Italijanski fudbalski stručnjak Carlo Ancelotti (65) u ponedjeljak je zvanično predstavljen kao novi selektor brazilske reprezentacije. Tom prilikom govorio je o razlozima zbog kojih je prihvatio poziv Brazila, a ne Italije, kao i o svojoj trenerskoj prošlosti i izazovima koji ga očekuju.
Na konferenciji za medije u Rio de Janeiru, na kojoj je prisustvovalo 250 novinara, pitanja su se postavljala na portugalskom i italijanskom, dok je Ancelotti odgovarao na španskom jeziku. Prvo pitanje ticalo se izbora reprezentacije koju je odlučio voditi, prenosi N1.
„Iz Fudbalskog saveza Italije me niko nije zvao. Također, Italija već ima velikog selektora, mog prijatelja Luciana Spallettija“, poručio je Ancelotti.
Iskusni trener, koji će u junu napuniti 66 godina, istakao je da su u prošlosti postojali kontakti s italijanskim savezom, ali da tada nije bio spreman odreći se svakodnevnog rada u klubu. U svojoj karijeri predvodio je brojne evropske velikane i postao jedini trener s titulama u svih pet najjačih evropskih liga. Također, pet puta je osvajao Ligu prvaka. Vodio je Parmu, Juventus, Milan, PSG, Real Madrid (u dva navrata), Bayern, Napoli i Everton.
„Veoma sam ponosan što sam postao selektor brazilske reprezentacije, koja je s pet osvojenih naslova najtrofejnija selekcija na svijetu. Na meni je velika odgovornost da donesem šestu titulu“, rekao je Ancelotti.
Italijanske novinare zanimalo je zašto Italija, uprkos bogatoj fudbalskoj tradiciji i četiri svjetske titule, nije uspjela da se kvalifikuje na posljednja dva svjetska prvenstva.
„To zavisi od toga kakva se generacija pogodi. U fudbalu postoje ciklusi određenih generacija. Na SP-u 1982. Brazil (Zico, Socrates, Falcao, Eder…) je imao najbolji tim, ali je titulu osvojila Italija, jer su se spojili talenat, težak rad i žrtva. Vjerujem da će i Italija i Brazil na narednom Svjetskom prvenstvu biti među favoritima“, kazao je.
Brazil se trenutno nalazi na četvrtom mjestu u južnoameričkim kvalifikacijama, iza Argentine, Ekvadora i Urugvaja. Prvih šest selekcija direktno ide na Svjetsko prvenstvo. Ancelottijev debi na klupi Brazila očekuje se u junskim kvalifikacionim mečevima protiv Ekvadora i Paragvaja.