Lijepo vrijeme, fudbalska premijera na novom Koševu, atraktivan protivnik, atmosfera na stadionu bila je takva da su fudbaleri u bordo dresovima zaboravili na umor.
Piše: J. MRŽLJAK
Početak Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1981-82 nije donio previše radosti navijačima Sarajeva, koji su željno iščekivali povratak Safeta Sušića iz JNA. Nakon šest odigranih kola Bordo tim se, zajedno sa Zagrebom, našao na diobi posljednja dva mjesta, što je dovelo do promjene na čelu stručnog štaba. Umjesto Fuada Muzurovića na klupu je sjeo Srboljub Markušević, ali je njegov debi završen debaklom u Mostaru (0:4), nakon kojeg se Sarajevo učvrstilo na dnu.
Svjetlo na kraju tunela pojavilo se u 8. kolu: Sarajevo je kao domaćin na Grbavici, gdje je bilo domaćin zbog obnove Koševa, teškom mukom osvojilo bodove u susretu protiv Budućnosti (2:1) pobjedničkim golom Faruka Hadžibegića iz jedanaesterca pet minuta prije kraja. Nekoliko dana kasnije opet je Hadžibegić u finišu susreta, opet s bijele tačke, donio bod Sarajevu na Karaburmi protiv OFK Beograda (1:1). Manje od dva dana, preciznije 46 sati, kasnije je ekipu Sarajeva očekivao naredni susret s najtežim mogućim rivalom – braniocem titule Crvenom Zvezdom.
Gužva u kalendaru bila je rezultat spleta okolnosti. Naime, utakmica OFK Beograd – Sarajevo odigrana je u četvrtak, jer su utakmice vanrednog kola (igranog u srijedu) u TV prenosimA išle dan kasnije (četvrtak). Na ovo se nadovezao zahtjev Crvene Zvezde, koja je poput svih jugoslovenskih predstavnika u evropskim kupovima, imala pravo da redovne utakmice, umjesto u nedjelju, igra dan ranije – u subotu.
Beograđane je nakon susreta protiv Sarajeva čekao revanš prvog kola Kupa šampiona protiv Hiberniansa s Malte, kojeg su u prvom susretu u gostima jedva pobijedili (2:1), preokrenuvši rezultat u posljednjih 20-ak minuta. Tada nije bilo odgađanja utakmica, no jedan susret 10. kola ipak nije odigran u predviđenom terminu. Razlog je skoro nevjerovatan: fudbaleri Budućnosti nisu stigli u Novi Sad na gostovanje Vojvodini jer je otet avion kojim su putovali od Titograda do Beograda!? Drama je okončana u kiparskom gradu Larnaca, gdje je sletio JAT-ov Boeing 727, prije nego su otmičari uhapšeni.
Vratimo se utakmici Sarajevo – Crvena Zvezda, odigranoj na današnji dan prije 43 godine. Tog dana se Sarajevo nakon 10 mjeseci vratilo na Koševo, na obnovljeni stadion, koji je prethodnog vikenda (18-20. septembra 1981.) otvorio vrata na Balkanskim atletskim igrama. Atmosfera na stadionu bila je takva da su fudbaleri u bordo dresovima zaboravili na umor: lijepo vrijeme, fudbalska premijera na novom Koševu, atraktivan protivnik, sve su to bili razlozi zašto je skoro 45 hiljada navijača ispunilo tribine, želeći da podrži svoje ljubimce u važnom susretu za bijeg s dna tabele.
Ekipa Sarajeva se hrabro suprotstavila renomiranom gostu, šampionu Jugoslavije u prethodne dvije sezone. Bordo tim je napadao i takav pristup je nagrađen u 36. minutu. Nijaz Merdanović, povratnik iz JNA, ubacio je loptu na lijevu stranu, tamo je bio Predrag Pašić, koji je “iz prve” centrirao na glavu Husrefa Musemića i Koševo je proključalo (1:0). Spektakl na Koševu nastavljen i tokom pauze na poluvremenu. Dok su fudbaleri Sarajeva i Zvezde u svlačionici primali savjete za nastavak utakmice, 45 hiljada gledalaca je bodrilo Vinka Pokrajčića, srednjeprugaša AK Sarajevo, koji je želio oboriti jugoslovenski rekord u netipičnoj atletskoj disciplini – 2.000 metara.
Pokrajčić nije uspio, ali jesu njegovi klupski drugovi u bordo dresovima. Samo što je počelo drugo poluvrijeme, Edim Hadžialagić je nakon solo prodora izašao sâm pred gol Zvezde. Kada mu je u susret krenuo golman Simeunović, Hadžialagić je vrhom kopačke uspio prebaciti loptu na lijevu stranu, gdje se našao najbolji igrač utakmice Pašić i Zvezdina mreža se drugi put zatresla (2:0). Rezervista Rajko Janjanin je u 70. minutu savladao Irfana Handžića (2:1), ali su fudbaleri Sarajeva uspjeli sačuvati prednost, zabilježiti trijumf i definitivno izaći iz rezultatske krize.
Bila je to prva od četiri utakmice Sarajeva i Crvene Zvezde u sezoni 1981-82. Nepuna dva mjeseca kasnije su se Beograđani revanširali Bordo timu u osmini finala Kupa maršala Tita i slavili rezultatom 2:0. Sedmicu dana uoči starta proljetnog dijela prvenstva, 7. februara 1982. godine, dva tima su se sastala u finalu Dubrovačkog turnira, a bolji je bio prvoligaš s Koševa (2:1). Najzad, u 27. kolu Prvenstva Jugoslavije (31. marta 1982.), Crveno-bijeli su na Marakani deklasirali ekipu Sarajeva (5:1), što je bio posljednji poraz Bordo tima u sezoni 1981-82. Nakon debakla u Beogradu, fudbaleri Sarajeva su u posljednjih sedam kola napravili izuzetnu seriju od šest pobjeda i jednog remija, s desetog skočili na četvrto mjesto i izborili plasman u Kup UEFA.
Sarajevo – Crvena Zvezda 2:1 (1:0)
Sarajevo, 26. septembar 1981. Stadion Koševo. Gledalaca 45.000. Vrijeme sunčano, teren pogodan za igru. Sudija: Stipe Glavina (Klis). Žuti kartoni: Lukić (Sarajevo), Krmpotić (C. Zvezda).
Strijelci: 1:0 Musemić (36), 2:0 Pašić (50), 2:1 Janjanin (70).
SARAJEVO: Handžić, F. Radeljaš, N. Vidaković, Janjoš (B. Božović), N. Ferhatović, Hadžibegić, Hadžialagić, Z. Lukić, H. Musemić, N. Merdanović (Ž. Vidović), Pašić. Trener: Srboljub Markušević.
CRVENA ZVEZDA: Simeunović, Krmpotić, B. Đurovski, M. Janković, Miletović (R. Janjanin), Jurišić, V. Petrović, Šestić, D. Savić (Đorđić), Borovnica, M. Đurovski. Trener: Branko Stanković.