Mnogi ne znaju da u Bosni i Hercegovini postoji Vaterpolo savez i reprezentacija koji se trude i pokušavaju da ostvare neki uspjeh.
Dok je u “komšiluku” vaterpolo mnogo poznat i popularan sport, to u BiH nije baš tako, ali posljednjih godina se ipak radi na nekom napredku.
Za Sport Centar je govorio Ali Tanović igrač VK Mladost i Team Manager Vaterpolo saveza Bosne i Hercegovine.
Razgovarao: Dželil Duranović
U kakvom je stanju vaterpolo u Bosni i Hercegovini?
Vjerojatno na najboljem nivou se nalazi naš vaterpolo u odnosu na posljednjih 15 godina, ali ni to nije dovoljno ako želimo da postanemo konkurentni na profesionalnom nivou. Naznake napretka su vidljive, naši klubovi igraju sve bolje u zvaničnim LEN takmičenjima i zbog toga smo se uspjeli pozicionirati na 16. mjesto po jačini nacionalnog koeficijenta u Evropi. Prvenstva BiH se konačno održavaju sa većim brojem klubova i upravo to doprinosi jačanju konkurencije u našoj zemlji. Vaterpolo savez Bosne i Hercegovine napreduje i postaje sve važniji faktor u LEN-u, a dokaz toga je i prilika koju je dobio naš cijenjeni sudija Branimir Butigan da sudi zvanično takmičenje LEN Challenger Cup u Portugalu.
Koliko se radi na infrastukturi bazena za treniranje vaterpola?
Vjerovatno najveći problem sa kojim se mi borimo je infrastuktura jer se u našoj zemlji vrlo malo radi na tome, a znamo da bez većeg broja bazena nema kvalitetnog vaterpola. Zbog toga postoji relativno mali broj klubova i neki klubovi poput HVK Jadran iz Neuma nemaju svoj bazen, pa moraju u zimskom periodu trenirati u Trebinju. Bazen u Trebinju je vrlo važan za nas jer samo godinu dana nakon izgradnje bazena u Trebinju, VK Leotar Trebinje je već počeo da nastupa u dvije omladinske kategorije na prvenstvima BiH i tako znatno pojačao našu ligu. Vjerojatno bi se desila ista situacija kada bi dobili nove bazene u nekim većim gradovima BiH poput Mostara, Tuzle ili Zenice. Automatski bi se povećao broj klubova u BiH, a samim time i kvaliteta potencijalnih reprezentativaca.
Koliko često imate aktivnosti vezane za vaterpolo u BiH?
U posljednje dvije godine se desilo naglo povećanje broja vaterpolo aktivnosti u BiH, što nas definitivno raduje. Možemo reći da je postala praska da se skoro jednom mjesečno održava neki internacionalni turnir ili prvenstvo BiH. Mnogi klubovi su se odlučili da naprave svoje turnire na kojima priliku za nastup imaju drugi klubovi iz BiH, ali i klubovi iz drugih zemalja.
Da li je omladini širom BiH moguće trenirati vaterpolo?
U našoj zemlji djeca imaju priliku trenirati vaterpolo u Sarajevu, Banja Luci, Neumu i Trebinju. Nadamo se da će se uskoro gradnjom bazena u Mostaru povećati želja omladine za vaterpolom.
U kakvom je stanju naša seniorska reprezentacija?
U proteklom periodu seniorska reprezentaciaj na neki način postala pomalo zaboravljena. Naši seniori i potencijalni reprezentativci igraju u dobrim klubovima širom Evrope, ali da bi mi ostvarili neki uspjeh i otišli na prvenstvo potrebna je ogromna financijska pomoć koju mi za sada nemamo. Zbog toga smo se odlučili okrenuti omladinskim kategorijama, a nagrada za taj rad je došla u vidu prvog zvaničnog nastupa U15 reprezentacije na Evropskom prvenstvu u Podgorici. Naš cilj je da poboljšamo omladinske kategorije, te da ti mladići u narednom periodu stasaju u seniorske reprezentativce BiH.
Koji su planovi za budućnost Vaterpolo saveza BiH?
Vaterpolo savez svakodnevno napreduje, a to nam je i cilj u budućnosti. U vrlo kratkom vremenskom periodu smo znatno poboljšali svoju saradnju sa LEN-om, te smo postali vidljivi svima putem društvenih mreža i nove web stranice Vaterpolo saveza Bosne i Hercegovine. Na ovaj način smo pružili priliku svima da prate vaterpolo dešavanja u BiH, a to je rezultiralo sve većim povećanjem zainteresovanja za ovaj sport u našoj zemlji. Mi želimo da kroz naš rad omogućimo našim klubovima da postanu konkurentni u zvaničnim LEN takmičenjima, te da naše reprezentacije nastupaju na Svjetskim i Evropskim prvenstvima.