Sarajevo je proteklih dana bilo domaćin trećeg izdanja Olimp Karate/Parakarate Summita, koji je okupio sportiste, trenere, stručnjake te aktiviste kako bi kroz raznovrsne aktivnosti ukazali na značaj inkluzije u sportu i promovirali u javnosti zdrave životne navike. Ovogodišnji Summit održan je pod sloganom “prepreke ne postoje”, simbolizirajući jednakost i povezanost djece i mladih, ali i odraslih kroz karate i sport uopće. Nakon višednevnih raznovrsnih programa, učesnici ovogodišnjeg Olimp Karate Summita odlaze u svoje klubove bogatiji za još jedno iskustvo, nova saznanja i nova prijateljstva.
Summit je započeo okruglim stolovima s vrlo aktuelnim temama u društvu, a svoja iskustva i preporuke su podijelili Tomislav Cvitanušić, Ivan Ivandić, Lejla Šebić, Jasmin Porobić, Goran Đekić, Dino Tabaković, Ines Kavalec, Amel Kapo, Ivan Soldo, Denis Agović, Damir Muratović te ostale osobe iz sporta i javnog života čije aktivnosti uveliko dodiruju i oblikuju teme događaja. Na prvom okruglom stolu pod nazivom “Obrasci i navike koje trebamo promijeniti za kvalitetniji život”, sportski eksperti, zagovornici i uzori zdravog načina života, diskutirali su trendove i pojave uvriježene u našem društvu koje doprinose ili sprječavaju razvoj pozitivnih obrazaca i navika čovjeka. Istaknuto je kako zdrave navike, poput pravilne ishrane, tjelesne aktivnosti i brige o mentalnom zdravlju, igraju ključnu ulogu u unapređenju kvaliteta života. Zaključeno je da obrazovni sistemi, sportski klubovi, udruženja i zajednice trebaju aktivnije raditi na promoviranju zdravih obrazaca kod mlađih generacija, dok su lokalne vlasti pozvane da omoguće dostupnost sportskih programa širom Bosne i Hercegovine.
Drugi okrugli stol, “Inkluzija, ravnopravnost i snaga zajedništva u sportu”, bio je posvećen značaju uključivanja osoba s poteškoćama u razvoju u sportske aktivnosti. Učesnici su istaknuli, na osnovu ličnog iskustva, kako sportske aktivnosti osim fizičkih benefita grade samopouzdanje, jačaju mentalno zdravlje i osiguravaju društvenu integraciju osobama s poteškoćama u razvoju. Zaključeno je kako sport ima snagu da povezuje ljude, ruši predrasude i pruža jednake šanse svima, što je okarakterizirano dobrom prilikom za otvorenije bh. društvo. Učesnici su pozvali nadležne na što skorije donošenje Zakona o sportu u FBiH kako bi se poboljšao status sportista s poteškoćama i omogućio njihov ravnopravan pristup domaćim i međunarodnim sportskim takmičenjima, kao što su parakarate kategorije i takmičenja, za što su propisane posebne norme od strane Svjetske karate federacije (WKF).
Seminarski dio Summita, održan tokom vikenda, okupio je vodeće međunarodne, regionalne i domaće instruktore iz svijeta karatea. Učesnici su mogli prisustvovati programima Alija Sofuoğlua (TUR), aktuelnog svjetskog i evropskog prvaka, osvajača medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine, kao i programima Enesa Garibovića (CRO), potom Vladimira Mijača (MNE), Kenana Nikočevića (MNE), Arijana Kočana (MNE) i Senaida Veladžića (BiH). Dok su karatisti usavršavali tehnike kata i borbi, parakaratisti su imali priliku učiti od Amira Omerdića, bh. pionira u oblasti parakaratea. Seminar je upotpunjen i posebnim veteranskim programom pod vodstvom Ivana Ivandića (BiH).
Summit je zaključen s jasnom porukom da je sport univerzalni jezik koji ruši prepreke, gradi mostove i podstiče na akciju. Učesnici su pozvali sve nivoe vlasti, sportska udruženja i širu zajednicu da nastave raditi na inkluzivnijem sportskom okruženju. „Prepreke ne postoje kada je tu jaka volja, zajedništvo i vizija boljeg društva“, poručio je Goran Đekić, predsjednik Karate kluba Olimp, organizator i domaćin Summita. Ovogodišnji Summit ne samo da je inspirirao prisutne, nego je i otvorio vrata za sva buduća dešavanja, programe i projekte koji će sport u Bosni i Hercegovini učiniti još dostupnijim i snažnijim sredstvom za društvene promjene.