Skauting u Ekstraklasi dugo je bio zanemaren, dok su evropski klubovi ulagali u sve naprednije alate. Danas, poljski klubovi pokušavaju nadoknaditi te zaostatke, tražeći načine za bolje profiliranje igrača, piše PiłkaNożna.
Nedostatak dugoročnih projekata
Jedan od glavnih problema u poljskoj fudbalskoj sceni je nedostatak stabilnosti i dugoročnih projekata, koji su ključni za izgradnju kvalitetne ekipe. Sportski direktori preuzimaju ključnu ulogu u definiranju smjernica za izgradnju tima. Artur Płatek, sportski direktor Botewa Plovdiv, naglašava da je izgradnja tima proces koji stalno evoluira: “Najzdravija situacija je kada u svakom prijelaznom roku dovedete nekoliko novih igrača, jer time osiguravate kontinuirani razvoj tima.”
Profiliranje igrača
Profiliranje igrača je kompleksan proces koji obuhvata analizu statistika i opsežno posmatranje igrača. Cilj je smanjiti rizik od neuspješnih transfera. “Skauting je ulaganje, a ne trošak,” ističe Łukasz Masłowski, sportski direktor Jagiellonije Białystok. On objašnjava kako kreiraju profil “idealnog” igrača na svakoj poziciji, uzimajući u obzir ključne karakteristike poput fizičkih osobina i tehničkih vještina.
Poseban primjer profiliranja dolazi iz Cracovie, gdje je Ajdin Hasić bio upoređivan s Ivijem Lopezom, Johnom Yeboahom i Mihalom Rakoczyem. Gledali su se podaci poput broja driblinga, uspješnosti u napadačkim duelima, te progresivna dodavanja. Statistike su pokazale da je Hasić u prosjeku imao čak 13,91 driblinga po utakmici, daleko iznad očekivanih 5,5, te 4,84 progresivnih dodavanja, što ga je učinilo izuzetno zanimljivim igračem za Cracoviju.
Uloga statistike u modernom skautingu
U modernom fudbalu, statistika igra sve veću ulogu. Poljski klubovi počinju koristiti napredne analitičke alate kako bi detaljno pratili performanse igrača i minimizirali rizike kod novih transfera. Kamil Nowak, šef regrutacije u Southamptonu, objašnjava da njihov tim koristi platforme poput StatsBomb i Skill Corner kako bi ocijenili igrače. Ocjene variraju od 1 do 10, pri čemu svaki segment igre dobiva specifičnu ocjenu.
“U Premier ligi operiramo u drugačijim finansijskim uvjetima, ali mislim da bi i poljski klubovi trebali više ulagati u podatke, jer to donosi rezultate uz relativno niske troškove,” dodaje Nowak.
Zaključak je da skauting postaje sve sofisticiraniji i da pravilna analiza i profiliranje igrača može pomoći klubovima da bolje upravljaju svojim resursima i postignu dugoročni uspjeh. U tom kontekstu, i igrači poput Ajdina Hasića postaju ključni primjeri kako statistički pristup može otkriti potencijal i omogućiti klubovima da donesu bolje odluke na tržištu transfera.
Pravi igrač, šteta što je otišao iz Sarajeva.