Maida Arslanagić, bivša hrvatska rukometna reprezentativka i magistra logopedije, pokrenula je program “HandbALL IN” s ciljem uključivanja djece s teškoćama u razvoju u sportske aktivnosti. Program je započeo 2019. godine u Zagrebu i proširio se na više gradova, uključujući Metković, Sinj, Makarsku, Split i Novi Marof. “HandbALL IN” pruža prilagođene sportske programe koji kombiniraju elemente rukometa i drugih sportova, fokusirajući se na individualni pristup svakom djetetu. Program je besplatan za sve polaznike i prepoznat je kao najbolji društveno korisni sportski projekt u Hrvatskoj 2020. godine. U razgovoru za Sport Centar govorila je o počecima, koje su ključne koristi, ima li interes za širenja programa u Bosnu i Hercegovinu, na koji način zajednica može podržati projekat, ulozi volontera i planovima za budućnost.
Pitanje za početak – šta vas je inspirisalo da spojite rukomet i logopediju u programu “HandbALL IN”?
Rukomet i logopedija, kroz rad s djecom, su moje dvije velike ljubavi i dugo sam tražila način kako spojiti te dvije stvari. Volontirajući u jednoj udruzi u Zagrebu kao asistent djetetu s teškoćama u razvoju na treningu univerzalne škole sporta, rodila se ideja da pokrenem HandbALL IN, prilagođeni rukometni program koji bi djeci s teškoćama u razvoju omogućio bavljenje sportom, tačnije rukometom. Vidjela sam to kao mogućnost da spojim svoje dvije ‘struke’, da na rukometni teren i u trening uvedem pristup iz logopedskog kabineta, kao kad mi dijete dođe na terapiju. Sve to s ciljem da se djeci osigura adekvatna podrška koju trebaju, kroz individualni pristup. Prema njihovim sposobnostima.
Kako je program evoluirao od svog početka 2019. godine do danas?
Kada smo krenuli na prvom treningu smo imali šestero djece. Danas imamo preko 100 u 5 gradova u Hrvatskoj. U svakom gradu uključili smo lokalnu zajednicu koja volontira i pomaže u realizaciji programa. U realizaciji programa vodi se računa o samom pristupu. Uveli smo razne metode karakteristične za rad s djecom s teškoćama u razvoju poput modeliranja, te prostoru koji mora biti prilagođen. Uz druge oblike vizualne podrške, koriste se vizualni rasporedi koji polaznicima olakšavaju anticipiranje događaja, praćenje treninga i izmjene aktivnosti. Posebna se pažnja pridaje verbalnim uputama koje su jezično pojednostavljene, te korištenju alternativnih sustava komunikacije – PECS, komunikacijskih knjiga, komunikacijskih ploča i sl. Uključen je i veliki broj stručnih saradnika, terapeuta s iskustvom rada s djecom s teškoćama u razvoju koji pružaju podršku trenerima, ali i roditeljima. U toku je i Erasmus + sport projekt čiji su nam partneri sa Islanda i iz Turske, što nam omogućuje da učimo i primjenjujemo stečena znanja iz drugih zemalja, ali i da mi prenosimo svoje znanje i metode rada na međunarodnoj sceni. Upravo kroz taj projekt nastao je i priručnik za trenere koji žele raditi s djecom s teškoćama u razvoju i osobama s iinvalditetom i to na četiri jezika. Od prošle godine u sami rad uključen je i terapijski pas Tira, crna labradorica koja je educirana upravo za rad s ovom populacijom. Ponosni smo jer je ovo jedinstven slučaj u Hrvatskoj. Također, jedan od noviteta su i HandbALL IN igre, koje su započele prošle godine u Makarskoj, a okupljaju djecu, korisnike iz svih podružnica. Održavaju se za sada jedanput godišnje. Na igrama djeca mogu uživati u različitim poligonima, revijalnoj rukometnoj utakmici, te pokazati kako se bori za svoj tim i uživa u sportu baš kao što to rade i njihovi vršnjaci.
Koje su ključne koristi koje djeca s teškoćama u razvoju ostvaruju kroz učešće u “HandbALL IN” programu?
