U utorak navečer BiH je mogla biti ponosna na dijeljenje pravde najboljeg bh. sudije Irfana Peljte u prvom okršaju četvrtfinala Lige prvaka između Arsenala i Reala. Donio je i sreću ”Topdžijama” koji su deklasirali aktulene prvake Evrope rezultatom 3:0. Dakako, treba spomenuti i pomoćnike Senada Ibrišimbegovića i Davora Belju koji su , također, bili na visini zadatka.
Pomenuti bh. trojac sve odluke je donio ispravno, pravovremeno i autoritativno. Stoga zaslužuju ”palac gore”. A njihov put dokaz je kako treba voliti ono što radiš, biti uporan, ali i ono najvažnije u njihovom poslu – imati znanje i biti pravedan.
Bez dvojbe, Irfan Peljto je bio toliko fokusiran na meč da je vodio računa o svim finesama. Poruka ostalim sudijama je vrlo jasna – ovaj posao se ne smije raditi niti milimetar ispod mahsimuma. No, kao i sve u životu, dotaći vrh (a to je u svom poslu već uradio Peljto uz mogućnost da sudi na Svjetskom prvenstvu 2026. godine) nije nimalo lako i staza je popločana brojnim iskušnjima i preprekama.
Sudio na malonogometnom turniru ”Omar Pekmez” 2012. godine
Potpisnik ovih redova sjeća se suđenja Peljte još od 2012. godine kada je u Falietićima na terenu Osnovne škole ”Vrhbosna” sudio na turniru – ”Omar Pekmez”. Kada su ga pozvali organizatori, nije se puno dvoumio, rekao je – ”Dolazim”. Za njega su sve utakmice jednake i ne želi da bira koju će suditi.
Uz sve to imao je korektan odnos i ono što je najvažnije – znanje. Sve nabrojano mu je otvararalo put konstantnog napretka. Sudio je Peljto, kantonalnu, Federalnu ligu, ali i mnogo sarajevskih derbija, kao i utakmica koje su igrali po blatu tadašnje Premijer lige BiH. Bilo je nekada i zamjerki na njegov rad, ”galamili” su ponekada neki klubovi na njega. Više zbog neostvarnih rezultata, nego što je to izazvanom njegovom reakcijom ili greškom.No, kada bi se ”glave ohladile” na kraju su uvijek naglašavali kako itakako dobro zna svoj posao.
Svojim radom i posvećenošću donio BiH mjesto u elitnom suđenju
Irfan Peljto, rođen je 18. jula 1984. godine u Sarajevu i izuzetno je poznato ime u svijetu nogometnog suđenja. Bez dvojbe, stručnost ga izdvaja među sudije koje imaju autoritet na Starom kontinentu. Trenutno je najbolji FIFA-in sudija iz Bosne i Hercegovine. Završio je Pravni fakultet, magistrirao na Fakultetu Sporta i tjelesnog odgoja. Do saad je sudio je u najvažnijim klupskim takmičenjima UEFA-e, poput Lige prvaka i Lige Evrope, ali i u nacionalnim – Liga nacija i Euro 2024. No, u utorak navečer osjetio je svjetla Emiratesa. Ono što maštaju brojini djelioci prvade širom Evrope.
Osim toga, svojim radom i posvećenošću BiH je donio mjesto u elitnom suđenju. Ipak, tu nije kraj. Očekuje se da će suditi na planetarnom izlogu nogometa 2026. godine, a nakon sjajno odrđanog posla u Londonu nije isključeno da i u samoj završnici u najelitnijem evropskom klupskom takmičenju bude unutra. Kada nemamo klubova u Ligi prvaka, onda barem imamo sudiju. I to je uspjeh za jednu malu zemlju u kojoj se u nacionalnom prvenstvu najviše i žale baš na – suđenje…