Životna partija Sabita Hadžića ostavila je bez daha Juana Antonia Samarancha, predsjednika Međunarodnog olimpijskog komiteta, koji se našao među gledaocima nezaboravne utakmice na Ilidži
Piše: J. MRŽLJAK
Prvi izlazak na evropsku scenu košarkaša Bosne, nastup u Kupu Radivoja Koraća u sezoni 1974-75, obilježio je dvomeč protiv Barcelone. Pred 7.000 gledalaca u Skenderiji su Studenti zabilježili trijumf 81:73, ali u revanšu nisu uspjeli sačuvati osam poena prednosti. U Palau Blaugrana su Katalonci slavili 80:66 i izborili plasman u polufinale. Bilo je to dragocjeno evropsko iskustvo za košarkaše Bosne, koji će se 1979. popeti na evropski vrh.
U sezoni 1983-84 će Bosna i Barcelona ponovo odmjeriti snage, ovaj put u “top 6” finalnoj grupi Kupa šampiona. Nastup u najcjenjenijem evropskom klupskom takmičenju Studenti su osigurali nakon kontroverznog finala play-offa domaćeg prvenstva protiv Šibenke i osvajanja treće titule jugoslovenskog prvaka, dok su Katalonci do treće španske titule stigli pobjedom u majstorici nad Realom, čiji je dres nosio Mirza Delibašić.
U novu sezonu je Bosna ušla bez Ratka Radovanovića, koji je otišao u inostranstvo, što je itekako skresalo ambicije sarajevskog kluba. Činilo se da je Bosna napravila veliki uspjeh već samim plasmanom u finalnu grupu, do koje su puleni Svetislava Pešića došli pobjedama u kvalifikacijama nad austrijskim Klosterneuburgom i engleskim Austin Rover Sunderlandom. Pokazao je to start mini lige, kada je Bosna ubjedljivo poražena u Barceloni (83:112).
Pomalo neočekivano u naredna četiri kola Bosna bilježi tri domaće pobjede – protiv favorizovanih italijanskih klubova Cantù (88:84) i Banco di Roma (86:77), te francuskog Limogesa, dvostrukog uzastopnog osvajača Kupa Radivoja Koraća (104:96). S omjerom 3-2, Bosna je na današnji dan prije tačno 40 godina dočekala lidera Barcelonu (4-1), dok je Sarajevo vršilo posljednje pripreme za Zimske olimpijske igre.
Stoga je Skenderija bila zauzeta, a meč je odigran u prepunoj dvorani na Ilidži, pred 3.000 gledalaca, među kojima je bio i specijalni gost – Juan Antonio Samaranch, predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta, Katalonac, veliki prijatelj Sarajeva… Srce Samarancha kucalo je za Barcu, prvog favorita za titulu evropskog prvaka, ekipu koju su predvodili asovi Juan Antonio San Epifanio “Epi”, Nacho Solozábal, Chicho Sibilio, Amerikanac Mike Davis…
Domaćin je furiozno počeo meč: Bosna je povela 9:0, zbog čega je trener Antoni Serra odmah morao zatražiti “time-out”. Savjeti trenera Barce su urodili plodom, proradio je San Epifanio, čemu treba dodati izlazak iz igre premorenog Bosninog kapitena Žarka Varajića u njegovoj posljednjoj igračkoj sezoni, pa gosti stižu do izjednačenja (20:20), a nakon zakucavanja Mike Davisa i do prvog vodstva (22:24). Zašto su Studenti na odmor otišli samo s jednim poenom zaostatka (46:47), zasluga je sjajnog Sabita Hadžića, koji je pogađao iz svih pozicija.
I nastavak Bosna otvara serijom 6:0 za vodstvo (52:47), ponovo briljira “Sabe” Hadžić, koš Barce zasipaju i Vučević i Benaček, dok je Mutapčić potpuno isključio San Epifanija. Bosna je stalno vodila, sredinom drugog poluvremena imala najveću prednost (74:68), ali se Barca uvijek vraćala na krilima nezaustavljivog Davisa. Posljednje izjednačenje bilo je 82:82 u 36. minutu… Antoni Serra će reći da je ključni faktor za poraz njegovog tima bilo ono što se desilo u finišu – izlazak iz igre Nacha Solozábala i Marcellusa Starksa zbog pet ličnih grešaka.
No, i Bosna je pri kraju bila oslabljena jer su zbog pet ličnih grešaka parket morali napustiti Vučević, Benaček i Bilalović. Nekoliko grešaka je tada napravio Pedro Ansa, ponovo je Hadžić preuzeo odgovornost, postigao seriju nevjerovatnih koševa za pobjedu Bosne 96:90. Hadžić je meč završio s 29 poena, s fantastičnim procentom šuta od 68 posto (13-19). Imajte na umu da je to posljednja sezona prije uvođenja “trojke”, koja bi tog februarskog četvrtka vjerovatno podigla Sabetov učinak na 40-ak koševa…
“Gledao sam mnogo utakmica ali nikad nisam vidio boljeg košarkaša od igrača Bosne s brojem 14 na leđima. Taj Sabit Hadžić je nevjerovatan”, rekao je nakon utakmice Juan Antonio Samaranch, upitan da prokomentira poraz svojih Katalonaca, dok je Svetislav Pešić u izjavi za Mundo Deportivo rekao da je Bosna pobijedila najbolju evropsku ekipu zahvaljujući timskoj igri apostrofirajući Emira Mutapčića, koji je San Epifanija limitirao na samo dva poena u drugom poluvremenu.
Bosni je zamalo pobjeglo finale Kupa šampiona, u domaćem prvenstvu je Cibona bila bolja u polufinalu play-offa, ali su Studenti sezonu ipak završili s trofejom Kupa Jugoslavije. Sabit Hadžić je nagrađen za sjajne partije tokom cijele sezone jer ga je selektor Mirko Novosel pozvao u reprezentaciju Jugoslavije koja je u ljeto 1984. osvojila bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Los Angelesu. Dvorana na Ilidži, u kojoj je 1984. razbio Barcelonu, danas nosi ime Sabita Hadžića…
Bosna – Barcelona 96:90 (46:47)
Sarajevo, 2. februar 1984. Sportska dvorana Ilidža. Gledalaca 3.000. Sudije: Davidov (SSSR) i Lemann (Švicarska). Pet ličnih grešaka: Solozábal (35), Vučević (36), Bilalović (37), Starks (37), Benaček (39).
BOSNA: Vučević (15), Ðogić (2), Benaček (17), Lukenda, Primorac (6), Varajić (13), Mutapčić (8), Bilalović (6), Hadžić (29), Mitrović. Trener: Svetislav Pešić.
BARCELONA: Santillana, Seara, Sibilio (18), Solozábal (6), Flores, Ansa (4), Starks (12), De la Cruz (14), Davis (22), San Epifanio (14). Trener: Antoni Serra.