Ove sedmice su košarkaški svijet dirnula priča bivšeg NBA igrača Tonyja Snella, koji se našao u teškoj porodičnoj situaciji i nadao se da će mu javni apel donijeti ponudu iz najjače lige svijetu, koja bi mu znatno olakšala život, ako ne već riješila probleme.
Snell je 32-godišnji bek koji je 2013. izabran kao 20. na draftu te je do 2022. igrao za Chicago, Milwaukee, Detroit, Atlantu, Portland i New Orleans, a trenutačno ima angažman u Maine Celticsima iz Razvojne lige. U devet sezona u NBA ligi odigrao je 601 utakmicu uz prosjek od 6.1 poena.
Prije nekoliko dana Snell je rekao kako bi jako volio odigrati još jednu sezonu u NBA ligi, ne samo zbog prestiža nego i zbog porodične situacije. Naime, obojici Snellovih sinova, Karteru (3) i Kenzu (2), dijagnosticiran je poremećaj iz spektra autizma, što iziskuje velike liječničke troškove, prenosi index.hr.
Jedna godina do besplatnog osiguranja
NBA igrači nakon penzionisanja imaju razne benefite ovisno o stažu u najjačoj ligi svijeta, a oni s 10 godina iskustva ulaze u program koji pokriva kompletno porodično zdravstveno osiguranje. Snellu za to nedostaje još jedna sezona, a NBA pravila nalažu da mora biti u rosteru najkasnije od 2. februara kako bi mu se računala cijela sezona.
Njegova je priča podijelila javnost. Dok su mnogi bivši igrači poput Charlesa Barkleya tražili od klubova da daju spasonosni ugovor Snellu, dio publike podsjećao je da je Snell u svojih devet godina karijere odradio ugovore ukupno vrijedne oko 57 milijuna dolara.
Uprkos neskrivenim simpatijama nekih klubova koji su bili voljni izaći mu u susret, niko do 2. februara to nije napravio i Snellu je propala prilika da ove godine zavrijedi svoju 10. NBA sezonu. NBA insajder Jake Fischer iz Yahoo Sportsa objasnio je zašto.
Kratki ugovor nije dovoljan
“Postoje razlike u pravilima kako se računa cijela sezona. Mnogi klubovi bili su mu spremni dati desetodnevni ugovor kad bi to bilo sve što je trebao da zadovolji uvjete o 10. sezoni. Ali, za mirovinski program, kao što piše u kolektivnom ugovoru, postoji strogi uvjet da igrač mora biti u rosteru od 2. veljače do kraja sezone ili odigrati 50 posto utakmica”, napisao je Fischer.
A na popunjavanje dragocjenog mjesta u sastavu u ime dobročinstva niko nije bio spreman. Većina klubova ima popunjen broj dopuštenih mjesta u sastavu, što bi značilo da nekog moraju otpustiti ako će prihvatiti Snella. Oni koji imaju slobodno mjesto ne žele izgubiti fleksibilnost uoči isteka roka za razmjene igrača 8. veljače. Neke bi pak i najmanja moguća svota koju moraju dodatno potrošiti na ugovore gurnula preko granice poreza na luksuz i koštala ih višestruko.
Ipak, za Snella nije sve izgubljeno. Još je aktivan košarkaš koji igra u Razvojnoj ligi, gdje je na oku svim klubovima, koji sad znaju za njegovu situaciju. Zato bi mu iduće sezone netko zaista mogao dati jednogodišnji ugovor i omogućiti mu da ispuni uvjete koji će mu olakšati brigu o dvojici sinova s posebnim stanjem.