Hrvatski mediji, tačnije Sportske novosti su se na svom portalu, ali i u svom printanom izdanju dotakle situacije u bh. fudbalu, suđenju i o tome na kojem mjestu bi FK Sarajevo završio da jesenji dio polusezone da je imao pravedno suđenje.
U nastavku vam donosimo neizmjenjen tekst portala Sportske novosti koje se tiču WWin lige Bosne i Hercegovine: “Što bi – primjerice – trener Sarajeva Zoran Zekić dao da mu u susjednoj Bosni i Hercegovini sude hrvatski suci? Zekić je sa svojom momčadi jesen odradio na trećem mjestu, osvojivši 38 bodova u 17 kola (vodeći Zrinjski bježi mu šest bodova). Međutim, po analizama sudačkog eksperta Harisa Kaljanca na tamošnjoj Areni Sport, Sarajevo je prošle jeseni bilo “unakaženo” pogreškama “djelitelja pravde”.
Kaljanac je u svojim analizama podvukao da je Sarajevo čak 13 puta bilo oštećeno sudačkim pogreškama. Nije mu svirano šest jedanaesteraca, tri regularna pogotka nisu mu priznata, dva neregularna koje su suparnici zabili bili su priznati, dva crvena kartona suparnika nisu dosuđena…
Protiv vodećeg Zrinjskog nije Sarajevu dosuđen penal, a klubu iz Mostara priznat je neregularan gol. Protiv drugoplasiranog Borca iz Banja Luke (41 bod) nije mu sviran penal, a igraču Borca nije dosuđen crveni karton kojeg je – kako je izanalizirao Kaljanac – trebao dobiti.
S druge strane, Sarajevo je od sudaca dobilo tek jedan “poklon”. Njegov igrač nije u utakmici protiv Radnika dobio crveni karton koji je zaslužio.
Zanimljivo je da po analizama eksperta Kaljanca Željezničar drži drugo mjesto na ljestvici klubova koje su suci najviše oštetili. Želju su suci zakinuli u četiri navrata. Golemi je to nesrazmjer – Sarajevo 13, Željezničar 4, svi ostali još manje… Vodeći Zrinjski i drugoplasirani Borac po jednom su pretrpjeli sudačku nepravdu. S druge strane suci su imali šest teških previda u korist Borca, a četiri u korist Zrinjskog.
“Nažalost, uspio sam pogledati tek poneku utakmicu u BiH, pa moram staviti određenu ogradu oko stavova sudačkog eksperta Kaljanca, ali tako je on to vidio. U Bosni i Hercegovini doduše stručni pogledi u nogometu (i ne samo u nogometu) znaju biti jako različiti, ovisno iz koje regije sugovornik dolazi. Premda znamo da se Zoran Zekić često hvatao za glavu zbog sudačkih odluka, a i postoji YouTube, pa se tamo mogu vidjeti neke doista teško objašnjive pogreške. Treba li uopće isticati koliko bi tablica drugačije izgledala da su suci ravnomjerno griješili na štetu svih klubova? Ovako ispada da Zekićevo Sarajevo ne bi moglo do prvog mjesta ni da dovede cijelu prvu postavu Real Madrida… Usput, u BiH ligi uredno postoji – VAR!?”, komentar je autora teksta Roberta Šole.
SuperSport HNL potpuno je druga priča. Pogrešaka ima, ima i loše odsuđenih utakmica, ali nema namjere, niti protežiranja bilo kojeg kluba. I nema razloga da tako i ne ostane…
Zanimljiva statistika Borca u 17 odigranih kola:
žuti kartoni
– za Borac pokazano ukupno 12 žutih kartona ili 0,71 po jednoj utakmici;
– na 9 utakmica nisu nikako dobili žuti karton;
– za protivnike Borca su pokazana 44 žuta kartona ili 2,60 po jednoj utakmici;
crveni kartoni
– Borac nosi titulu fair play ekipe u ovih 17 utakmica jer nisu dobili ni jedan crveni karton;
– sa druge strane njihovi protivnici su dobili 8 crvenih kartona u 8 razlicitih utakmica;
penali/ jedanaesterci
– za Borac su svirana 4 penala;
– za protivnike Borca nije sviran ni jedan penal;
prekršaji
– ukupan omjer prekršaja je daleko na strani protivnka (još jedan dokaz fair playa ekipe Borca) 172:321
– samo u utakmici protiv Igmana koju je Borac dobio 4:0 omjer prekršaja je bio 16:16 u svim drugim utakmicama Borac je imao manji broj prekršaja, nekada i do 2-3 pa cak i 4 puta manje od protivnika.
(Sarajevo 6:23, Posušje 5:17, Radnik 6:18, Široki 9:16, Sloga 5:11, Sloga 5:19…)