Kako je 30. septembra 1973. godine deklasiran Bordo tim: U dvije domaće utakmice protiv sarajevskih prvoligaša u sezoni 1973-74, fudbaleri Borca su postigli 11 golova, a Husnija Fazlić dva hat-tricka.
Piše: J. Mržljak
U poplavi kurioziteta najluđe sezone u historiji jugoslovenskog prvoligaškog fudbala, čuvene 1973-74, posebno mjesto zauzimaju gostovanja sarajevskih klubova u Banjoj Luci. Već smo pisali kako je Borac, uprkos golijadi u utakmici posljednjeg kola protiv Željezničara (6:4), ispao iz elitnog ranga, a danas se navršava 51 godina od debakla komšija s Koševa na banjalučkom Gradskom stadionu.
U ljeto 1973. je Borac slabo startovao u novi šampionat, uprkos obećavajućem remiju u 1. kolu protiv zvaničnog prvaka Crvene Zvezde (1:1). Nakon 7. kola su Banjalučani bili bez pobjede, s četiri remija i tri poraza – opasno se ljuljala stolica trenera Ivana Čabrinovića, koji će 1990. na Mundijalu u Italiji biti pomoćnik selektora Ivice Osima u reprezentaciji Jugoslavije.
Fudbaleri Sarajeva su bili znatno uspješniji. Nakon remija na startu protiv Partizana na Koševu (0:0), u narednih šest utakmica je Bordo tim imao nastupe standardizovane po formuli – pobjeda kući, poraz u gostima. Navijače je najviše obradovao trijumf u gradskom derbiju u 7. kolu, 23. septembra 1973. godine, kada je Ranko Petković 20-ak minuta prije kraja srušio ekipu Željezničara (1:0).
Sedam dana kasnije na programu je bio bh. republički derbi Borca i Sarajeva u 8. kolu. Slabi nastupi Borca utjecali su na posjetu, pa se na 30. septembra na Gradskom stadionu okupilo oko 7.000 gledalaca, a domaćin je prodao 4.773 ulaznice. Domaćin je nastupio oslabljen za Emira Jusića, dok je za Svetozara Vujovića, trenera Sarajeva, najveći hendikep bio izostanak mladog Ante Rajkovića, koji je već postao standardni prvotimac i stub odbrane.
Prvo poluvrijeme proteklo je u slaboj igri i inicijativi domaćina. U prvih sedam minuta je Husnija Fazlić imao dvije dobre šanse da savlada Savu Ekmečića, ali je bio neprecizan. Ipak, u finišu prvog poluvremena je kapiten Borca postigao vodeći pogodak nakon asistencije Abida Kovačevića (1:0). Faul nad Dževadom Kresom u kaznenom prostoru Sarajeva 52. minuti, što sudija Ristić nije procijenio jedanaestercem, bio je najava debakla Bordo tima u nastavku.
U 60. minuti je ponovo Kovačević asistirao Fazliću, a “Hune” okružen trojicom protivničkih igrača pronašao je lopti put do mreže (2:0). Samo tri minuta kasnije nova majstorija legendarnog kapitena Borca: Fazlić je prevario dvojicu igrača Sarajeva i snažnim udarce s desne strane matirao Ekmečića (3:0). Za samo 23 minuta igre hat-trick Husnije Fazlića, koji će 7,5 mjeseci kasnije tri gola postići i u meču protiv drugog sarajevskog prvoligaša.
Tu nije bio kraj agoniji kluba s Koševa. Abid Kovačević je u 73. minuti postigao četvrti pogodak (4:0), nakon kojeg je Sead Gruda zamijenio Ekmečića na golu Sarajeva. Gruda se još nije ni zagrijao, a morao je vadit loptu iz mreže nakon udarca Dževada Krese (5:0). Bila je to najubjedljivija pobjeda Borca nad Sarajevom, jedna od dvije banjalučke “petarde” u sezoni, jer je istim rezultatom (5:0) Borac ispratio i ekipu Proletera. Na kraju su Banjalučani ispali iz lige osvojivši 30 bodova (od mogućih 68), uz gol-razliku 43:43!
Borac – Sarajevo 5:0 (1:0)
Banja Luka, 30. septembar 1973. Gradski stadion. Gledalaca: 7.000. Sudija: Radmilo Ristić (Beograd).
Strijelci: 1:0 Fazlić (40), 2:0 Fazlić (60), 3:0 Fazlić (63), 4:0 Kovačević (73), 5:0 Kreso (78).
BORAC: Jantoljak, N. Kovačević, Gavrilović, Vukelja, Brnjac, D. Sredojević (Gugleta), Smileski, Kreso, Bajagilović (Vidačak), H. Fazlić, A. Kovačević. Trener: Ivan Čabrinović.
SARAJEVO: Ekmečić (Gruda), Dupovac (Košar), Muzurović, Demir, Tešan, N. Ferhatović, Šaran, Šljivo, Z. Lukić, S. Sadiković, R. Petković. Trener: Svetozar Vujović.