Ekipa Borca je sinoć u derbiju desetog kola WWIN lige Bosne i Hercegovine savladala ekipu Željezničara rezultatom 1:0.
Piše: ALMEDIN HALILOVIĆ
Fudbal je, kako smo na to već navikli na “Gradskom stadionu” u Banjoj Luci, ponovo bio u drugom planu. Za to su se pobrinuli “navijači” Borca koji ne prestaju da zgražavaju zdravorazumski dio javnosti.
Nakon što su sinoć na tribinama istaknuli zastave takozvane Vojske RS i “Velike Srbije”, oni su u 32. minuti horski skandirali ime Ratka Mladića, ratnog zločinca koji se nalazio na čelu pomenute “vojske” a koji je osuđen na doživotni zatvor zbog počinjenog genocida nad Bošnjacima za vrijeme agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, kao i za mnogo drugih zločina.
I dok je Vedad Muftić, golman i kapiten Željezničara, upozoravao glavnog arbitra Matea Musu na užasavajuće skandiranje s tribina “Gradskog stadiona” u Banjoj Luci, navijači Borca su uživali u svom “performansu”, a Musa je ostao gluh i nijem, iako je, čak ako izuzmemo sva zvanična pravila, morao postupiti po savjesti i istog trenutka prekinuti utakmicu.
Svi ljubitelji fudbala i sporta uopće, ali i svako sa iole zdravim razumom u sebi, vjeruje da će Nogometni/Fudbalski savez Bosne i Hercegovine, koji je delegirao Musu kao glavnog arbitra sinoćnjeg susreta, sada ga i kazniti zbog ogromnog propusta.
Međutim, da tu ne bude kraj skandalima na “Gradskom stadionu” u Banjoj Luci, ponovo su se pobrinuli “navijači” Borca. Oni su, naime, na vanjskoj strani jednog od zidova “Gradskog stadiona” nacrtali dva “grafita”. Na jednom stoji užasvajuća poruka “Smrt gostima”, dok je na drugom do njega naslikan lik gore spomentuog ratnog zločinca Ratka Mladića na zastavi RS.
Da budemo precizniji, riječ je o zidu gdje se vrši pretres gostujućih navijača prilikom ulaska na gostujući sektor “Gradskog stadiona”. Shodno praksi policije manjeg bosanskohercegovačkog entiteta, svaki od gostujućih navijača bude “prislonjen” uz pomenuti zid, tako da su “navijači” Borca imali sasvim jasan cilj ovim neljudskim potezima.
Da će isti grafiti biti uklonjeni, u to ne treba gajiti ni najmanje iluzije, s obzirom na šire društveno-političko stanje u manjem bosanskohercegovačkom entitetu. Ipak, nemoguće je ne postaviti pitanje odgovornosti Fudbalskog kluba Borac, pa i samog Grada Banje Luke, odnosno kako je moguće da na nečemu što nosi naziv “Gradski stadion”, na domu Borca i na mjestu koje bi trebalo da se veže isključivo za fudbal, stoje ovako morbidne poruke. Ukoliko one ostanu gdje jesu, u što, ponavljamo, ne treba sumnjati, jasno je da i sam Fudbalski klub Borac, i sam Grad Banja Luka, suosjeća, podržava i podstiče ovakve poruke.
Dalje se postavlja pitanje kako je uopće moguće pričati o fudbalu, sportu ili bilo čemu sa takvim sportskim kolektivom, sa takvim njegovim “navijačima” i sa takvim gradom. Fudbal i sport su takvima očigledno u dnu ljestvice prioriteta. Na prvom mjestu su, ponovo očigledno, stvari koje civilizovan čovjek sa zdravim razumom ne može pojmiti i dokučiti ni u kakovm kontekstu, a kamo li u priči o fudbalu i sportu.
Najbolnija činjenica je da su svi u našoj Bosni i Hercegovini “naviknuti” na ovakve stvari, pa se i neće previše uzbuđivati zbog ovoga vjerujući da je stanje takvo kakvo jeste i da se tu ništa ne može promijeniti. Govoriti o reakcijama nadležnih organa je čak i smiješno.
Međutim, promijeniti se može itekako mnogo toga, ali bi za početak trebalo otvoriti oči, upaliti svijest i savjest, te podignuti glas protiv ovakvih pojava. Sve to je neophodno, kako bi se na istrijebljivanju ovakvih pojava počelo raditi konkretno i bez milosti.