Bodybuilding je sve više popularan u svijetu. Stoga se sve više osoba rekreativno bave ovim sportom u BiH. Nastavljamo sa zanimljivim pričama na našem portalu. Ovoga puta za Sport Centar je govorio najbolji bodybuilder u BiH Mirnes Husanović, koji je odgovorio na zanimljiva pitanja vezana za bodybuilding.
Posljednji uspjeh napravio je na takmičenju Balkan Grand Prix Pro u Sofiji. U Bugarskoj je učestvovao veliki broj takmičara iz cijelog svijeta, a Mirnes je osvojio odlično peto mjesto.
Razgovarao: Dželil Duranović
Na početku je Husanović apostrofirao.
“Uvijek sam i nastavit ću tvrditi da rekreativno bavljenje bodybuildingom ima benefite za skoro svaku osobu, njezino zdravlje i izgled”.
Zatim je objasnio kakav je sport bodybuilding, kako se počeo s njim baviti i koliko je zastupljen u svijetu, a koliko u BiH.
”Bodybuilding predstavlja poboljšanje izgleda tijela, gradnju figure kao lijepe i funkcionalne ‘mašine’ u kojoj se lakše i bolje živi. Bavljenje bodybuildingom započeo sam prije 13 ili 14 godina na nagovor brata. Prvobitno je postojala želja za dobivanjem kilaže jer sam bio jako mršav kao tinejdžer. Zatim, kada mi se svidjelo, želio sam biti i isklesan i zgodan. Do prije tri godine mislim da je bio dosta više zastupljen. Nažalost, u BiH je slabo zastupljen. “
Mirnes nam je govrio i o najznačajnijim nadmetanjima, ali i svojim ambicijama.
”Što se tiče takmičenja, najpopularnije je Mr. Olympia, ali tamo mogu samo profesionalci. Moje ambicije su da stanem na tu binu”, podvukao je.
Pitali smo ga i o povredama, a on nam je odgovorio.
“Najčešće povrede su nedostatak pažnje tokom treninga, što može dovesti do pucanja mišića ili tetiva”.
Potom je dodao.
“Razlika između profesionalca i rekreativca je ta što profesionalac cijelu godinu koristi ishranu kao da se sprema, dok rekreativci daju sebi odmora. U profesionalnoj ligi toga nema, cijela godina mora biti priprema”, kazao je naš sagovornik.
Ono što sigurno mnoge zanima jeste kakva je ishrana kod bodybuildera, a na to je Mirnes ispalio.
”Pazim na unos masti da bude na minimumu i unos šećera, odnosno slatkiša. To je izuzetno važno”, zaključio je Husanović.