Februar je mjesec poseban za glavni grad Bosne i Hercegovine, jer je tog mjeseca 1984. godine Sarajevo bilo centar svijeta, u sportskom smislu. Prije 40 godina održana je nezaboravna Olimpijada u Sarajevu koja je ostavila neizbrisiv trag na mnoge, a posebno na građane Sarajeva, Bosance i Hercegovce.
Upravo, sportski Muhamed Bikić svakog februara na izuzetan sjetan način obilježava ovaj mjesec, a ovog 2024. godine autor je dokumentarnog filma „Olimpijada u Sarajevu“, u produkciji Federalne televizije.
„Dijete sam olimpijskog grada i naravno da živim te februarske dane koji su ostavili neizbrisiv trag na sve naše generacije. To je naša obaveza da se svako na svoj način podsjeća na te nezaboravne, lijepe dane naše historije i kroz tekstove, priloge, reportaže, intervjue, knjige i sada film davao sam i danas dajem svoj doprinos gradnji te kulture sjećanja“, kaže kolega Muhamed Bikić, urednik i Redakcijskog odsjeka za vijesti iz sporta u Odjelu za TV program RTV FBiH.
Dokumentarni film „Olimpijada u Sarajevu“ (urednik Namik Kabil, producent Edin Lonić, narator Jasminka Šipka, snimatelj Aziz Čeho, ton Boris Kragulj, svijetlo Elvedin Hamzić, montaža Jasmin Nalo, špica Adnan Dedić…) snimao se krajem prošle i početkom ove godine na autentičnim lokacijama bh. prijestolnice i olimpijskih borilišta.
„Olimpijada je nešto najveće, neponovljivo, pa tako raditi na ovom projektu je zasigurno nešto najveće u našem poslu. Dugo sam se pripremao za ovaj projekat i naravno čekao ovaj jubilej kako bismo ga realizirali. A snimanju je proteklo sjajno, sagovornici izuzetno susretljivlji, raspoloženi, sjetni. Bilo i pjesme, jer nam legendarni Čola kao Vučko zapjevao kao nekada… Bilo je i suza, na spomen velikog prijatelja grada Sarajeva i BiH, nekadašnjeg predsjednika MOK-a Juana Antonia Samarancha, koji se također posthumno pojavljuje u filmu, kao i predsjednik organizacionog odbora ZOI 1984 Branko Mikulić i nekadašnji predsjednik MOK-a Lord Michael Killanin”, kazao je Bikić za Sport Centar.
U dokumentarcu „Olimpijada u Sarajevu“ učestvuju sportisti-olimpijci i sportski djelatnici, novinari, umjetnici koji su se to prilikom prisjetili tih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, kroz zanimljive priče, anegdote…
„Dakle u dokumentarcu govore učesnici – olimpijci Sanda Dubravčić, Bojan Križaj, Bibija Kerla, Tomislav Lopatić i Jure Franko, generalni sekretar Ahmed Karabegović, učesnica ceremonije otvaranja Meliha Šarac, direktor Olimpijskog muzeja Edin Numankadić, nositelj olimpijskog plamena Adnan Dizdar, reditelj TV prijenosa Slaviša Mašić, novinari Nikola Bilić i Stjepan Kljuić, te umjetnici Zdravko Čolić i Zenit Đozić“, kaže Bikić, autor sportskih dokumentarnih
Filmova ”Keli” na TV Sarajevo, zatim na Federalnoj televiziji ”Hase”, ”Škija“, ”Sportski pozdrav iz Sarajeva”, ”Željina stotka“, ”Sportski ambasadori BiH”, ”Čobo” i sada „Olimpijada u sarajevo“, za koje je u proteklom periodu dobija Plaketu Grada Sarajeva, priznanja i nagrade na Međunarodnim festivalima sportskog filma na Zlatiboru i Budvi, te Sportskog saveza u BiH i Sportskog saveza Kantona Sarajevo.
Premijera dokumentarnog filma “Olimpijada u Sarajevu” je 8. februara u 20:45 sati u programu Federalne televizije, upravo na 40. godišnjicu nezaboravne olimpijade.