Danas, 20. augusta, navršava se 19. godina od tragične smrti Anera Kasapovića Buaza, koji je izgubio život nakon utakmice između Čelika i Željezničara.
Tog 20. augusta 2005. godine na Stadionu “Bilino Polje” odigrana je utakmica trećeg kola Premijer lige Bosne i Hercegovine između zeničkog Čelika i sarajevskog Željezničara. Susret je završen bez golova i pobjednika, ali će u sjećanjima svih navijača Željezničara ostati trajno urezan kao jedan od najbolnijih.
Policijska brutalnost, iživljavanje i izrazito pretjerano pokazivanje “sile” nije bilo nešto na što navijači Željezničara nisu navikli. Ali tog dana je, od samog dolaska u Zenicu, svima bilo jasno da je sve navedeno poprimilo dodatnu dimenziju.
Naime, nakon završetka utakmice pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona su krenuli da sprovedu nekoliko stotina navijača Željezničara do njihovih vozila. Na uskom pješačkom mostu preko rijeke Bosne, u blizini Kamberović polja, policija je zgurala nekoliko stotina navijača napravivši stampedo, a potom je insistirala na što bržem kretanju kolone.
Na njenom začelju nalazio se i Aner Kasapović, poznatiji kao Buaz. Tada 26-godišnji apsolvent Više medicinske škole i jedan od omiljenih momaka s južne tribine “Grbavice” apelovao je na policajce da imaju razumijevanja i da zbog svoje srčane bolesti ne može da se kreće brže. Međutim, umjesto razumijevanja, uslijedilo je neljudsko, životinjsko ponašanje zeničkih policajaca.
Oni ga izdvajaju iz grupe navijača, obaraju na pod i brutalno premlaćuju, a zatim ga nakon naguravanja s ostalim navijačima vraćaju u kolonu. Aneru je već tada pozlilo, a njegovo tijelo i glavu su podjednako preplavile modrice i crvenilo.
Na benzinskoj pumpi u Rajlovcu Aneru se stanje pogoršalo i hitno je prebačen na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, gdje je u toku noći preminuo od posljedica infarkta.
Od sarajevskog tužioca Mirka Lečića, koji je dao nalog za obdukciju, saznat će se da su tokom obdukcije ustanovljeni krvni podliv u predjelu desne nadlaktice gornje trećine i oguljotine kože na oba koljena. Utvrđen je i stari infarkt koji je umrli ranije preživio, i zbog kojeg se morao čuvati i živjeti bez uzbuđenja. Također, navedeno je da je uzrok Kasapovićeve smrti novi infarkt.
U MUP-u ZDK su se odmah potrudili da zataškaju ovaj slučaj, pravdajući se “ispravnim postupanjem njegovih pripadnika zbog navijačkih nereda”, a svaki pokušaji da se provede bilo kakva istraga i da se odgovorni za Anerovu smrt pronađu i kazne, bio je bezuspješan.
Porodica Anera Kasapovića i njegovi najbliži su tako ostali bez pravde, Fudbalski klub Željezničar je izgubio velikog navijača i zaljubljenika u plavo-bijele boje, a njegovi navijači velikog prijatelja i “saborca”.
Da Aner Kasapović nije zaboravljen, to Željezničar i njegovi navijači pokazuju redovno, a posebno na godišnjicu njegovog ubistva. Kako ističu, pravda za Anera Kasapovića na ovome svijetu nije zadovoljena, ali se čvrsto nadaju da “njegove ubice nikada neće spavati mirno”.