Utakmica koja je ušla u historiju Nantesa: Kako je Vahid Halilhodžić demolirao Bordeaux u derbiju Prvenstva Francuske u sezoni 1982-83.
Kada je 24. maja 1981. godine, nakon čuvene utakmice finala Kupa maršala Tita između Veleža i Željezničara (3:2), u suzama najavio oproštaj od Rođenih, proslavljeni golgeter Vahid Halilhodžić nije ni slutio da će u novoj sredini početak biti više nego težak. Tokom ljeta je “Vaha” prešao u redove francuskog Nantesa, u transferu vrijednom tri miliona franaka, ali je prva sezona u novom klubu ličila na noćnu moru.
Nantes, koji je u prethodnih pet sezona osvojio dvije šampionske i tri vicešampionske titule, Prvenstvo Francuske 1981-82 završio je tek na šestoj poziciji i nakon dugo vremena ostao bez plasmana u Evropu. I na druga dva fronta su “Kanarinci” doživjeli debakl jer su u 1. kolu Kupa Francuske ispali od drugoligaša Noeux-les-Minesa (1:2), a na startu Kupa UEFA od belgijskog Lokerena (1:1, 2:4). U prvoj sezoni u žuto-zelenom dresu je Vahid Halilhodžić postigao svega osam pogodaka u 30 nastupa, pa su se mnogi pitali da li je plaćen preskupo.
Tokom ljeta 1982. dešavaju se krupne promjene uoči starta posljednje Nantesove sezone na starom Stadionu Marcel-Saupin. Dotadašnji trener Jean Vincent odlučuje da preuzme reprezentaciju Kameruna, a zamjenjuje ga Jean-Claude Suaudeau. Kuriozitet: Na kormilu Nantesa tokom skoro tri decenije bila su samo trojica trenera: Španac José Arribas (1960-1976), Jean Vincent (1976-1982) i Jean-Claude Suaudeau (1982-1988)!
Što se tiče igračkog kadra, vezista Henri Michel je nakon 16 godina u dresu Nantesa prekinuo igračku karijeru i prihvatio poziv francuskog selektora Michaela Hidalgoa da bude njegov pomoćnik, kasnije i izbornik Trikolora i osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Los Angelesu (1984) i trećeg mjesta na Mundijalu u Meksiku (1986). Tokom ljetne pauze Kanarince je napustio i jedan od najboljih igrača i klupska legenda Gilles Rampillon, koji je prešao u Cannes.
Potpuno neočekivano, Nantes ne dovodi nijedno pojačanje, a novi trener Jean-Claude Suaudeau pronalazi pravi način da iskoristi postojeći igrački kadar. Odbranom komanduje francuski reprezentativac Maxime Bossis, sredinom terenac Seth Adonkor (1961-1984), tragično preminuli polubrat Marcela Desaillya, dok Vahid Halilhodžić u vrhu napada nemilosrdno trese protivničke mreže. Kanarinci igraju furiozno i u 7. kolu, 21. septembra 1982. godine, uz dva Vahina gola pobjeđuju u gostima Laval (3:1), izbijaju na lidersku poziciju koju neće ispuštati do kraja. Do kraja kalendarske godine Nantes bilježi samo jedan poraz, od Metza (2:3) u 10. kolu, a u 1983. ulazi s tri boda prednosti nad Bordeauxom, jedinim ozbiljnim rivalom za titulu.
Nakon kratke novogodišnje pauze, prva utakmica u 1983. bio je derbi 21. kola, ali i cijelog prvenstva – duel Nantesa i Bordeauxa na današnji dan prije 40 godina. “Žirondinci” su imali sjajan tim, čije su vedete bile zvijezde upravo završenog Mundijala u Španiji – Jean Tigana i Alan Giresse. Napad je predvodio Nijemac Dieter Müller, kojeg ljubitelji fudbala u Jugoslaviji pamte po nevjerovatnom dostignuću u polufinalu Prvenstva Evropa 1976. u Beogradu: Pri vodstvu Plavih 2:1, tadašnji centarfor Kölna je kao debitant u selekciji Panzera ušao u igru u 79. minutu, do kraja regularnog dijela izjednačio rezultat i onda postigao još dva gola u produžecima za konačnih 2:4! Ovim asovima treba dodati i francuskog reprezentativca Bernarda Lacombea, bivšeg reprezentativca i budućeg selektora Raymonda Domenecha, njemačke internacionalce Gernota Rohra i Caspera Memeringa, asove koje je s klupe predvodio Aimé Jacquet, još jedan budući francuski selektor, svjetski prvak 1998. godine.
Obzirom na snagu Bordeauxa, malo ko je mogao očekivati šta će se dešavati na terenu Stadionu Marcel-Saupin. Igrao se 18. minut derbija, kada je Adonkor prenio loptu na polovicu gostiju, Fabrice Poullan je dodao Halilhodžiću koji je s 12-13 metara, malo iskosa, savladao golmana Richarda Ruffiera (1:0). Samo sedam minuta kasnije, na centru terena je pogriješio “najpoznatiji astrolog među fudbalerima” Raymond Domenech, lopta je došla do Halilhodžića, koji je sjajno asistirao Loïc Amisseu za drugi gol (2:0).
Samo što je počelo drugo poluvrijeme Nantes je povećao prednost: Patrice Rio je poslužio Amissea koji još jednom trese mrežu Žirondinaca (3:0). Nekoliko minuta kasnije egzibicija najboljih igrača utakmice: Halilhodžić dugom loptom pronalazi Amissea, ovaj mu centrira u šesnaesterac, ali je Vaha zamalo bio neprecizan. No, legenda bh. fudbala se još jednom upisala u strijelce u 58. minutu: Bek Bordeauxa François Bracci je igrao rukom u svom šesnaestercu, a Halilhodžić sigurno izveo jedanaesterac i postavio konačan rezultat (4:0).
Bila je to najveća pobjeda Nantesa u sezoni, trijumf koji i danas prepričavaju navijači Kanarinaca. Nantes je otišao na +5, da bi na kraju osvojio titulu s čak 10 bodova više od Bordeauxa, a 11 bodova ispred Sušićevog PSG-a. Zanimljivo da, poput Vahe, tako i legendarni Pape pamti 15. januar 1983. godine, jer je tog dana postigao prvi gol za pariški klub u gostujućoj pobjedi nad Nancyjem (3:2). Legende bh. fudbala će se susresti na kraju sezone u finalu Kupa Francuske, kada je PSG bio bolji od Nantesa (3:2). Ipak, Vahid Halilhodžić je bio heroj sezone 1982-83, ne samo zbog naslova Nantesa, nego i osvajanja titule najboljeg strijelca francuskog prvenstva s 27 golova.
Nantes – Bordeaux 4:0 (2:0)
Nantes, 15. januar 1983. Stade Marcel-Saupin. Gledalaca 24.216. Vrijeme hladno, teren pogodan za igru. Sudija: Gérard Biguet.
Strijelci: 1:0 Halilhodžić (18), 2:0 Amisse (25), 3:0 Amisse (47), 4:0 Halilhodžić (58).
NANTES: Bertrand-Demanes, Bossis, Rio, Ayache, Adonkor, Tusseau, Poullain (Bibard), Baronchelli, Halilhodžić, Amisse (Agerbeck), Picot. Trener: Jean-Claude Suaudeau.
BORDEAUX: Ruffier, Rohr, Bracci, Specht, Domenech (Memering), Thouvenel, Tigana, A. Martinez, Giresse, Lacombe, D. Müller. Trener: Aimé Jacquet.