Dok su se u dvorani „Mirza Delibašić“ u Skenderiji odvijale odlučujuće sekunde finala ABA 2 lige, tribine su bile preplavljene emocijama, zastavama i povicima podrške. Među publikom, pored brojnih domaćih navijača iz cijele države – diplomatski predstavnici Sjedinjenih Američkih Država, rame uz rame s domaćim navijačima. Navijali su za Bosnu, jer su u dresu Bosne igrala četiri američka košarkaša. Moj je dojam objave na društvenim mrežama Ambasade SAD u Sarajevu da to nije bila samo podrška sunarodnjacima; čini mi se da je to bila jasna poruka – Bosna ima priču koja inspiriše, pišu Poslovne novine.
U vremenu kada smo gladni kolektivnih pobjeda i uspjeha, kada tražimo iskorak iz rezignacije i defetizma, jedan sportski uspjeh velikana koji je daleke 1979. godine postao prvak Evrope, ponovo nas podsjeća na ono što smo znali, ali možda zaboravili – Bosna može biti šampion! Ne samo u sportu. Već i u ekonomiji, izvozu, investicijama, znanju, strateškom pozicioniranju, kulturi, umjetnosti…

Sport kao ogledalo društva
Bosnin uspjeh, osvajanje ABA 2 lige i ponovni plasman -nakon 15 godina- u regionalnu ABA ligu, nije i ne bi smio biti izolovan slučaj. Treba na ovaj uspjeh gledati kao na ogledalo potencijala ove zemlje kada postoji vizija, rad, disciplina, timski duh i podrška. Zanimljiv osvrt na Bosnin uspjeh napisao je Namik Fočo za portal Sport Centar i postavio ključno pitanje: KK Bosna je u ABA ligi i šta sada? Klub koji je nekad bio prvak Evrope se, korak po korak, vraća na staze stare slave. Nadam se uz jasnu strategiju i vjetar u leđa navijača.
Isto vrijedi i za našu Domovinu, Bosnu i Hercegovinu. Odavno se nalazimo u fazi kada više ne možemo živjeti od nostalgije za nekim starim, zlatnim vremenima. Novim generacijama, iako svjesni veličine svih tih događaja i uspjeha, ne znače mnogo Olimpijada u Sarajevu 1984. godine, titule Sarajeva i Željezničara u fudbalu, drugi uspjesi sportista i sportskih kolektiva u bivšoj Jugoslaviji, popularnost Top Liste Nadrealista, Bijelog dugmeta… Ali, baš kao što Bosna započinje novu eru uspjeha, i mi svi zajedno moramo početi stvarati novu stvarnost.

Američki uzor – na lokalni način
Slogan „Make America Great Again“ je mnogo više od političkog slogana. Gledajući na to iz velike daljine, čini mi se da je to poziv na buđenje kolektivnog identiteta – ideja da se jedna nacija vrati svojoj izvornosti, snazi i ulozi lidera. Naša verzija toga može biti jednostavna i snažna: „Biće Bosna opet šampion.“
Ne samo zbog romantike, jer u sebi imamo potencijal koji je višestruko dokazan: mlade ljude i brojne stručnjake koji osvajaju globalne nagrade u IT-u i nauci, izvoznike koji se probijaju na najzahtjevnija tržišta, prirodne resurse, stratešku lokaciju, dijasporu koja nosi znanje i kapital.
Ako želimo biti šampioni, moramo se ponašati kao šampioni. To znači imati jasnu ekonomsku strategiju, fokusiranu na izvoz, digitalizaciju, turizam, zelenu energiju i sigurnost u proizvodnji hrane. To podrazumijeva uspješnu institucionalnu koordinaciju svih nivoa vlasti i privatnog sektora – svi trebamo nastupati kao jedan tim. To znači da svoje nesuglasice ostavimo po strani i fokusiramo se na zajedničke vrijednosti i ciljeve kojima svi zajedno težimo. Baš kao što su američke diplomate navijale za Bosnu na utakmici, tako naši brojni prijatelji širom svijeta mogu navijati za Bosnu i Hercegovinu i podržavati reforme, investicijske projekte, bilateralne sporazume, saradnju u svakom pogledu.
Dijaspori smo odavno trebali prestati tražiti sadaku i slati apele za pomoć. Trebamo im slati optimistične i lijepe poruke, ponude, konkretne projekte i razloge za povratak ili barem za uspostavljanje saradnje.
Poruka novim generacijama
Ako možemo puniti dvorane zbog košarke, stadione zbog fudbala, budite sigurni da znamo i možemo graditi hale, fabrike, softverske kompanije, startupe… Ako nas sport može inspirisati, onda ga moramo gledati kao simbol, ne samo kao igru i zabavu.
Ponekad je potrebna samo jedna utakmica da podsjeti ljude ko su bili, i ko opet mogu biti. “Biće Bosna opet šampion” nije samo poruka za utakmice – neka to bude poziv generaciji koja dolazi da vjeruje u svoje mogućnosti, da ne čeka idealne uslove, već da ih sama stvara u našoj Bosni i Hercegovini.
U Bosni i Hercegovini, vrijeme je da šampionski mentalitet prenesemo u ekonomiju, politiku, diplomatiju, obrazovanje i poduzetništvo. Jer – ne zaboravimo – imali smo svoje zlatne ere. Vrijeme je da napravimo novu. Biće Bosna (i Hercegovina) opet šampion!