Bivši fudbaler Željezničara, mnogi su saglasni jedne od najboljih poslijeratnih generacija Želje, Almir Gredić, govorio je za Novi Dan N1 televizije.
Željezničar je napravio iznenađenje savladavši aktuelnog prvaka BiH ekipu Zrinjskog u Mostaru. Da li je to nagovještaj dobre sezone Plavih ili je prerano govoriti o tome?
“Sezona kao sezona je duga. Nažalost mi ovdje moramo govoriti o sistemskim stvarima i kontinuitetu. Nemamo strpljenja na balkanskim prostorima. Vrlo malo ulažemo, a želimo odmah instant rješenja. Nažalost, toga nema ni u sportu, ni u privredi ili bilo kojoj djelatnosti” kaže Gredić.
Bivši predsjednik Željezničara osvrnuo se i na stagniranje bh. fudbala, kome kako je istakao treba restart.
“Prije dvadesetak godina mi smo možda bili u nekom drugom ili trećem razredu evropskog fudbala. Drugi razred fudbala u Evropi. Sada smo nažalost četvrti rang evropskog fudbala. Mi kažemo zaostajemo. Ne. Mi stojimo, drugi se razvijaju. To je velika razlika nažalost. Nama fali infrastruktura, sistemski rad i obrazovani kadrovi. I strpljenje. Mi ništa od toga nemamo. Vrlo malo ili u nekoj maloj mjeri. Mi imamo više talenta, strasti i historije, ali klubovi sa Farskih Osrtva, Lihtenštajna i ostalih više ulažu od nas. Moramo se za svaku utakmicu dobro pripremiti” objašnjava bivši predsjednik FK Željezničar.
Osvrnuo se nekadšnji as tima sa Grbavice i na trenutne radove na nekoliko stadiona u Premijer ligi BiH.
“Počelo se nešto sa infrastrukturom raditi. Mi smo već 27 godina iza rata, mi nemamo nijedan trening kamp izuzev Zenice, gdje se priprema reprezentacija BiH. Po mom dubokom sudu, svaka malo razvijenija općina u BiH bi trebala to da ima, ako želimo uspjehe” ističe Gredić.
Zakon o sportu na nivou BiH donesen je 2008. godine, ali do danas se smatra Gredić ništa nije uradilo na tom planu.
“Ako želite da nešto donirate klubu, vi morate kupiti, platiti PDV i klub isto plaća i tretira se kao najprofitabilnija firma. U takvim okolnostima nije moguće ništa. Imali smo dvije opcije, da Ministarstvo civilnih poslova pokrene prema nižim nivoima vlasti, odnosno prema entitetima. Kada nisu oni, mogli su i sami entiteti. Ako mislite da će neko ulagati, a da nema benefite i korist, još da demotivišete kroz plaćanje PDV i ostalo. Igrač ima ugovor i vi plaćate porez za njega. Vani nije slučaj, igrač plaća sam sebi porez. Vi ovdje opterećujete klubove. Zašto opterećujete klubove?” pita se Gredić.
Kontinuitet Gredić vidi kao glavni faktor za uspjeh pored svih prethodno navedenih parametara koje mora imati klub u BiH za uspjeh. Prisjetio se i generacije koja je igrala protiv Newcastlea kvalifikacije za Ligu prvaka prije 20 godina.
“Fina vremena. Ali smo tada imali kontinuitet. Igrali smo četiri ili pet godina zajedno. Danas menadžeri čim igrač nešto napravi, odmah mu traži da ide dalje. Imali smo drugačiji odgoj i bili vezani za sve to. Kontinuitet nam dao za pravo da islandske, švedske i kiparske možemo lako pobijediti. Da igramo utakicu najnormalnije sa Malagom i Newcastleom” navodi Almir Gredić.
Zaljubljenik u Želju bio je i odličan student, završio je ekonomiju i danas je u bankarskom sektoru.
“Moji cimeri su bili Mulaosmanović, Edis i Haris. Djelovali smo kao tim i pružali su mi podršku. Imao sam često pripreme prezentacije i oni su tada bili ti koji su me prvo poslušali. Oni su mi pomogli da steknem iskustvo pred publikom, za kasnije javne nastupe” odgovara Gredić.
Pitali smo Almira Gredića i šta misli o novom strateškom partneru Željezničara Eldinu Diglisiću?
“Kao navijač ja želim prvo da dođe. Nakon toga ćemo redati stvari, ako dođe. Jer puno se priča, već dvije godine je ta tema otvorena”