Program jednako potiče uključivanje djece i starijih polaznika bez obzira na spol i stepen invaliditeta. Različite aktivnosti u programu pomažu djeci suočiti se sa svakodnevnim izazovima te potiču jačanje samopouzdanja i samopoštovanja. Kroz igru, motoričke poligone i bazne rukometne vježbe potiče se razvoj kognitivnih i motoričkih vještina, a sudjelovanje u zajedničkoj rekreaciji potpomaže razvijanje socijalnih vještina.
Imate li interes za širenja programa u Bosnu i Hercegovinu? Kakve partnere tražite u BiH?
Interes za međunarodnu saradnju uvijek postoji. No, takva saradnja nosi i jednu dozu odgovornosti. HandbALL IN program je verificiran program, ima određena načela i vrijednosti. Nama je u interesu da se te vrijednosti šire i promoviraju na jednak način kao i u svim ostalim podružnicama. Ko želi biti dio naše HandbALL IN porodice mora poštovati naša pravila, ali i boriti se da se naše ideje i načela šire. Ovo je projekt koji ne donosi milione, od kojeg nema zarade. Ovo se radi iz čiste ljubavi i želje da se pomogne zajednici, onima kojima je to potrebno. Ko god ulazi u ovaj program, bilo kao volonter ili kao potencijalni novi partner, bitno je da ulazi sa srcem i željom da uči i pomaže drugima.
Kako se program finansira i na koji način zajednica može podržati vaš rad?
Svaki grad djeluje zasebno i različiti su izvori finansiranja. Uglavnom je to iz budžeta županije, grada ili sportske zajednice te ponekog privatnog sponzora. Upravo zbog toga program je potpuno besplatan za sve članove i kroz kontinuirano finansiranje želimo da tako i ostane. Mislim da je cifra koju roditelji mjesečno izdvajaju za terpaije svoje djece prevelika i želimo im omogućiti da sport bude besplatan i kao takav dostupan svima. Donacije građana i sponzorstva su uvijek dobrodošla. Mi smo otvoreni za sve oblike saradnje. Puno je načina na koji se zajednica ili pojedinci mogu uključiti u program. Nisu uvijek samo novci potrebni. Oprema, rekviziti, pokloni za djecu i volontere, medalje, edukacije trenera, edukacije volontera, stipendije studenata uključenih u program i ostalo. Sve su to prilike za uključenje zainteresiranih u program.
Kakvu ulogu imaju volonteri u vašem programu i kako zainteresovani mogu postati dio tima?
Individualizirani pristup unutar trening grupe omogućuju nam upravo naši volonteri koji su uključeni u program kao asistenti u treningu. To je uloga koju dobivaju naši volonteri, a osim što nesebično pomažu i izdvajaju svoje vrijeme kako bi polaznicima programa omogućili priliku da se bave sportom, različitim načinima poticaja i razinama podrške pomažu djeci pratiti upute, izvršiti određene vježbe, te se uključiti u igru i interakciju s ostalima. Iako poželjno, iskustvo u radu s djecom i mladima s teškoćama u razvoju nije nužno za volontiranje. Priključiti se može svatko dobre volje, a važni su samo osmijeh na licu i želja za učenjem. Svi zainteresirani mogu se javiti putem naše web stranice www.handball-in.com ili nas kontaktirati putem naših društvenih mreža za više informacija.
Koji su vaši planovi za budućnost “HandbALL IN” programa i njegovo dalje širenje?
Mi rastemo iz godine u godinu i voljeli bismo da tako i ostane. Bilo nam je teško na samom početku, ali sada smo prepoznatljivi. Zajednica je već čula za nas i malo nam je sada lakše doprijeti do gradskih vlasti i novih gradova. Želja nam je omogućiti što većem broju djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom besplatnu tjelesnu aktivnost, besplatan sport. Cilj nam je nastaviti educirati se, educirati druge i rasti. Ovim putem bih se zahvalila svima koji nas podržavaju na bilo koji način i koji zajedno s nama čine ovaj svijet boljim mjestom onima kojima je to najpotrebnije.