Samo 12 godina nakon osnivanja, OK Modriča je postao prvi bh. klub s titulom državnog prvaka: Kako su Pero Božić i drugovi ostvarili historijski uspjeh.
Piše: J. Mržljak
Doba najvećih uspjeha bh. sporta bile su zlatne 70-e godine prošlog stoljeća, decenija u kojoj su klubovi iz naše zemlje, pored dva evropska naslova (rukometaši Borca i košarkaši Bosne), osvajali titule Jugoslavije u fudbalu (Željezničar), košarci (Bosna u muškoj, Bosna i Željezničar u ženskoj konkurenciji), rukometu (Borac i Željezničar)… Kao šlag na tortu je 1979. u BiH stigla i prva odbojkaška titula, koju je na današnji dan osvojio OK Modriča.
Bila je to kruna uspjeha kluba koji je osnovan 1967. godine, a već početkom ‘70-ih ušao u jugoslovensku odbojkašku elitu. Godine 1975. je Modriča ispala u 2. ligu, no vraća se ekspresno nakon samo jedne sezone i odmah osvaja treće mjesto u Prvenstvu Jugoslavije (1976-1977). Samo dvije godine kasnije u Modriču je stigla titula. Legendarni Pero Božić, alfa i omega odbojke u Modriči, u funkciji igrača i trenera vodio je ekipu do historijskog uspjeha.
Iako su Modričani bili na čelu tabele skoro čitav šampionat u sezoni 1978-79, finiš prvenstva bio je izuzetno uzbudljiv. U 17. kolu je Modriča na svom terenu savladala ekipu Vardara 3:0, zabilježila 13. pobjedu u sezoni i na tabeli stekla četiri boda prednosti nad najbližim pratiocem, ekipom VGSK iz Bačkog Gradišta, koja je u Skoplju poražena od Rabotničkog (0:3). U narednom kolu puleni Pere Božića su nakon prave drame poraženi u Zagrebu od ekipe Mladosti (2:3), ali su ostali na vrhu tabele.

Uslijedila je još jedna sigurna domaća pobjeda, ovaj put nad prvakom iz 1972. godine, GIK Banatom iz Kleka pored Zrenjanina (3:0), čime je Modriča zadržala dva boda prednosti nad novim najbližim pratiocem Partizanom. Upravo je Partizan bio naredni protivnik bh. prvoligaša u derbiju 20. kolu. Po riječima Pere Božića, susret odigran 7. aprila 1979. bio je najslabija igra Modriče u sezoni. Crno-bijeli su zabilježili ubjedljiv trijumf (3:0) i na tabeli se bodovno izjednačili s Modričom.
Ipak, posavska ekipa je u posljednja dva kola ušla kao lider na tabeli zbog znatno bolje set-razlike. Međutim, Modričani su imali teško gostovanje protiv davljenika Vojvodine u posljednjem kolu, pa su mnogi davali prednost Partizanu uoči utakmica odluke. Srećom, šampiont je riješen već u pretposljednjem 21. kolu. Ekipa Rabotničkog je osvojila bodove spasa u Skoplju pobijedivši Crno-bijele (3:0), a teoretske šanse za titulu izgubila je i Mladost, koja je poražena u Kraljevu od Ribnice (0:3).

Odbojkaši Modriče bili su gospodari svoje sudbine: u zaostaloj utakmici pretposljednjeg kola, na današnji dan prije 46 godina, trebali su pobijediti već otpisanu Rijeku i slavlje je moglo početi. U prepunoj Sportskoj dvorani u Modriči nije bilo nikakvih dilema oko pobjednika: domaćin je deklasirao Riječane (3:0) i kolo prije kraja zabilježio historijski uspjeh. Modriča je postala prvi odbojkaški klub iz BiH koji je osvojio titulu prvaka Jugoslavije. Igrači novog šampiona su dugo slavili titulu, pa su u opuštenom ritmu odigrali posljednje kolo i izgubili od Vojvodine (1:3).
“Da nas je neko prije početka prvenstva pitao za plasman, odgovorili bi da smo zadovoljni trećim ili četvrtim mjestom. Kada smo u prvih pet kola osvojili maksimalnih 10 bodova, osjetio sam da ćemo učiniti podvig. Pojačali smo rad, disciplinu, aktivirali upravu, publiku, društveno-političke radnike. Kada se tako radi, uspjeh ne može izostati. Ne možemo vjerovati da smo najbolji u državi, a jesmo. Radost je velika, ali i obaveza da se dalje potvrđujemo”, nakon historijskog uspjeha je izjavio Pero Božić.

Historijski uspjeh postigli su Pero Božić, Boro Jović, Ivo Martinović, Radivoje Milošević, Esad Herdić, Boro Živanović, Aladin Omeranović, Goran Popović, Senad Katanović, Andrija Lujić, Omer Smajlović i Đorđe Milošević. Pero Božić je imao dvostruku ulogu, igrača i trenera, a velike zasluge za titulu imali su Đoko Čančarević, predsjednik kluba, i Hamdija Tursić, član Upravnog odbora. Uspjeh Modriče ponovit će samo još jedan bh. klub – sarajevska Bosna u sezoni 1986-87.
Nakon osvajanja titule, ekipa Modriče je u sezoni 1979-80 igrala u Kupu evropskih šampiona i nesretno ostala bez plasmana na “Final 4” turnir. U osmini finala je bh. i jugoslovenski klub pregazio njemačkog prvaka, ekipu Bayera iz Leverkusena, i s dvije ubjedljive pobjede (3:0, 3:0) izborio narednu rundu. Protivnik u četvrtfinalu bio je turski Eczacıbaşı, koji je u Istanbulu slavio s maksimalnih (3:0). Odbojkaši Modriče bili su blizu čuda u revanšu, ali pobjeda (3:1) nije bila dovoljna za plasman na finalni turnir.
