa, trener Zadra, osuo je drvlje i kamenje po sudijama Oberkneževiću i Marjanoviću, dok je njegov kolega Bogdan Tanjević istakao da su njegovi puleni imali više iskustva i živaca. Bosna je iščupala jednu od najvažnijih pobjeda u sezoni koju će okončati osvajanjem duple krune. 

Zadar – Bosna 101:107 (91:91, 42:46)

Zadar, 30. novembar 1977. Dvorana Jazine. Gledalaca 3.500. Sudije: Oberknežević (Beograd) i Marjanović (Čačak). Pet ličnih grešaka: Krvavac (33) i Jerak (39). Slobodna bacanja: Zadar 21/17, Bosna 25/21. Šut iz igre: Zadar 97/42, Bosna 93/43. Skokovi: Zadar 33, Bosna 40.

ZADAR: Ivanov, Petranović (19), Popović, Zekoli (8), Matulović (19), Radović, Tičina, Perinčić (16), Jerak (2), Ostarčević (11), Obad, Skroče (26). Trener: Josip Đerđa.

BOSNA: Krvavac (6), Đogić (26), Benaček (4), Bosiočić (12), Duraković, Radovanović, Ostojić, Varajić (15), Delibašić (36), Hadžić, Pešić (8). Trener: Bogdan Tanjević.

Možda vas zanima

Otkriva li FIFA-ino Svjetsko klupsko prvenstvo pravo lice globalne fudbalske revolucije?

Na današnji dan: Sloboda kreirala neviđeni preokret na Bilinom Polju

Na današnji dan Piksi poslao odbranu Španije “na izlet” i zakazao spektakl Jugoslavije i Argentine

Bosna i Dubai će formirati zajednički juniorski tim

Na današnji dan: Nedjelja kada je otišao Princ s Neretve

TAGOVI: kkbosna, kkzadar, nadanasnjidan
Podijeli ovaj članak
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp Kopiraj link
Prethodni članak Ludnica u Lisabonu okončana bez pobjednika, Arsenal demolirao Lens
Sljedeći članak Phoenix doživio poraz i prekinuo sjajnu seriju, Nurkić odigrao odličan meč




Pratite nas

113K Pratilaca

Zaprati nas

1146 Pratilaca

Zaprati nas

5129 Pratilaca

Zaprati nas

940 Pretplatnika

Pretplatite se

830 Pratilaca

Zaprati nas

1137 Pretplatnika

Pretplatite se

Otamendi razveselio navijače Argentine: “Messi će igrati na Svjetskom prvenstvu”

Prije 11 minuta 1 min čitanja

Lando Norris osvojio pole poziciju za utrku Velike nagrade Austrije, iznenađujući nastup Leclerca

Prije 25 minuta 2 min čitanja

Šampionski Napoli ostaje na okupu: Golman produžio ugovor s prvacima Italije

Prije 51 minuta 1 min čitanja

Fudbaleri Sarajeva će imati podršku i na prijateljskom susretu u Novom Pazaru

Prije 1 sat 1 min čitanja

Iskusni košarkaš Eric McCollum napustio Fenerbahče, ali odlazi u redove gradskog rivala?

Prije 2 sata 1 min čitanja

Prijateljska atmosfera i topao doček u Novom Pazaru za delegaciju FK Sarajevo

Prije 2 sata 1 min čitanja

Montella ostaje selektor Turske, cilj je plasman na Svjetsko prvenstvo

Prije 2 sata 0 min čitanja

Fabio Quartararo startuje sa pol pozicije, Marc Márquez četvrti na kvalifikacijama

Prije 3 sata 1 min čitanja

Slične objave

FudbalOstale bh. lige

Veliko pojačanje stiglo u Gračanicu: Amer Ordagić potpisao ugovor sa Bratstvom

Prije 3 sata Dodaj komentar 1 min čitanja
EuroligaKošarka

Dubai zadržava jednog od najboljih evropskih šutera, Bertans produžio ugovor

Prije 3 sata Dodaj komentar 1 min čitanja
FudbalIno fudbal

Jurgen Klopp iskren: “Svjetsko klupsko prvenstvo je najgora ideja u historiji”

Prije 4 sata Dodaj komentar 1 min čitanja
FudbalIno fudbal

Enes Alić: Koper je nezgodan, ali vjerujem u pobjedu i prolazak dalje, atmosfera među igračima je sjajna

Prije 4 sata Dodaj komentar 2 min čitanja
FudbalIno fudbal

Bivši fudbaler Feyenoorda ipak neće pojačati FK Sarajevo

Prije 4 sata Dodaj komentar 1 min čitanja
FudbalIno fudbal

Hamza Jaganjac: “Ne bojimo se Kopera, posljednju utakmicu sam im postigao pogodak”

Prije 5 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
SPORT CENTAR

Zaprati nas:

© 2009-2025 SC SPORT. Sva prava pridržana.

  • Impressum
  • Marketing
  • O nama

Removed from reading list

Undo
Dobrodošli nazad!

Prijavite se na svoj račun

Lost your password?