Sportisti u novim sportovima na olimpijskom programu u Tokiju bili su među onima sa najvećim procentom povreda na Igrama, rezimira studiju u British Journal of Sports Medicine francuska novinska agencija AFP, pozivajući se na discipline BMX freestyle, karate i skateboarding.
Na Igrama u Tokiju, koje su održane sa godinom zakašnjenja zbog pandemije Covid-19, čak 27 posto sportista povrijeđeno je u boksu i BMX biciklizmu, pokazuju rezultati istraživanja Međunarodnog olimpijskog komiteta.
Iza navedenih slijede novi sportovi BMX slobodni stil (22 posto povreda), skateboarding (21) i karate (19). Drugi novi sportovi su prošli bolje, 15 posto povrijeđenih takmičara zabilježeno je u sportskom penjanju, 13 posto u surfanju i 11 posto u košarci 3×3.
Šef studije Torbjorn Soligard, koji radi u medicinskom i naučnom odjelu Međunarodnog olimpijskog komiteta, objasnio je za AFP da je najmanje polovina spomenutih povreda blaže prirode i da sportisti zbog njih nisu otkazali nastup.
Međunarodni olimpijski komitet pomno bilježi i proučava sportske povrede i bolesti od Igara u Pekingu 2008. godine. Radi se o velikom poslu, jer su samo u Tokiju prošle godine morali pratiti 11.300 sportista iz 206 zemalja i analizirati više od 1.000 povreda.
Prošle godine je, prema podacima MOK-a, tokom igara bilo povrijeđeno devet posto sportista, osam posto u Rio de Janeiru 2016., Londonu 2012. je bio najgori sa 11 posto, a u Pekingu 2008. broj povrijeđenih sportista procijenjen je na 10 posto.
Međutim, mjere za sprječavanje zaraze koronavirusom osigurale su da sportisti u Tokiju budu najzdraviji. Razboljelo se samo 3,9 posto sportista. U Riju 2016. oboljelo ih je 5,4 posto, a u Londonu 7,2 posto.
“Zbog sveobuhvatnih sigurnosnih mjera, ne samo da smo obuzdali širenje koronavirusa, već i širenje svih drugih virusa koji uzrokuju respiratorne infekcije”, napisali su autori studije. Manje od 0,2 posto učesnika zarazilo se koronavirusom tokom igara.
U srodnoj studiji, naučnici su se osvrnuli i na Paraolimpijske igre u Tokiju. I u ovom slučaju povrede su bile najčešće u novim sportovima u programu – taekwondou i badmintonu.
Dobra je činjenica da je u Tokiju povrijeđeno osam posto paraolimpijaca, što je znatno manje nego u Riju i Londonu, gdje je povrijeđeno 12 posto, prenosi STA.