Na današnji dan, 06. maja 1941. godine, rođen je Ivica Osim, jedna od najvećih legendi bh. i jugoslovenskog fudbala.
Rođen u sarajevskom naselju Hrasno, u skromnoj radničkoj porodici, Osim je svojim životom i karijerom ostavio neizbrisiv trag u historiji ovog sporta – kako na terenu, tako i van njega.
Matematički genije koji je izabrao fudbal
Osim je bio izuzetan učenik – oslobođen mature zbog briljantnog znanja iz matematike, a na prvim ispitima na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu briljirao s ocjenom 9. Ipak, ljubav prema fudbalu nadjačala je sve akademske ambicije.
Od Grbavice do reprezentacije
Fudbalsku karijeru počeo je u Željezničaru 1954. godine, a za prvi tim debitovao 1959. godine. Zbog elegancije u igri, tehničke vještine i izvanrednog driblinga, ubrzo je dobio nadimak „Štraus s Grbavice“. Nakon devet godina u Sarajevu, karijeru nastavlja u Nizozemskoj i Francuskoj, gdje nosi dresove Zwollea, Strasbourga, Sedana i Valenciennesa.
Za A selekciju Jugoslavije odigrao je 16 utakmica i postigao 8 golova, a bio je dio tima koji je igrao finale Evropskog prvenstva 1968. godine i učestvovao na Olimpijskim igrama u Tokiju 1964. gdje je postigao četiri gola.
Trener koji je stvarao istoriju
Kao trener, Osim je vodio FK Željezničar od 1978. do 1986. godine i stigao do polufinala Kupa UEFA, što je i danas najveći evropski uspjeh kluba. Bio je pomoćnik Ivanu Toplaku na OI 1984. u Los Angelesu, gdje je Jugoslavija osvojila bronzu.
Kao selektor Jugoslavije vodio je reprezentaciju do četvrtfinala Svjetskog prvenstva 1990. u Italiji, te se plasirao na EURO 1992, ali je Jugoslavija suspendovana zbog rata. Također je kratko vodio Partizan, te ostvario zapažene rezultate sa Panathinaikosom, a potom i sa Sturmom iz Graza, s kojim je dvaput osvojio austrijsku Bundesligu, igrao Ligu prvaka i postao trener stoljeća kluba.
Od 2003. do 2006. radio je u Japanu, gdje je s JEF Unitedom osvojio prvi trofej u historiji kluba. Kao selektor Japana stekao je veliki ugled, a njegova knjiga „Riječi Osima“ postala je bestseller.
Težak zdravstveni udarac i neizbrisivo naslijeđe
Bila je 2007. godina kada je Osim doživio moždani udar, nakon čega je bio u komi. Nakon buđenja, njegovo prvo pitanje bilo je legendarno: „Kako je prošla utakmica?“. Simbolično i duboko emotivno, baš kao i njegov život.
U Bosni i Hercegovini, osim fudbalskog doprinosa, ostao je zapamćen i kao predsjednik Komiteta za normalizaciju NSBiH, gdje je svojim autoritetom pomogao u stabilizaciji Saveza.
FK Željezničar se prisjetio rođendana svoje legende pa putem društvenih mreža poručio:
“Ivica Osim – Živiš u nama!
Na današnji dan 1941. godine rođen je Ivica Osim, igračka, trenerska i ljudska legenda FK Željezničar.
Legendarni Švabo nas je zauvijek napustio 1. maja 2022. godine.”
Ivica Osim je bio mnogo više od fudbalera i trenera. Bio je intelektualac, lider i simbol poštovanja, kako na Balkanu, tako i u svijetu. Danas, na njegov rođendan, prisjećamo se čovjeka koji je svojim djelima zauvijek obilježio fudbalsku scenu.