U okviru LTT Sports “Football Talks” gost jednog panela bio je i bivši potpredsjednik saudijskog Al-Ittihada.
Ahmed Abou El Gadaiel je dugo vremena sjedio u rukovodstvu Al-Ittihada, danas jednog od najbogatijih klubova na svijetu koji u svojim redovima ima nekoliko fudbalskih “megazvijezda”.
Kao takav ima uvid u sve procese unutar saudijskog fudbala u posljednjih nekoliko godina, a koji je doživio nezapamćenu ekspanziju i napredak. Ipak, kako El Gadaiel ističe, taj napredak je donio i stagnaciju na drugim aspektima saudijskog fudbala.
On se u “Football Talksu” najprije osvrnuo na proces profesionalizacije fudbala u Saudijskoj Arabiji.
“Istaknuo bih tri ključna principa koja mogu pomoći unapređenju ambicioznog fudbalskog projekta Kraljevine Saudijske Arabije, iznad postignuća ranijeg perioda:
- Praćenje transformacije fudbalskog menadžmenta: Važno je kontinuirano prilagođavati naš lokalni ekosistem globalnim standardima upravljanja fudbalom, koristeći eru princa Faisala Bin Fahada kao značajnu referencu za Kraljevinu
- Obnova fudbalskih generacija: Prioritet je izgraditi održivu platformu koja osigurava kontinuirani razvoj novih fudbalskih generacija u svim aspektima sporta.
- Osiguranje sigurne tranzicije: Uključivanje lokalnih saudijskih talenata kako na terenu tako i van njega. Preporučio bih čitateljima LTT Sports PitchSideMonitor-a da obrate pažnju na marketinški uspjeh Al-Ittihada tokom sezone 2016/17. Uprkos financijskoj krizi kluba, postigli su impresivne komercijalne rezultate zahvaljujući lokalnom marketinškom timu.”
Potom se El Gadaiel osvrnuo i na rezultate reprezentacije Saudijske Arabije koju s klupe predvodi italijanski stručnjak Roberto Mancini. Proslavljeni, trofejni menadžer je nakon nedavnog remija njegovog tima s Indonezijom istaknuo kako su domaći fudbaleri marginalizovani na uštrb megazvijezda u lokalnim klubovima.
“Reprezentacija je pogođena ovim trendom, sa značajnim problemima na ključnim pozicijama poput golmana i napadača, gdje domaći igrači često ostaju na klupi u korist stranih talenata.
Osim toga, naši omladinski nacionalni timovi su također u padu, ne uspijevajući se kvalifikovati za Svjetska prvenstva u različitim uzrastima i Olimpijske igre za U-23 tim. Međutim, ove izazove još uvijek možemo riješiti s tri predložena rješenja:
- Ograničiti strane igrače: Smanjiti maksimalan broj stranih igrača dozvoljenih na terenu na pet. Ovo bi stvorilo više prilika za domaće talente, uz održavanje konkurentnog nivoa u odnosu na elitne međunarodne igrače. Zapravo, tokom zlatne ere, strani igrači su u početku bili ograničeni na jednog po timu 1976. godine, da bi se taj broj povećao na tri do 1990-ih.
- Uvesti pravila po pozicijama: Uspostaviti propise koji sprječavaju klubove da postavljaju strane igrače na pozicije gdje su dostupni domaći igrači iz reprezentacije. Sličan zakon za golmane 1980-ih i 1990-ih doveo je do razvoja legendarnih igrača poput Abdullaha i Mohameda Al Deayeea, Salema Marwana i Husseina Al Sadiqa.
- Uvesti podsticaje: Pokrenuti nove podsticaje kroz regulative Saudijskog sportskog ministarstva, nudeći financijske pogodnosti klubovima koji se više oslanjaju na domaće talente. Međutim, ove pogodnosti treba vezati uz specifične ciljeve učinka kako bi se potaknuo stvarni razvoj”, rekao je El Gadaiel.
Bivši potporedsjednik Al-Ittihada je potom govorio o vremenu potrebnom za izgradnju kvalitetnog sistema u fudbalu, kakvog smatra upravo period 1980-ih i 1990-ih godina.
“Nažalost, izgradnja fudbalskih generacija traje 15-20 godina, a veliki dio izuzetnog rada iz tog perioda je izgubljen nakon smrti princa Faisala Bin Fahada 1999. godine. Njegova smrt dovela je do značajnog upravljačkog kolapsa jer je njegova generacija lidera otišla. Čak i postignuća spomenuta iznad zahtijevaju značajan kontinuirani napor da bi se održala. Na primjer, učinak nacionalnih timova je nastavio opadati, uz nekoliko izuzetaka, a infrastruktura je uglavnom bila zanemarena, s Kraljevinom koja gotovo deset godina nije ugostila velike događaje. Tek s usponom Vizije 2030. godine smo se vratili na pravi put. Sada se radujemo daljem napretku s prvim AFC Azijskim kupom u Saudijskoj Arabiji 2027. godine i potencijalom za domaćinstvo Svjetskog prvenstva 2034. godine”, rekao je El Gadaiel.
On se na kraju osvrnuo na tranziciju fubalskih klubova iz amaterskih u profesionalne, što im je omogućilo status i moć, prevashodno finansijsku, kakvu danas uživaju.
“Kao rukovodilac fudbalskog kluba, mogu posvjedočiti o značajnoj tranziciji iz amaterskog u profesionalni status koja je postignuta postepeno. Ovo je omogućeno jedinstvenom mješavinom podržavajućih disciplinskih propisa i dosljedne podrške na upravljačkom, sportskom i financijskom planu. Ovaj temelj je bio ključan alat, bez kojeg brza transformacija SPL-a ne bi bila moguća. Dobro uspostavljena struktura značajno je olakšala napore vlade da pokrene trenutni projekt. Da smo krenuli ispočetka, usvajanje sličnih industrijskih referenci moglo bi potrajati najmanje deceniju temeljnog rada”, zaključio je El Gadaiel.