Ajax iz Amsterdama u potrazi je za novim menadžerom nakon što je Francesco Farioli napustio klub prošlog ponedjeljka, navodeći neslaganja sa upravom kao glavni razlog za odlazak nakon samo jedne sezone.
Klub se ubrzo okrenuo traženju zamjene, a među imenima koja su se pojavila najviše pažnje izazvao je Erik ten Hag, bivši trener koji je Ajax vodio u jednom od najuspješnijih perioda posljednje decenije.
Prema informacijama nizozemskih medija, Erik ten Hag je odbio ponudu Ajaxa i jasno poručio da ima drugačije planove u svojoj karijeri. Iako se činilo da bi povratak na klupu „Kopljanika“ bio logičan nastavak njegovog puta, iskusni stručnjak je odlučio da to ipak nije opcija u ovom trenutku.
Tehnički direktor Ajaxa, Alex Kros, potvrdio je da je kontaktirao Ten Haga, ali nije otkrio detalje razgovora. Nizozemski mediji sada navode da je odgovor bio negativan, što znači da je klub primoran da traži druge opcije.
Pored Ten Haga, u užem izboru je ostao Paul Simonis, aktuelni trener Go Ahead Eaglesa, koji se nametnuo kao ozbiljan kandidat. Simonis je ostvario solidne rezultate sa svojim timom i privukao pažnju uprave Ajaxa kao moguće rješenje koje donosi kontinuitet i stabilnost.
Ten Hag je posljednji put bio angažovan kao menadžer Manchester Uniteda, sa kojim se rastao u novembru prošle godine. Iako je tokom boravka na “Old Traffordu” imao turbulentan mandat, posebno u drugoj sezoni, ostavio je trag kao trener koji pokušava da izgradi novu strukturu kluba.
Od tada je bez angažmana, ali njegovo ime se redovno pojavljuje u špekulacijama. Nedavno se spominjalo kao opcija za Bayer Leverkusen, u slučaju odlaska Xabija Alonsa.
Odbijanjem Erika ten Haga, Ajax mora da nastavi potragu za trenerom koji će uspjeti da stabilizuje klub i vrati ga u borbu za domaće i evropske uspjehe. Iako je povratak bivšeg trenera mnogima djelovao kao idealno rješenje, jasno je da Ten Hag ima ambicije van granica Eredivisie.