Fudbalski klubovi, zvijezde Serie A i selektor Italije Luciano Spalletti odali su počast Davideu Astoriju na sedmu godišnjicu njegove prerane smrti poručivši: “Danas smo s Davideom.”
Bivši kapiten Fiorentine preminuo je u snu 4. marta 2018. godine, uoči gostujuće utakmice protiv Udinesea, u 31. godini života.
Njegovi bivši klubovi Fiorentina, Roma i Cagliari podijelili su emotivne poruke i fotografije na društvenim mrežama, prisjećajući se nekadašnjeg italijanskog reprezentativca.
Također, Asocijacija Davide Astori, nevladina organizacija koju je osnovao njegov brat Bruno, objavila je poseban video u kojem su brojni fudbaleri, bivši igrači i saigrači odali počast Astoriju.
“Ovo je poseban dan za nas. Želimo se sjećati Davidea s osmijehom,” rekao je Bruno Astori.
Poruke su uputili i brojni istaknuti fudbalski treneri. “Davide, gdje god bio, ne zaboravljamo te. Danas, više nego ikad, smo uz tebe,” izjavio je selektor Italije Luciano Spalletti.
U videu su se pojavili i fudbalski velikani poput Gigija Buffona, Giorgija Chiellinija, Leonarda Bonuccija, Nicolòa Barelle, Danielea De Rossija, Federica Chiese, Alessandra Matrija, Cristiana Biraghija, Germána Pezzelle, Borje Valera i legende Fiorentine Giancarla Antognonija.
Fiorentina i dalje čuva sjećanje na svog nekadašnjeg kapitena – prije svake domaće utakmice, njegov broj 13 simbolično se najavljuje kao dio početne postave.