Nakon dvije godine loših rezultata, fudbalskoj reprezentaciji Jugoslavije se 1979. ukazalo svjetlo u tunelu. Početkom godine došlo je do smjene na kormilu ekipe koja je propustila plasman na Svjetsko prvenstvo u Argentini (1978) i s dva poraza izgubila skoro sve šanse za plasman na Evropsko prvenstvo u Italiji (1980). Miljan Miljanić se vratio na klupu reprezentacije i s dvije pobjede započeo drugi mandat na mjestu selektora Plavih.
Najprije je u aprilu 1979. pobijeđena nejaka selekcija Kipra (3:0) u kvalifikacijama za Euro, da bi 13. juna širom svijeta odjeknuo ubjedljiv trijumf (4:1) nad Italijom u prijateljskoj utakmici na zagrebačkom Maksimiru. Junak pobjede bio je Safet Sušić, koji je postigao “hat-trick” i sebi podigao cijenu na fudbalskom tržištu, jer je selekcija Azzurra bila skoro kompletna (Gentile, Collovati, Scirea, Rossi, Zaccarelli, Graziani, Oriali…).
Nakon kratke ljetne pauze počela je intenzivna jesenja polusezona 1979. Plave su iščekivala još tri nastupa u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a kao generalna proba poslužio je susret sa svjetskim prvakom – reprezentacijom Argentine – na beogradskoj Marakani, na današnji dan prije 43 godine. Bilo je to prvo gostovanje Gaučosa u Jugoslaviji, nakon što su dva puta ugostili Plave, jednom ekipu Kraljevine Jugoslavije, uz jedan susret na neutralnom terenu u Rio de Janeiru.
Reprezentacija Argentina je bila vrlo zaposlena u ljeto 1979. Selektor César Luis Menotti je s podmlađenim sastavom, u kojem se zasjala nova zvijezda Diego Armando Maradona, igrao grupnu fazu južnoameričkog prvenstva “Copa América 1979”.
U utakmici odluke za prvo mjesto u Grupi B, 23. augusta 1979. godine, Argentincima je trebala pobjeda nad Brazilom. U paklu Monumentala u Buenos Airesu, pred 68.000 gledalaca, Karioke su s dva gola Socratesa iščupale bod (2:2), u burnoj utakmici, u kojoj Plavo-bijeli golovima Passarelle i Díaza dva puta stizali zaostatak, ali s igračem manje nakon isključenja Gallega nisu imali snage za konačan preokret.
Skoro istovremeno je u Japanu počelo Svjetsko prvenstvo za mlade, kojem je Fudbalska federacija Argentine dala prioritet kada je riječ o Maradoni. “Mali zeleni” je otišao u Japan, gdje će Argentinu dovesti do titule, uz pobjedu nad mladom selekcijom Jugoslavije (1:0) s kapitenom Mehmedom Baždarevićem. To je značilo da je Maradona propustio odlučujući susret A-selekcije s Brazilom i kratku evropsku turneju Gaučosa u septembru.
Četiri dana nakon poraza (1:2) u prijateljskom susretu sa SR Njemačkom u Zapadnom Berlinu, reprezentacija Argentine je 16. septembra 1979. stigla u Beograd.
Duel na Marakani imao je svečarski karakter za domaćina, jer se Dragan Džajić, možda najbolji fudbaler bivše Jugoslavije, opraštao od reprezentativnog dresa, nakon 15 godina i 85 nastupa. S druge strane bila je reprezentacija Argentine, uglavnom sastavljena od igrača koji su iznijeli susrete na Copa Américi, ali samo s dvojicom fudbalera iz epskog finala Mundijala protiv Nizozemske (Danilel Passarella i Américo Rubén Gallego).
Naravno, u centru pažnje bio je Dragan Džajić, koji je pokazao zadivljujuću kondiciju, iako je još 16 mjeseci ranije završio aktivnu igračku karijeru – 28. maja 1978. godine, u prvenstvenom porazu Crvene Zvezde protiv Veleža (0:2) u Mostaru.
