Evropska fudbalska unija (UEFA) saopćila je da će Srbija i Albanija biti domaćini Evropskog prvenstva za igrače do 21 godine (U21), koje će biti održano 2027. godine, objavio je danas Fudbalski savez Srbije (FSS), javlja Anadolu.
Pozdravili su današnju odluku Izvršnog odbora UEFA-e da Srbiji i Albaniji dodijeli zajedničku organizaciju Evropskog prvenstva UEFA U21.
Turnir će biti održan u junu 2027. godine i na njemu će nastupati 16 ekipa koje predstavljaju najbolje mlade igrače iz plasiranih zemalja, od kojih mnogi već nastupaju u vrhunskim evropskim ligama.
“Kao jednoj od zemalja domaćina, ovo će Srbiji biti i prilika da se njena najnovija generacija igrača do 21 godine takmiči na velikom međunarodnom turniru, nastavljajući ponosne uspjehe svoje zemlje na prethodnim turnirima”, naveo je FSS.
Generalni sekretar FSS-a Branko Radujko, ocijenio je ovu odluku UEFA kao veoma značajnu, dodajući da će takmičenje UEFA EURO U21 2027. biti više od fudbalskog turnira.
“Ovo će biti najveći fudbalski turnir u historiji Srbije, događaj koji će pokazati svijetu šta je moguće kada se ljudi fokusiraju na zajednički cilj, inspirisani snagom fudbala. Kao takav, predstavlja odskočnu dasku za unapređenje stadiona i drugih fudbalskih objekata širom zemlje, uz podršku UEFA-e”, rekao je.
Bit će, kako je kazao, stvoreno trajno nasljeđe koje će inspirisati sljedeću generaciju igrača, volontera i fudbalskih navijača u obje zemlje.
“Na kraju, mi imamo svoje ambicije i snažno vjerujemo u generaciju naših mladih igrača koje će na ovom velikom takmičenju predvoditi selektor Aleksandar Kolarov. Vjerujemo, takođe, da će ova organizacija biti uvod i u dobijanje domaćinstva finalnog duela jednog evropskog klupskog takmičenja, meča koji bi se igrao na novom Nacionalnom stadionu”, dodao je Radujko.
Utakmice u Srbiji bit će odigrane na novim stadionima u Loznici, Zaječaru i Leskovcu, a u Albaniji na stadionima u Tirani, Skadru, Draču i Elbasanu.