Liverpool je ovog ljeta napravio potez koji je odjeknuo u fudbalskom svijetu – na “Anfield” je stigao jedan od najtraženijih igrača današnjice, Florian Wirtz.
Iako se činilo da će ofanzivni veznjak karijeru nastaviti u Bayernu, on je iznenadio sve odlukom da potpiše za klub s Otoka.
Njemačka Bundesliga navikla je na obrazac: najbolji domaći igrači gotovo po pravilu završe u Bayernu. No, Wirtz je odlučio drugačije i izazvao podijeljene reakcije u Njemačkoj.
U razgovoru za Kicker, objasnio je razloge prelaska u Liverpool.
“Baš kao i prije pet godina, kada sam sa 16 godina napustio Köln i prešao u Leverkusen, opet sam birao gdje ću najbolje razviti svoje fudbalske vještine i postati najbolji igrač. Zato sam izabrao Liverpool – i nijednog trenutka nisam požalio“, rekao je Wirtz.
Wirtz je priznao da je ozbiljno razmatrao prelazak u Bayern, ali se odlučio za ono što smatra većim izazovom.
“Intenzivno sam istraživao oba kluba i odluka nije bila laka. Ipak, donio sam je sa stopostotnom sigurnošću. Teže je bilo napustiti poznato okruženje, otići u drugu zemlju, suočiti se sa novim stilom igre. Ali baš zato sam to i želio – to je veći izazov, onaj koji sam svjesno prihvatio da bih postao bolji igrač“, kaže napadač
Pored klupskih ciljeva, Wirtz je istakao i svoj najveći reprezentativni san.
“Ja sam neko ko voli razmišljati veliko. Titula svjetskog prvaka sa Njemačkom jeste i ostaje moj najveći cilj“, otkrio je Wirtz.