Najzad, u 21. minutu susreta Jugoslavija-Argentina, Džaja je rekao zbogom fudbalu: Uz špalir saigrača, ispraćen je s terena, a zamijenio ga je Ivica Šurjak. Samo minut kasnije, Plavi su poveli: Safet Sušić je odigrao “dupli pas” s Gallegom, lopta mu se vratila, ušao je u šesnaesterac i s 13-14 metara preciznim udarcem savladao Enriquea Vidalléa (1:0).
Bio je to uvod u “Pape show” u drugom poluvremenu. Igrao se 53. minut, kada je Nikica Cukrov izveo slobodan udarac sa sredine terena, pronašao Sušića na 30-ak metara od gola, kapiten Sarajeva je prsima uštopao loptu, spustio je na zemlju i započeo slalom, koji je okončan sjajnim pogotkom (2:0). Treći pogodak Sušića u 68. minutu bio je u stilu najvećih zvijezda argentinskog fudbala – Dijega Maradone i Lea Messija. Velemajstor s Koševa je uzeo loptu na 40 metara od gola, izbjegao “klizeći” dvojice Argentinaca, onda varkom izbacio još dvojicu i s vrha šesnaesterca, uz malo pomoć golmana Vidalléa, zaključio “hat-trick” (3:0). Kakva utakmica, kakvi golovi najboljeg igrača u historiji bh. fudbala!
U posljednjih 10-ak minuta su gledaoci na Marakani i milioni kraj malih ekrana vidjeli još tri pogotka. Najprije je Daniel Passarella, legendarni kapiten svjetskih prvaka, iz slobodnog udarca savladao Aleksandra “Diku” Stojanovića (3:1). Potom je na scenu stupila još jedna legenda bh. fudbala: Blaž Slišković, poslovođa mostarskog Veleža, fantastično se oslobodio beka argentinskog Véleza, Juana Bujeda, i majstorski savladao Vidalléa (4:1). U posljednjim trenucima je rezervista Ramón Díaz (buduća zvijezda Napolija, Fiorentine i Intera) ublažio poraz svjetskih prvaka (4:2).
Bila je to nezaboravna pobjeda Plavih, iako je susret imao prijateljski karakter. Do kraja godine reprezentacija Jugoslavije je ostvarila tri pobjede u kvalifikacijama za Euro, uključujući trijumf u Valenciji protiv Španije (1:0).
Ipak, zaostatak iz prvog dijela kvalifikacija je bio prevelik, ali je stigla utješna nagrada: “France Football” je ekipu Miljana Miljanića proglasio najboljom evropskom reprezentacijom 1979. godine. A Safet Sušić? Treći “hat-trick” u 10. nastupu za reprezentaciju bio je jedan od vrhunaca sezone u kojoj će biti proglašen najboljim igračem Prvenstva Jugoslavije i Sarajevo dovesti do vicešampionske titule.
Jugoslavija – Argentina 4:2 (1:0)
Beograd, 16. septembar 1979. Stadion Crvene Zvezde. Gledalaca 20.000. Vrijeme svježe, teren pogodan za igru. Sudija: Romeo Stincan (Rumunija).
Strijelci: 1:0 Sušić (22), 2:0 Sušić (53), 3:0 Sušić (68), 3:1 Passarella (81), 4:1 Slišković (87), 4:2 Ram.Díaz (89).
JUGOSLAVIJA: Stojanović, Zo.Vujović, Hrstić (Cukrov), Zajec (Rožić), Bogdan (Primorac), Krstičević, Sušić, Slišković, V.Petrović (Zl.Vujović), Džajić (Šurjak). Selektor: Miljan Miljanić.
ARGENTINA: Vidallé, Van Tuyne, Bujedo, Ocańo, Gallego, Passarella, Coscia (Ram.Díaz), Lopez, Fortunato, Herniez, Rob.Díaz (Castro). Selektor: César Luis Menotti.