Grad Taranto, smješten u regiji Apuliji na jugu Italije, bit će domaćin XX. Mediteranskih igara (MI) 2026. godine.
Igre će se održati od 21. kolovoza do 3. rujna, a na njima se očekuje više od 5.000 sportaša iz 26 zemalja Europe, Azije i Afrike, među kojima i sportaši iz Bosne i Hercegovine.
Prošloga tjedan u Tarantu je organiziran međunarodni seminar pod nazivom „XX. Mediteranske igre Taranto 2026: Naslijeđe sporta, održivost i multikulturalni dijalog“ u organizaciji Asocijacija mediteranskih novinskih agencija (AMAN) i Organizacijskog odbor Mediteranskih igara Taranto 2026.
Ključne poruke ovoga seminara bile su sport, dijalog, međusobno uvažavanje i prijateljstvo iznad različitosti koje spaja ljude s tri kontinenta koji zajednički dijele Sredozemno more.
Investirano 350 milijuna eura
Povjerenik talijanske vlade i predsjednik Organizacijskog odbora XX. Mediteranskih igara u Tarantu 2026. godine Massimo Ferrarese naglasio je kako su ove igre jedan od najvažnijih događaja u sportskoj povijesti južne Italije.
– Nikada prije nije investirano 350 milijuna eura u ovakav događaj tako da imamo dužnost raditi s velikom snagom i predanošću. Užurbano se radi kako bi sve bilo spremno, projekti izgradnje svih objekata idu po planu, a na svakome rade desetke ili stotine radnika – izjavio je Ferrarese.
Naglasio je kako će stadioni i sportski objekti ostati Tarantu i ostalim gradovima i općinama u Apuliji na korištenje kao sportski „zalog za budućnost.“
Ferrarese je istaknuo i važnost MI u brojnim drugim aspektima, ne samo sportskom.
– Želimo napraviti mostove preko Mediteranskih igara i sporta, radimo to s velikom determinacijom i strašću. Sredozemlje i 26 država koje ga dijele može i mora biti more mira i suradnje – kazao je.
Prijateljstvo, mir i poštovanje
Generalni direktor Talijanske novinske agencije (ANSA) i predsjednik AMAN-a Stefano De Alessandri poručio je kako AMAN, kojim trenutno predsjeda ANSA, želi osnažiti suradnju između novinskih agencija u regiji te podijeliti temeljne vrijednosti MI: prijateljstvo, mir i poštovanje.
– Zbližavajući zajedno više od 20 novinskih agencija u Tarantu, u očekivanju XX. Mediteranskih igara, i u prisustvu broda Amerigo Vespucci i IN Italia Villagea, imamo priliku promovirati zajedničke vrijednosti te produbiti mrežu razmjene informacija preko Sredozemlja – smatra De Alessandri.
Sudionicima na ovom međunarodnom seminaru obratio se i ministar sporta i mladih u talijanskoj vladi Andrea Abodi.
– Moramo se poštovati i raditi zajedno, bez obzira na naše različitosti, posebno u ovom vremenu. Sport može biti olakšanje i pomoć svima nama u ostvarivanju toga cilja. Mediteranske igre nude i Italiji i Tarantu nove mogućnosti u budućim vremenima – rekao je Abodi.
Talijanski ministar europskih poslova južne Italije, kohezijske politike i nacionalnog plana za oporavak i otpornost Italije Tommaso Foti na marginama seminara izjavio je kako su Mediteranske igre „prekrasno poglavlje sporta i kulturalne razmjene“.
– MI uključuju tisuće sportaša, 26. zemalja, a predstavljaju veoma dugu tradiciju. Ovo je njihovo 20. izdanje, a nama je drago da su Taranto i Apulija domaćini. Ne sumnjam uopće da će one biti jedno prelijepo poglavlje sporta, ali i da će pridonijeti kulturalnoj razmjeni i dubokom prijateljstvu među svima nama – rekao je Foti.
Važnost Mediteranskih igara za Apuliju
Igre će održati u Tarantu te u još 21 gradu i općini u regiji Apulija. U obnovu postojećih i izgradnju novih sportskih objekata, njih ukupno 41, uložiti će se više od 275 milijuna eura, a u samu organizaciju igara više od 50 milijuna eura.
– Sportaši iz 26 zemalja će se natjecati u 30 sportova, a s preko 5.000 sportaša ovo će biti jedne od najvećih Mediteranskih igara do sada. Puno radimo da postavimo sportaše u središte svega i da im pomognemo. Želimo da imaju unikatno iskustvo iz Taranta i Apulije, a želja nam je da ove Igre svi upamte. Imao sam dvije vizije igara, prvo je odlična organizacija, a druga je da djeci i ljudima Taranta i okolice damo budućnost i veće mogućnosti u sportu kroz bolje stadione i bolju infrastrukturu – poručio je generalni direktor Organizacijskog odbora XX. Mediteranskih igara Carlo Molfetta, koji je također osvajač zlatne medalje u taekwandou na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.
Središnja sportska arena biti će multifunkcionalni stadion Erasmo Iacovone u Tarantu na kojemu će biti i ceremonija otvaranja, a koji može primiti više od 20 tisuća gledatelja.
Posebna administrativna predstavnica za Taranto Giuliana Perrota također je istaknula važnost ovog događaja za ovaj drugi po veličini grad u Apuliji, kazavši kako su Mediteranske igre velika šansa za ispričati priču o gradu koji se trud svoju povijest i kulturu predstaviti za budućnost.
Dodatnu sigurnost natjecateljima i posjetiteljima obećao je i admiral Vincenzo Montanaro.
– Taranto je najveća talijanska vojna luka, a ovdje se nalazi više od 15.000 pripadnika Talijanske mornarice. Veliko nam je zadovoljstvo što je naš grad izabran za domaćina, a mi kao pripadnici Mornarice pridajemo veliku pozornost sportu. Svi članovi će pomoći u organizaciji i sigurnosti XX. Mediteranskih igara – zaključio je Montenaro.
Podsjetimo, sportaši iz Bosne i Hercegovine na posljednjim Mediteranskim igrama održanim u alžirskom Oranu 2022. godine osvojili su osam medalja, od čega dvije zlatne i šest brončanih.
Mostarka plivačica Lana Pudar osvojila je obje zlatne medalje, dok su brončane medalje osvajali Nejra Sipović, Hamza Turulja i Rijad Džuho u karateu, te Anđela Samardžić, Toni Miletić i Larisa Cerić u džudu.
(FENA)