Nakon što je 2021. napustio klupu Intera iz Zaprešića, Tomislav Ivković je svoj trenerski kruh počeo zarađivati u Bosni i Hercegovini.
Najprije je kratko sjedio na klupi sarajevskog Željezničara, da bi sad preuzeo posao šefa struke u Borcu iz Banje Luke. Bivši vratar Jugoslavije obavljat će posao i trenera i sportskog direktora.
”Što ćete, svatko traži svoj prostor’‘, rekao je Ivković u razgovoru za hrvatski portal Index.
”Nisam čovjek koji se voli puno odmarati i spavati. Želim raditi, a ovdje mi se otvorio prostor o kojem možda nisam prije razmišljao, ali ljudi iz Borca su prepoznali u meni nekoga tko može napraviti nešto dobro za klub.”
Borac je klub lijepe tradicije. U bivšoj državi je stalno balansirao između prve i druge lige, a najveći uspjeh kluba je bilo osvajanje Kupa maršala Tita 1988.
”Tako je, uz taj Kup, koji se ovdje itekako dobro pamti, Borac je aktualni prvak BiH. Posljednjih godina su imali probleme, bili su u drugoj ligi. Vratili su se, ustrojili su se, no treba vremena da bi klub imao konstantu i da bi mogao stalno napadati trofeje”, priča nam Ivković koji je dosta slikovito usporedio HNL i Premijer ligu BiH.
”Uvjeti i infrastruktura ovdje su kao u Hrvatskoj prije nekoliko godina. Zamislite dinamiku nogometa kad padnu kiša i snijeg. Osnova za bilo što je kvalitetna infrastruktura, bez toga se ne može naprijed. Pogledajte koliko je HNL napredovao kad su klubovi dobili nove terene. Razlika je nemjerljiva. U ovom trenutku, Hrvatska je kvalitetnija liga. Hrvatska ide u šestoj, a BiH u četvrtoj brzini. Ovdje ima dosta zanimljivih mladih igrača, ali je ogroman problem što klubovi dovode puno starijih igrača. Nemam ja ništa protiv starijeg, iskusnijeg igrača, ako će taj donijeti kvalitetu. Međutim, da bi nogomet u BiH uspio, treba se ozbiljno raditi na omladinskoj školi. Tek tada, kad budu proizvodili svoje igrače, moći će zarađivati, a i reprezentacija će imati puno bolje rezultate”, kaže nam Ivković.
Reprezentacija BiH nakon SP-a u Brazilu 2014. niže neuspjeh za neuspjehom. Izbornici se mijenjaju, ali rezultata nema. Ivković kaže da je problem baš u izostanku kvalitetnog rada s mladima.
”Generacija koja je igrala u Brazilu je otišla, ostalo je samo njih nekoliko. Mlađih nema. BiH nema takav bazen igrača kao Hrvatska i zato moraju jako pažljivo raditi s klincima. Dobar primjer je Sarajevo. Imaju privatnog vlasnika, imaju uvjete kakve nema nitko u BiH, puno ulažu. Jedino kod njih igrači ne plaćaju ni članarine ni opremu, jedino oni daju stipendijske ugovore. Dovode sve što valja iz cijele BiH”, rekao nam je bivši pomoćnik Cice Kranjčara na SP-u 2006.